💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олексій ДзюбаІсторії
19 жовтня 2023, 09:01
2023-10-19
«Знайшов на городі 30 „пелюсток„». Як держава і техсектор справляються з гуманітарним розмінуванням, коли 1/3 України забруднена мінами рф, а очищення 1 м² коштує $3
В Україні 30% території, або 174 000 км², забруднено російськими мінами. З них 13 500 км² припадає на моря, річки й озера. Від мін постраждали понад 700 людей, зокрема, загинули 13 дітей. На початок осені піротехніки обстежили понад половину забруднених територій — 93 000 га, і 7,5 га акваторії. Рятувальники виявили й знешкодили 427 000 вибухонебезпечних предметів — протипіхотних мін, касетних боєприпасів, дистанційно встановлених мін. Ми поспілкувалися з рядом міністерств, ДСНС і представниками технологічного сектору, щоб в деталях розповісти про проведення гуманітарного розмінування сьогодні.
«Зараз Glovo передає $50 000 на напрям „Гуманітарне розмінування“. Підтримка від глобальних міжнародних брендів та їхня робота в Україні дуже важливі для нас», — розповів в одному з дописів у середині жовтня міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Так компанія стала однією з тих, хто долучився до великого збору на допомогу України. У квітні Міністерство економіки в межах платформи United24 відкрило рахунок, кошти якого будуть спрямовані на гуманітарне розмінування держави. У липні цього року уряд затвердив постанову, де зокрема визначив перелік витрат, на які можуть бути спрямовані кошти.
За підсумками першої частини проєкту «Потяг до перемоги» (стартував в листопаді 2022 року) зібрано 6,1 млн гривень. 100% зібраних коштів будуть направлені на закупівлю машини для розмінування, розповіли dev.ua в Мінекономіки.
Крім цього триває проєкт збору коштів американського актора, амбасадора United24 Міші Коллінза спрямованого на той самий напрям. Наразі зібрано понад $230 000. Крім вищезгаданих ініціатив, стартувала нова — «Delivering safe future», мета якої — зібрати кошти на спецавтомобілі для перевезення піротехніків і обладнання.
Машини
У серпні цього року стало відомо про першу українську машину для підготовлення ґрунту до розмінування, яка отримала сертифікацію.
Зараз на різних стадіях розробки та виробництва перебуває техніка для розмінування інших вітчизняних виробників, зазначили у відомстві. Зокрема:
— Протягом трьох місяців ПрАТ «АвтоКрАЗ» планує представити першу вітчизняну машину для розмінування на базі бульдозера іноземного виробництва. Проєкт реалізується за фінансової та експертної підтримки Фонду Говарда Баффета та може бути швидко масштабований;
— ТОВ «ПК «Пожмашина» розробило спеціальні машини для перевезення обладнання для розмінування.
Яка різниця між машинами, які будуть виготовляти в Україні і ті, що нам передають західні партнери?
«Це питання доволі комплексне, оскільки потрібно розуміти тип машини розмінування, потужність, комплектацію, стан (нова чи б/в), аспекти контрактів, чи вкладено в ціну навчання, та інші параметри», — каже Ганна Гвоздяр, заступниця Міністра з питань стратегічних галузей промисловості, яку наприкінці вересня представив міністр Олександр Камишін.
У серпні київські military-tech-розробники з компанії Keep robotics представили електричний вантажний всюдихід «Мул», який виготовили власноруч. На базі «Мула» партнери стартапу — компанія «Дистанційні засоби безпеки» — розробляє в Харкові рішення для розмінування. Ось що її засновник, Єгор Горошко, розповів dev.ua.
Випробування машини відбуваються на полігоні Центру розмінування ДСНС в Харківській області із залученням фахівців. «Це середнього розміру робот, оснащений протимінним траллом, з допомогою якого він детонує протипіхотні міни», — пояснив Єгор Горошко. Ідея з’явилася у розробників після Нового року, проєкт розпочали весною, а зараз закінчуються тестування.
Держбюджет
У проєкті Державного бюджету на 2024 рік в спеціальному фонді (видатки розвитку) на компенсацію витрат за гуманітарне розмінування земель сільськогосподарського призначення закладено 2 млрд грн, розповіли dev.ua в Мінекономіки.
Створення подібного ринку, насичення його пропозицією послуг операторів протимінної діяльності дасть змогу суттєво прискорити очищення території та сформувати конкурентні ціни на послуги.
Уже проведено пілотний аукціон із розмінування територій, який дав змогу зекономити державі 100 000 грн. Наступного року, в межах заходів зі стимуляції розвитку ринку послуг із розмінування та на виконання завдань з очищення територій держава планує запровадити механізми підтримки аграріїв, які через аукціони купуватимуть послуги з розмінування своїх земель. Саме на неї будуть спрямовані 2 млрд грн.
Міжнародна підтримка
Зараз вартість повного комплексу робіт із гуманітарного розмінування складає $37,4 млрд згідно так званої Другої швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення від Світового банку (лютий 2023 року). Ця цифра включає витрати, пов’язані з інвестиціями в обладнання, навчання та виплату заробітної плати тощо.
За цією оцінкою:
— Витрати на НТО (нетехнічне обстеження — ред.) — $200 млн;
— Витрати на ТО (технічне обстеження — ред.) — $9,8 млрд;
— Витрати на повне очищення — $27,6 млрд.
Вартість розмінування в розрахунках становить $3/м², а площа потенційно забруднених територій — 187 732 км², пояснили dev.ua в Мінекономіки.
Зазначена цифра є орієнтовною. Війна триває, а в зоні активних бойових дій ситуація з забрудненням територій погіршується. Об’єктивну оцінку щільності забруднення територій (а значить складності та вартості робіт) можна буде надати лише після їхнього обстеження, кажуть у Мінекономіки.
ДСНС
Харківська область — одна з тих, яка постійно перебуває під обстрілами росіян. Щоб розуміти масштаби забруднення вибухонебзепечними пристроями (ВНП), лише за 17 жовтня піротехнічними розрахунками ДСНС проведено обстеження біля 11,5 га території, з них 1,5 га за допомогою машин механізованого розмінування, 6,5 км ліній електропередач, 18 приватних домогосподарств у Харківському, Ізюмському, Куп’янському, Богодухівському та Чугуївському районах області.
Сапери виявили та знешкодили 86 одиниць ворожих мін, вибухівок і боєприпасів. До робіт залучалися 35 піротехнічних розрахунків ДСНС у складі 176 саперів та 74 одиниці техніки.
Усього з початку бойових дій піротехніки ДСНС обстежили близько 3806 га території, 278 км автомобільних доріг, 2722 км ЛЕП, 159,5 км залізничних колій та 217,7 км газопроводів. Виявлено та знешкоджено 80 478 ВНП.
«Ворог залишив по собі багато мін, іноді протитанові міни закладають у декілька ярусів. Також трапляється мінування пластиковими мінами, які важко виявити за допомогою міношукача», — пояснює Євген. Перед підрозділом стоїть безпосереднє завдання — розмінування лінії електропередач.
Співрозмовник згадує випадок у Вовчанській територіальній громаді, коли зателефонував чоловік і викликав саперів. Він назбирав 30 «пелюсток» — протипіхотних мін, які НЕ МОЖНА ЧІПАТИ.
Потрібна техніка
Міністерство економіки — не єдине, яка відповідає сьогодні за гуманітарне розмінування. Важливе місце в процесах займає Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості (Мінстратегпром).
Його голова — Олександр Камишін — каже, що «сьогодні Україна може виробляти весь спектр техніки для гуманітарного розмінування». Його заступниця з напрямку гуманітарного розмінування Ганна Гвоздяр розповіла dev.ua, що це техніка для основних двох складових. А саме — детекції та знешкодження вибухонебезпечних предметів.
До неї входять:
— БПЛА для детекції вибухонебезпечних предметів та територій, які забруднені ними. Літакового та квадрокоптерного типу UADamage для мапінгу замінованих та забруднених територій. А також наземні, колісного та гусеничного типу: наразі існують лише проєкти таких виробів.
— Безпілотні машини розмінування. Це мінні трали, машини розмінування ціпкового типу, машини розмінування фрезерного типу. Аналоги таких закордонних машин розмінування, як Armtrac та Bozena.
— Ручні детектори. Сюди належать міношукачі GaussMD, розроблені інженерами української компанії MarsMD;
— Системи індивідуального захисту інженерів розмінування;
— Спеціалізовані автомобілі для екіпажів розмінування та перевезення знешкоджених вибухонебезпечних предметів (ВНП) до місць утилізації.
Через скільки часу така техніка буде використовуватися не реальних мінних полях? У Мінстратегпромі розповіли, що деякі екземпляри вже використовуються. Це, зокрема, БПЛА літакового типу та квадрокоптери, ручні детектори, спецмашини.
Звідси витікає інше питання — чим українські розробки кращі за вже готові іноземні? Гвоздяр вважає, що наша техніка вміщує весь досвід гуманітарного розмінування, який ми вивчили завдяки аналізу іноземної практики, а також власний практичний досвід гуманітарного розмінування наших реалій.
Крім цього, вона комбінує різні технології — виявлення, розмінування і контроль якості — на базі однієї машини, які вже себе зарекомендували та доповнюють одна одну.
Технології
До гуманітарного розмінування також залучений технологічний сектор. Зокрема, кластер Brave1, який стартував наприкінці квітня цього року. Його керівниця, Наталя Кушнерська, розповіла dev.ua, що робота щодо розмінування проходить за такими напрямками:
— Детекція та ідентифікація: пристрої на базі сенсорів для виявлення металу, хімічних речовин або інших елементів, що входять до складу вибухонебезпечних предметів.
— Робототехніка: автоматизовані роботи, що здатні проводити розмінування безпосередньо, мінімізуючи ризик для людей.
— Інформаційні системи: програмне забезпечення та мобільні додатки для координації дій команд розмінування, збору даних, аналізу та візуалізації інформації.
— Механізми та апарати: спеціалізоване обладнання для фізичного видалення або нейтралізації вибухонебезпечних предметів.
— Інші інноваційні підходи: наприклад, методи, які використовують специфічні технології або матеріали для виявлення та нейтралізації мін.
До вирішення питання гуманітарного розмінування приєдналися стартапи. Наприклад, український Aspichi, який займається VR-технологіями. Співзасновник компанії Віктор Самойленко розповів dev.ua, як працює рішення, яке може бути застосоване як для гуманітарного, так і бойового розмінування. Розробка пов’язана з навчанням. Це просторова аудіовізуальна сфера 360/360 градусів. Стартап має прилади, які фіксують все, що відбувається навколо людини. Ця інформація передається на сервер, де її розглядають у VR-шоломі.
Іноді доводиться розміновувати власні міни. Це несе ризики для життя. Система Aspichi фіксує, зокрема, навколишню місцевість, яка часто змінюється. Ця інформація зберігається разом з GPS-даними. Перед розмінуванням сапери можуть одягнути VR-шолом і опинитися на місці того, хто мінував, зрозумівши послідовність дій.
Наразі стартап має три тренінги і працює з Академією над тим, щоб розробити окрему програму та створити клас з VR-шоломами для набуття досвіду. Інший напрямок роботи компанії — забезпечення сапера спеціальними камерами. Картинку з них в режиму реального часу можуть бачити не лише колеги, які поруч, але і спеціалісти з інших континентів. Ця система наразі знаходиться в процесі розробки.
Чого не вистачає
Ключові потреби України для пришвидшення розмінування території — це техніка і обладнання, розповіли dev.ua в Мінекономіки. Зокрема, машини для розмінування, машини для перевезення особового складу, машини для перевезення вибухонебезпечних предметів. Також серед проблем — навчання фахівців і фінансування протимінної діяльності.
«Основна складність із розробками щодо гуманітарного розмінування полягає у відсутності чітко визначених процедур сертифікації та критеріїв для допуску нових технологій до експлуатації», — розповіла dev.ua Наталя Кушнерська, голова Brave1.
Для розв’язання цього питання важливо розробити конкретні стандарти та вимоги, що будуть визначати ключові характеристики та параметри обладнання. Відсутність гнучкості в системі реагування на інноваційні рішення, які демонструють високу ефективність, є ще одним фактором, що ускладнює ситуацію, додає Наталя Кушнерська.
На сьогодні представники понад 40 країн-партнерів і міжнародних агенцій об’єдналися для вирішення завдання з очищення України. Затверджені домовленості у сумарному підсумку на суму майже $250 млн до кінця року.
Під час Форуму оборонних індустрій (DFNC 1), який пройшов у вересні, заступниця міністра національної оборони Литви Грета Моніка Тучкуте розповіла про створення коаліції по розмінуванню українських території. До неї вже приєдналися більше десяти країн західного світу.
«Що це буде — чи закупка техніки, чи обмін досвідом, чи все разом — поки що не говорять, бо тільки починають створювати перелік пропозицій для нас», — каже Ганна Гвоздяр. І додає, що «розміновування — нешвидка тема, особливо в тих масштабах, які маємо на наших територіях. Тому створення такої коаліції показує, що Україна для них — надійний партнер, бо вони готові з нами вступати в довготривалі відносини».
Британці передадуть Україні підводні дрони-шукачі мін. Що це за зброя та на що здатна: фото, відео
Міністерство оборони Великої Британії офіційно повідомило, що передає Україні підводні дрони Remus-100 для пошуку мін. Загалом ідеться про шість підводних апаратів, з яких три будуть передані зі складу Королівського військово-морського флоту, а ще три — замовлені у виробника.