Як повідомляє ІТС, це відбулося на базі «Імерсивного мультифункціонального хабу» при Західноукраїнському національному університеті в Тернополі.
Як працює діагностика
Процес відбувається за допомогою арттерапії, а саме — малювання. Для цього пацієнт має знаходитись у хабі з необхідним обладнанням: окулярами доповненої реальності та камерою. Перед початком діагностики людина одягає окуляри, куди інтегрований застосунок пацієнта. Лікар, який може перебувати як у хабі, так і віддалено, запускає застосунок терапевта. Вони обирають шаблон для малювання, розмір, кут нахилу і висоту відносно рівня очей і запускають сесію.
Пацієнт малює на віртуальному полотні, яке бачить перед своїми очима. Та сама картинка транслюється на монітор терапевта. Крім того, лікар і пацієнт бачать один одного у віконці у верхній частині екрана та можуть спілкуватися.
«Якщо в людини постраждалі кисті, заміряти прогрес їх відновлення важко. Натомість у віртуальній реальності прогрес можна виміряти більш точно: алгоритми можуть оцінити амплітуду рухів з точністю до градуса», — пояснює Дар’я Федько, СЕО та засновниця WE/AR Studio, що спеціалізується на розробці AR і VR-проєктів.
Камера фіксує рухи пацієнта, зокрема збирає дані про кут положення суглобів. Терапевт бачить ці результати у реальному часі, а після сесії дані зберігаються й відображаються на графіку, який показує прогрес відносно попередніх сесій.
Також в застосунок Vidnova інтегрована база з 12000 діагнозів, поміж яких лікар може обрати відповідний.
Що кажуть про застосунок
Зі слів завідувачки кафедри Тернопільського національного медичного університету Дар’ї Попович, арттерапію для діагностики обрали не випадково.
«Як лікар фізичної та реабілітаційної медицини, я повинна бачити, як змінювалася амплітуда рухів протягом реабілітації й порівнювати ці дані з показниками здорової кінцівки. Це доказовий метод, який дозволяє нам бачити, як змінюється амплітуда рухів під час виконання завдання», — каже вона.
Зі слів Попович технологія дозволяє відстежувати не тільки прогрес фізичної реабілітації, а й психологічні зміни пацієнта: для цього у Vidnova інтегрували тест від платформи Anima, який діагностує психоемоційний стан за допомогою eye tracking.
Алгоритм такого скринінгу базується на концепції викривлення уваги, тобто враховує, на чому фокусується людина.
«Vidnova є проєктом, що впроваджує сучасні Medtech-рішення та навчає клінічних фахівців роботі з VR-технологіями. А хаб в цілому є прикладом того, як стратегія реалізується на рівні громад. Завдяки цьому простору місцеві фахівці використовують інноваційні технології для реалізації практичних завдань. Сподіваємось, що приклад Тернополя надихне очільників інших регіонів на відкриття подібних проєктів у себе», — підкреслює керівник програми Country Digital Acceleration в Україні Володимир Орлов.
Vidnova зараз перебуває на етапі фінального тестування. Після релізу застосунок почнуть використовувати безпосередньо в процесі реабілітації.
Необхідне обладнання — AR-окуляри та камеру — можна встановити в будь-якому кабінеті фізичної реабілітації в Україні, а конкретно для «Імерсивного мультифункціонального хабу» в Тернополі їх надала компанія Cisco Ukraine.
Раніше dev.ua писав, що Cisco разом з партнерами на базі Тернопільського університету тестує рішення для реабілітації поранених за допомогою AR/VR технологій.