💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олександр КузьменкоВійна
19 грудня 2023, 15:10
2023-12-19
Очільник Ajax Systems пропонує ввести мораторій на перевірки в miltech-сфері й прирівняти «гальмування оборонного виробництва» до держзради. Ось його аргументи
Олександр Конотопський, голова наглядової ради в компанії Ajax Systems, заявив, що армії потрібні дрони, РЕБи, та «і в принципі багато зброї». Проте їхньому отриманню заважає низка перепон, які, на думку Конотопського, можуть призвести до військової поразки.
Своїми думками щодо ситуації в «оборонці» голова наглядової ради Ajax Systems поділився в дописі на Facebook. За його словами, усі хочуть забезпечити ЗСУ необхідним, але цього не відбувається.
«Усі цього хочуть. Президент, Прем'єр, Главком, Парламентарії, Міністри. Але цього не відбувається. Хоча всі дуже сильно хочуть і гроші виділяють. Виникають різні ідеї, чому цього не відбувається. І що робити», — написав Конотопський.
Серед перелічених варіантів він назвав перехід економіки на воєнні рейки (додавши ремарку, «що би це не означало») й «створення технологічної ставки з найкращими інженерами». Конотопський назвав ці ініціативи «хорошими ідеями, але відзначив, що планова економіка довела свою неефективність ще в СРСР. На противагу їй виступає ринкова економіка та промисловість.
«Замість одного або кількох геніїв — команди, що складається з маси фахівців, які можуть і винайти, і зробити, і привезти. Найкращу зброю роблять приватні компанії. Найкращі дрони роблять приватні компанії. Найкращі РЕБи роблять приватні компанії. Увесь силікон та інший діп-тек під високотехнологічну зброю роблять приватні компанії», — стверджує голова наглядової радиAjax Systems.
Він також вказав на причини, які заважають Україні використовувати ринкову економіку та промисловість в обороні.
«Більшість знайомих мені великих виробників мілтеку в кримінальних справах, як у шовках. Замість того, щоб качати об'єми — директори ходять на допити. Замість того, щоб винаходити — їбу**ся з ДАСУ, ДБРами, НАБУ, СБУ тощо. Майже кожен, хто уклав контракт із державою, автоматично стає мішенню та встряє в лайно. А як держава збирається вистояти, не маючи сильних постачальників і партнерів в особі промисловості та ринку? Це неможливо», — вважає Конотопський.
Він також звернув увагу, що miltech-акселератор D3 (єдиний публічний приватний фонд, який інвестує в українські оборонні стартапи) інвестує в українські miltech-стартапи, але не в українські юридичні особи. «І це при тому, що D3, напевно, найпозитивніший інвестор стосовно України (після Horizon), якого я зустрічав. Це оцінка юрисдикції України», — зазначив очільник Ajax Systems.
За його словами, є два варіанти виходу з цієї проблеми. Можна нічого не робити, й це призведе до військової поразки України, а працівники перерахованих відомств «пізніше будуть відважно служити у рф».
Інший варіант, який пропонує Конотопський — ввести мораторій на перевірки до кінця війни в miltech і зняти всі обмеження, як-от граничні націнки й «складні постановки на озброєння», а також будь-які бар'єри під час імпорту. Це, на його думку, дасть «кращу якість і кращу ціну».
«Також, думаю, варто прирівнювати гальмування оборонного виробництва до державної зради. Прийшов з обшуком у miltech — отримав держзраду. Зупинив рахунки імпортеру — отримав держзраду. Зупинив партію дронів на митниці — держзрада», — написав Олександр Конотопський.
Він додав, що також мають проводитися обов’язкові зустрічі miltech-виробників зі Ставкою (Верховного Головнокомандувача) й миттєво вирішуватися будь-які блокери в розвитку.