🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Вікторія ГорбікWar
31 October 2024, 08:54
2024-10-31
Дроноскандал. Журналісти порахували, що за БПЛА Autel для «Армії дронів» у 2023 році чиновники могли переплатити 600 млн грн. Як це коментують Держспецзвʼязку та Мінцифри
Голова Мінцифри Михайло Федоров звітував у жовтні 2023 року, що на фронт передали майже 2000 безпілотників із ШІ, Autel EVO MAX 4T, закуплених за кошти державної програми «Армія дронів».
За підрахунками журналістів Hromadske, держава на цих закупівлях держава втратила близько 600 млн гривень. Ось, які наводять аргументи, і що відповідають на це Мінцифри та Держспецзвʼязку.
Голова Мінцифри Михайло Федоров звітував у жовтні 2023 року, що на фронт передали майже 2000 безпілотників із ШІ, Autel EVO MAX 4T, закуплених за кошти державної програми «Армія дронів».
За підрахунками журналістів Hromadske, держава на цих закупівлях держава втратила близько 600 млн гривень. Ось, які наводять аргументи, і що відповідають на це Мінцифри та Держспецзвʼязку.
Про закупівлі
Звітуючи про постачання для фронту безпілотників в рамках проєкту «Армія дронів», голова Мінцифри Михайло Федоров та ексочільник Держспецзвʼязку Юрій Щиголь не повідомляли, хто є постачальником дронів, бо закупівлі дронів в Україні засекречені.
Журналісти Hromadske повідомили, що мають дані щодо придбання безпілотників від Autel, які передали на фронт у жовтні 2023 року. Вони заявили, що постачальником на той момент була компанія «Кріон-М» зі статутним капіталом у 765 грн, яка спеціалізується на торгівлі меблями та килимами, розташована в Кривому Розі.
З липня 2023 «Кріон-М» продала державі майже 3900 безпілотників вартістю близько 1,5 млрд грн. Один безпілотник Autel з цих постачань за даними журналістів коштував майже 500 000 грн. Компанія уклала два контракти на постачання дронів: перший в травні на 1074 дрони, наступний у серпні на 1912 БПЛА.
За даними Hromadske, згідно з контрактом в травні 2023 року за дрони заплатили на близько 195 млн гривень більше, а під час контракту в серпні 2023 року переплатили близько 398 млн грн.
Про підозри
Нагадаємо, 20 листопада 2023 року НАБУ та САП повідомили керівникам Держспецзв’язку, зокрема і Юрію Щиголю, підозру в заволодінні державними коштами в сумі понад 62 млн грн. Того ж дня Кабмін звільнив голову Держспецзв’язку Юрія Щиголя з посади.
Скрін YouTube
Hromadske повідомляє, що 16 листопада 2023 року Михайло Федоров надіслав листа до НАБУ про завищення цін на закупівлях Autel. У коментарі для видання голова Мінцифри повідомив, що почав отримувати сигнали про те, що можна закуповувати дрони Autel за ціною нижче.
«Ми стали отримувати сигнали від інших компаній ще у вересні чи серпні, про те, що можемо закуповувати по іншій ціні. Потім наприкінці вересня я отримав з фронту перші накладні за такою (завищеною — прим. ред.) ціною. Ми запросили ці контракти, ввели моніторинг цін на ринку», — зазначив Федоров. Крім того, міністр сказав, що до того не контролював ціни на дрони й те, які компанії їх продають до того, як отримав накладні.
Михайло Федоров зазначив, що завищенню цін на Autel оцінку має дати слідство.
У січні 2024-го НАБУ відкрило кримінальне провадження за фактами завищення цін на дрони, які Держспецзв’язку закупив у «Кріон-М», але підозр поки що нікому не вручили. Про це журналісту Hromadske відповіли у листі від Національного антикорупційного бюро України.
Позиція Мінцифри та Держспецзвʼязку
DOU опублікувало коментарі Мінцифри та Держспецзвʼязку, отримані після публікації. Ось позиція відомств.
Мінцифри:
«Із перших державних контрактів ми почали співпрацювати з антикорупційними органами САП та НАБУ. У межах підписаного меморандуму надали доступ детективам НАБУ до CRM-системи, у якій відображаються всі дані із закупівель БпЛА, що здійснює Держспецзв’язку в межах проєкту «Армія дронів». У системі міститься інформація про виробника, вартість, деталі контракту. У 2024 році також підписано меморандум із БЕБ.
Щодо закупівель Держспецзвʼязку дронів типу Autel EVO MAX 4T за травень — листопад 2023 року Михайло Федоров особисто звернувся до НАБУ із запитом перевірити всі контракти. Зараз відкриті кримінальні справи в НАБУ, триває розслідування.
Результатом листа стало укладання додаткових угод за кожним наявним контрактом. Завдяки цьому вдалося знизити ціни на Autel та зекономити 535+ млн грн. Також деяким компаніям нарахували штраф у 5,7 млн грн за порушення строків постачання».
Держспецзв’язку:
«У результаті укладання одного з контрактів у травні 2023 року на 1074 комплекти Autel EVO MAX 4T передбачалася ціна 498 000 грн за комплект. У результаті укладання додаткової угоди в лютому 2024 року було знижено ціну та додатково поставлено 402 комплекти дронів. У результаті отримали 1476 комплектів дронів за середньою ціною 359 000 грн за одиницю.
За іншим контрактом, укладеним у серпні 2023 року на 1 912 комплектів Autel EVO MAX 4T, передбачалася ціна в 494 000 грн за комплект. У результаті укладення додаткової угоди в листопаді 2023 року вдалося отримати ціну 393 500 грн за один комплект Autel EVO MAX 4T. Унаслідок зменшення ціни додатково поставили 488 комплектів дронів.
За контрактом, укладеним у вересні 2023 року з іншою компанією на 1300 комплектів, ціну на комплект вдалося знизити від 494 000 грн до 249 700 грн. Завдяки додатковій угоді на контракті було зекономлено понад 317 млн грн.
За іншими контрактами, укладеними наприкінці вересня сумарно на 2000 комплектів Autel, завдяки перегляду контрактів та укладанню додаткових угод вдалося зекономити 213,5 млн грн та додатково отримати 108 комплектів дронів.
Загалом завдяки додатковим угодам додатково було поставлено 998 комплектів Autel. З огляду на те, що постачання БпЛА здійснюється партіями, частину товарів передано за цінами, що діяли на момент підписання договору, решту — за скоригованою (зменшеною) ціною».
Військові скаржаться на дефіцит дронів, держава звітує про ріст поставок. Що відбувається з БПЛА та чи можуть вітчизняні розробники дронів закрити потреби ЗСУ
«REX — наша найкраща відповідь глобальному дефіциту артилерійських боєприпасів». Українські інженери розробили новий ударний БПЛА із ШІ, «молодший брат» Punisher
23 школи дронів, які допоможуть навчитись керувати безпілотником. Куди звернутись, щоби стати оператором БПЛА
Про важливість безпілотників та, відповідно, операторів вже говорять дуже багато та скрізь. Військові чекають, що штати БпЛА в бригадах мають розширити, особливо після оголошення створення «Сил безпілотних систем».
До переліку із зібраних нами закладів, які навчають операторів БПЛА, додалась ще одна 23-тя в цьому списку школа. Додаємо школу операторів USMT та оновлюємо інформацію по іншим закладам.
Якщо ви знаєте, хто ще навчає пілотів для безпілотників, пишіть на пошту [email protected].
(оновлений текст від 22 липня 2022)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
США в черговому пакеті допомоги надасть Україні дрони Switchblade 600. Подробиці про ці та інші «пташки», якими користуються українські захисники
Серед списку допомоги, яку пропонує Пентагон, є дрони-камікадзе Switchblade 600, які офіційний Київ просив передати раніше.
Контракт на дослідження та розробку для 10 дронів SwitchBlade 600 виробника Aerovironment, очікується протягом наступних 30 днів, заявила прес-секретар Пентагона Джессіка Максвелл в електронному листі до News Defense.
Ми зібрали список дронів, які використовують українці проти ворога, в тому числі і подробиці про Switchblade 600.
(текст від 17 травня 2022)