UNIT.City — місце, де люди працюють... КРАЩЕ! Обирай свій простір просто зараз 👉
Олександр КузьменкоВійна
15 серпня 2025, 17:19
2025-08-15
Майже половина терміналів Starlink від USAID для України опинилася на тимчасово окупованих територіях
Перевірка Агенції США з міжнародного розвитку (USAID) виявила, що вона не відстежувала використання 5175 терміналів Starlink, надісланих до України. Майже половина з них опинилася в районах, повністю або частково окупованих росіянами.
Перевірка Агенції США з міжнародного розвитку (USAID) виявила, що вона не відстежувала використання 5175 терміналів Starlink, надісланих до України. Майже половина з них опинилася в районах, повністю або частково окупованих росіянами.
Про це пише Reuters з посиланням на доповідь внутрішнього наглядового органу агенції. Генеральний інспектор USAID виявив, що агентство не відстежувало термінали супутникового інтернет-сервісу Ілона Маска, оскільки прийняло вищий ризик зловживання через «складну воєнну ситуацію» та нагальну потребу України в них.
«У результаті USAID не знало, де знаходяться термінали і як вони використовуються», — зазначається у звіті.
В USAID заявили, що відстежувати термінали після їх передачі Україні було нереально через небезпечні умови війни та «безпрецедентну надзвичайну ситуацію», спричинену російськими ударами по системах зв’язку.
«Основною метою було відновлення життєво важливого зв’язку для критично важливих державних служб, таких як охорона здоров’я, муніципальні аварійні притулки та місцеве самоврядування», — йдеться в листі USAID, який є у звіті.
Після повномасштабного вторгнення росії в лютому 2022 року USAID уклала партнерську угоду з компанією SpaceX Ілона Маска на постачання Україні 5175 терміналів Starlink для підтримки критично важливих цивільних служб та інтернет-зв’язку. USAID доставила до Києва 1508 терміналів, які вона придбала, та 3667 одиниць, подарованих SpaceX.
У звіті зазначено, що USAID не «повністю мінімізувала» ризик зловживання терміналами й що більше ніж половина «активних» одиниць «знаходилися на територіях, які росія повністю або частково окупувала». Як ці термінали опинилися в цих районах, хто ними володів і для яких цілей вони використовувалися, звіт не уточнював.
В Україні неодноразово вказували, що російські окупаційні війська використовують тисячі терміналів Starlink, але Ілон Маск відкидав ці звинувачення.
Видання Bloomberg вказує, що умова угоди про передачу Starlink України забороняла «військове використання» терміналі. Вони були поставлені для використання в лікарнях, школах, комунікаціях та інших цивільних цілях.
Але незабаром українські військові почали використовувати Starlink для пілотування дронів і наведення артилерійських ударів по російській військовій техніці, транспортних засобах та мобільних командних центрах.
Українські чиновники визнали, що термінали використовувалися у військових операціях. А материнська компанія Starlink, SpaceX, та її очільник Ілон Маск засуджували військове використання терміналів.
«Київстар» провів перший публічний тест супутникового зв’язку зі смартфона від Starlink. Незабаром запустить послугу повідомлень із будь-якої точки країни. Поки що сервіс буде безплатним
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
Тайвань передав Україні 800 БПЛА Revolver 860 Armed VTOL. Які ще безпілотники отримали захисники від західних партнерів і як вони працюють
Тайвань передав Україні 800 БПЛА Revolver 860 Armed VTOL, про це повідомляє видання Bild. Дрон-бомбардувальник ближнього радіусу може нести до восьми 60-мм артилерійських мін і наводитися на ціль із високою точністю, скидаючи їх один за одним. Раніше ми розповідали, які дрони вже є на озброєнні ЗСУ. Нагадуємо про це знову.