🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Вікторія ГорбікДопомога
29 July 2023, 09:00
2023-07-29
Українські медики запровадили проєкт «#БезБолюUA» для лікування больового синдрому у військових. Ось, що про нього відомо
Українські волонтери та медики запровадили проєкт «#БезБолюUA», який націлений на лікування військових з хронічним болем. Про проєкт dev.ua розповів Олексій Дащенко, учасник та один з ініціаторів проєкту.
Українські волонтери та медики запровадили проєкт «#БезБолюUA», який націлений на лікування військових з хронічним болем. Про проєкт dev.ua розповів Олексій Дащенко, учасник та один з ініціаторів проєкту.
Чому це важливо
Хронічний біль після мінно-вибухових поранень діагностується в 83% випадків, а після вогнепальних — в 70%. Для порівняння: в «цивільному» житті хронізація болю після травм відмічається у 11-40% постраждалих. Лікування посттравматичного стресового розладу (ПТСР) після вогнепальних поранень саме через хронічний біль зазнає невдачі у 82,1% випадків.
Хто створив «#БезБолюUA»
»#БезБолюUA» — волонтерський проєкт громадської організації «ФРАТЕР», заснованої військовими та ветеранами для допомоги військовослужбовцям, ветеранам і постраждалим від бойових дій.
Ініціатором проєкту став військовий медик, підполковник медичної служби, анестезіолог, кандидат медичних наук Валентин Чернишов, який пішов у відставку з військової служби за станом здоровʼя в липні 2023 року.
Валентин Чернишов (Фото з відкритих джерел)
Свого часу Олексій Дащенко працював в паліативній медицині помічником директору інституту паліативної допомоги МОЗ України. І на початковому етапі долучився до проєкту.
Хто долучився до проєкту
Сайт «#БезБолюUA» створила харківська IT-компанія PRIMECORE під керівництвом одного з менеджерів компанії Михайла Рєзника. Telegram-бот програмував Олексій Дащенко.
Олексій Дащенко (Фото з особистого архіву)
Він же працював над веб-додатком, інтерфейсом для лікарів та адміністрацією процесу.
Експерти проєкту «#БезБолюUA» (Фото з сайту)
В проєкті наразі взяли участь три експерти, лікарі-анестезіологи відділення реанімації та інтенсивної терапії для медичної евакуації та лікування болю Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь»:
Василь Горошко, керівник (16 років лікарського стажу).
Андрій Кузнецов, старший ординатор (12 років лікарського стажу).
Аліна Слободянюк, ординатор (9 років лікарського стажу).
З чого почався проєкт
За словами Олексія, все почалось з потреби, бо хронічний біль є проблемою, яка сильно загострилася з лютого 2022 року як у війську, так і в цивільному секторі, а українська система охорони здоровʼя інституційно не готова до її вирішення.
Поштовхом також стало бажання створити національну програму допомоги ветеранам з хронічним болем, за прикладом програм у США та Великобританії.
«І я знаю безпосередньо, коли сімейний лікар часто не знає, що робити з больовим синдромом і як до нього підходити», — говорить Олексій.
За його словами, люди, в яких зʼявляється больовий синдром або зараз, під час служби, або після повернення до цивільного життя, не знають, що робити і до кого звертатись.
Концепт проєкту Валентин Чернишов створював разом з полковником медичної служби, анестезіологом, доктором філософії Василем Горошком — засновником і керівником відділення лікування болю та медичної евакуації Центрального військово-медичного клінічного центру.
Механізми роботи
Валентин разом з Василем зібрали ініціативну групу, до якої долучився Олексій, а також Віталій Гордієнко — один з членів правління ГО «ФРАТЕР».
Фото з сайту
Ця група і реалізувала проєкт для комунікації діючих військових та ветеранів з больовим синдромом з лікарями, які розуміються на розв’язання цього питання.
На першому етапі ініціатори налагоджують комунікацію. 27 липня в рамках проєкту «#БезБолюUA» запустили вебсайт на якому через чат-бот можна пройти діагностичне анкетування та отримати консультацію лікаря в обрану пацієнтом дату. До даних пацієнта має доступ лише лікар, який з ним контактує.
Що вже працює
Наразі вже функціонує Telegram-бот для пацієнтів, щоб фіксувати звернення. Крім того, паралельно працює Telegram-бот для лікарів, які можуть бачити нові звернення.
За допомогою певного вебінтерфейсу лікар може обрати пацієнта, побачити результати анкетування і виконувати адміністрування даного звернення.
Вебсайт служить входом в чат-бот і точкою першого інформаційного контакту з проєктом.
Про гроші
«Все робилося на безоплатній основі, коштом часу та знань людей, які долучилися до проєкту», — зазначив Олексій.
Проєкт поки що ніким не фінансується. Ініціатори збирають донати на банку, але ці невеликі надходження, за словами Олексія, будуть використані на друк поліграфії для розповсюдження інформації про проєкт по закладах, де надають допомогу військовим.
Що буде далі
На наступному етапі ініціатори планують додати функцію відстежування стану пацієнта, призначень та нагадування. Крім того, надалі за словами Олексія вони планують підключити Telegram Web Apps, після чого буде відкриватись повноцінний графічний застосунок в Telegram.
Організатори проєкту планують розповсюдити інформацію про ініціативу в медичних закладах, реабілітаційних центрах та ветеранських спільнотах. Крім того, за словами Олексія, ініціатори планують на отримання гранту від донорських організацій. Надалі в планах зробити так, щоб за допомогою проєкту через донат могла отримати допомогу будь-яка людина, яка не є військовослужбовцем чи ветераном. Таким чином можна було б підтримувати проєкт і зробити його фінансово незалежним.
Також в планах розвитку та трансформації проєкту — створення повноцінної клініки і програми реабілітації ветеранів з хронічним болем.
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
США в черговому пакеті допомоги надасть Україні дрони Switchblade 600. Подробиці про ці та інші «пташки», якими користуються українські захисники
Серед списку допомоги, яку пропонує Пентагон, є дрони-камікадзе Switchblade 600, які офіційний Київ просив передати раніше.
Контракт на дослідження та розробку для 10 дронів SwitchBlade 600 виробника Aerovironment, очікується протягом наступних 30 днів, заявила прес-секретар Пентагона Джессіка Максвелл в електронному листі до News Defense.
Ми зібрали список дронів, які використовують українці проти ворога, в тому числі і подробиці про Switchblade 600.
(текст від 17 травня 2022)