💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Вікторія ГорбікРабота
10 октября 2024, 11:25
2024-10-10
Інженер обурився, що кандидати гуглять або питають у ChatGPT відповіді на співбесідах. Що думають з цього приводу айтівці
Валентину Тищенко, Lead Software Engineer, наболіло. Його дратує, коли під час співбесіди кандидати питають у Google або ChatGPT відповіді на його запитання. Як підсумок — Валентин такому фахівцю одразу відмовляє. Але думки фахівців IT-сфери розділились, наскільки це «добре» чи «погано». Ось як вони аргументують свою позицію.
«Для мене це (гуглити чи питати в ChatGPT відповіді на співбесіді — прим.ред.) майже завжди автоматична відмова, бо якщо мене намагаються надурити під час першого знайомства, це вже red flag, бо вже складно очікувати, що і надалі буде складно вибудовувати відносини з цією людиною на повазі», — акцентував Валентин Тищенко.
Айтівці й не лише не забарились повідомити свою позицію.
«А що тут такого? Я завжди гуглю питання, які цікавлять, якщо не знаю відповіді», — сказав досвідчений 3D Artist і Motion Designer Олексій Капустін. Проте він не відповів, чи користується подібним інструментом він саме під час співбесід.
Гуглити чи ні, ось у чому питання
Дехто з фахівців також стикався з тим, що на співбесіді кандидати гуглили відповіді. «Стикнулась із цим на одній зі співбесід. Хоча навіть уявити не могла, що хтось наважується так робити. Було очевидно, що гуглить. Я дала зауваження», — згадує Middle UI/UX Designer Олександра Барансук. Хоча дизайнерка не вважає, що гуглити питання — це погано, бо людина має самостійно знайти відповідь, але не на співбесіді. «Бо вміння зізнатись „Я не знаю“ цінне, — людина не може знати все, і добре, якщо вона до цього спокійно ставиться, тоді й у подальшій співпраці буде довіра», — підкреслює вона. Як резюме — її кандидат не пройшов випробувальний, «бо теорію прогуглити можна, а на практиці так не вийде».
Погоджуючись із Валентином, Java Sr. Software Developer Вікторія Бордюг говорить, що всі спроби кандидата погуглити відповіді, навіть із вимкненою камерою, дуже помітні.
Що робити кандидатам
Крім того, у кандидатів виникає питання, коли людям із досвідом на співбесіді починають ставити теоретичні питання, або «ганяти» по термінології. SAP Project Manager Юлія Бучкова назвала подібні випадки: «Вам шашечки, чи їхати». «Яка різниця, як воно називається, якщо розумієш суть і робиш, і є результат? — вважає фахівчиня, — а от рекрутеру треба саме це слово, бо в папірчику написано».
До того ж і рекрутери не гидують звертатись до ChatGPT. Про подібний досвід написав Experienced Backend Developer Ростислав. «Є й інтерв’юери, які копіювали питання з чату GPT. Наберіть за запитом: „Пройдіть співбесіду зі мною на посаду розробника Python“. Чат просто видає купу теоретичних питань», — згадує він.
Претенденти на вакансію також мають власну думку щодо гугління. Узагальнюючи відповіді, можна навести слова Senior Software Engineer Олександра Кривоконєва, що все залежить від питання. «Якщо питають якесь лайно на кшталт, що там під капотом у jvm, то ок, якщо гуглить базові речі по типу різниці колекцій, то не ок», — пояснює він. Крім того, за словами інженера, важливо, щоб інтерв’юер ставив релевантні питання, і краще, щоб вони стосувались проєкту. «А не оце: ми шукаємо людину в компанію. Все одно на наступний проєкт буде нова співбесіда і, найімовірніше, з техспецами замовника», — пише він.
Чи це в ногу із сучасними технологіями
В еру розквіту ШІ-інструментів інколи думається, що не скористатись ними, значить проходити повз технічного прогресу. «Судячи з їхнього (сучасних технологій — прим.ред.) розвитку, усе йде до того, що більш ефективним буде не той, хто багато знає і намагається руцями щось виконувати, а той, хто приручить штучний інтелект», — впевнений креативний директор Стас Славінський.
Проте, за його словами, тут важливо відокремити зовсім безглузду мавпу з друкарською машинкою, та професіонала, який не стоїть осторонь прогресу.
Що робити, коли кандидат гуглить
Application security engineer Елвіс Осман має власний підхід для виявлення ChatGPT. «Коли я бачу, що кандидат використовує якійсь GPT, а це помітно за стилем відповідей, я починаю різко міняти теми запитань (ну і попереджаю кандидата, що міняємо блок питань). Якщо відповідь сильно повʼязана з попереднім з іншої теми — 99% чітер», — пояснює інженер.
Проте не всі інтервʼюери бачать у гуглінні чи джипитуванні щось погане. «Якщо людина знає, ЩО потрібно гуглити і ЯКУ відповідь надати інтерв’юеру — це вже успіх», — вважає QA Team Lead Юлія Чірва. За її словами, якщо ж ну дуже хочеться вивести людину на «чисту воду», то завжди можна задати уточнювальні питання, які не так легко швидко нагуглити.
Що в підсумку
Резюмувати тему можна словами провідного розробника Сергія Бабіча: «Люди різні, проєкти різні, вимоги різні, площа Різні (а, це трохи інше…). Усім не догодиш, бо таке життя».
А Віталій Подгорний, Python і JavaScript Developer, підкреслює, що гугління — це палка о двох сторін. «Якщо людина вміє знаходити правильні рішення в GPT, і вміє роботи роботу, то це хороший кандидат. А не учень 11 класу, який зубрить матеріал, щоб розказати на екзамені й забути його. Толку 0. Зараз час зумерів, які цінують свій час, але знають, як вирішити проблему іншим шляхом. Тому кожен має право на свою думку. Питання до компанії, який кандидат їм треба», — пояснює він.
#Всратівакансії. ТОП-5 предложений о работе, над которые высмеивают айтишники
Количество вакансий в IT с началом войны сократилось, но шедевров среди них не стало меньше. dev.ua обычно попросит дизайнера Анну Лазурко, которая регулярно публикует в своем LinkedIn вакансии со странными и корявыми описаниями и требованиями, делать подборку из таких «шедевров». Вот здесь можно почитать первую, вторую и третью подборку.
Нынешняя подборка создана dev.ua с помощью хорошо известного в LinkedIn хэштега #сратовакансии. Наслаждайтесь!
«Ловушка начинающего». 5 самых распространенных ошибок джунов на собеседованиях и как их избежать
Наверное, каждый хоть раз в жизни переживал ситуацию, когда после собеседования вместо приглашения на работу приходил отказ. Как же так? Это несправедливо!» — многие из нас жаловались на судьбу и не понимали, что пошло не так. Екатерина Никитина, SoftServe IT Academy Recruiter, рассказала о пяти самых популярных ошибках начинающих кандидатов на собеседованиях.
Два месяца поисков, 80 отзывов, 12 собеседований и два офера. Как айтишник из Казатина с сертификатом Google и двумя пет-проектами работу искал
Начинающий айтишник Максим Наталчук поделился в LinkedIn собственным опытом поиска работы. Парень, согласно профилю, работает National Information Management Officer (Data Analyst) в компании iMMAP. Но желаемому оферу предшествовал непростой путь. С позволения автора, dev.ua публикует историю Максима о поиске работы в IT.
Мануал для джуна. Что нужно знать начинающему, чтобы устроиться маркетологом в IT-компанию: 30 вопросов и советы от опытного специалиста
Джунов, которые ищут работу, проходят кучу собеседований и получают отказы вместо офер, во время войны стало больше. А все потому, что к собеседованиям необходимо тщательно готовиться. dev.ua начинает серию материалов о том, что нужно знать джунам для прохождения собеседования и получения вожделенного офера от первого работодателя.Маркетинг специалист IT-компании Universe Екатерина Скрипка рассказала, что нужно знать и как удачно пройти собеседование в IT-компанию начинающим маркетологам.
Хотите сообщить важную новость? Пишите в Telegram-бот
Главные события и полезные ссылки в нашем Telegram-канале