Про це говориться в дослідженні DOU, яке ґрунтується на відповідях літнього зарплатного опитування 13 054 айтівців. Також порівнюються з минулим роком, тоді опитали 14 906 фахівців.
Додаткова робота
У 2024 році 12,2% з 13 054 респондентів мають додаткову роботу, минулого року така частка складала 8,1%.
Full-time — 2,8% (2,5% у 2023 році).
Part-time — 6% (5,4%).
Freelance — 3,4% (0,2%).
Додаткову роботу в ІТ найчастіше мають фахівці на парт-таймі й айтівці на військовій службі (19%). Фахівці на бенчі помітно рідше мають додаткову роботу в ІТ (9%).
Найактивніші в пошуках додаткової зайнятості досвідчені фахівці. 14% айтівців із досвідом від п’яти років мають додаткову роботу проти 9% тих, хто працює два роки чи менше. Найчастіше це фахівці рівня Senior, Head, Tech Lead та Architect. А Team Leads помітно рідше за них мають додаткову роботу.
Найуспішніше поєднують кілька робіт дизайнери та фахівці з UI/UX (33% з них мають додаткову роботу), фахівці з безпеки (28%), DevOps, SRE та сисадміни (23–24%). Дуже рідко працюють на кількох роботах QA, фахівці з менеджменту проєктів, HR та рекрутери, геймдизайнери, фахівці з продажів та розвитку бізнесу, фахівці підтримки та Customer Success і фахівці з фінансів — менш як 10% з них мають додаткову роботу в ІТ.
Пет-проєкти
У 2024 році 11,7% з 13 054 респондентів мають пет-проєкти. Минулого року частка таких спеціалістів складала — 11,5%.
Найчастіше це пет-проєкти без доходу — 9,4%. З доходом — 2,2%.
Найбільше часу для пет-проєктів мають фахівці, які працюють парт-тайм або фрилансери — понад 20% з них мають свої пет-проєкти.
Найчастіше пет-проєкти мають геймдизайнери: кожен третій. На другому місці — розробники (17% мають проєкти) та художники/аніматори (16%). Водночас розробники та геймдизайнери частіше займаються ними для душі — лише 15–17% отримують із них дохід.
Пет-проєкти мають багато технічних фахівців найвищого рівня: вони є у 28% CTO/Director/Head of R&D. 17% Architect і Tech Lead теж мають свої проєкти.
21% інтернів теж мають час на пет-проєкти. А найрідше займаються власними проєктами фахівці від Junior до Team Lead: лише 11%.
Кожен п’ятий пет-проєкт українських айтівців приносить дохід. Досвідчені фахівці успішніше монетизують додаткову зайнятість: частка прибуткових пет-проєктів у Tech Lead та Architect сягає 40%, а у технічних фахівців найвищого рівня (CTO/Director/Head of R&D) — 46%.
ІТ-волонтерство/ менторство / опенсорс
Цього року таких фахівців 9,9% від загальної кількості, у 2023 році їх було 9%. Зростання відбулося через більшу залученість айтівців до волонтерських ініціатив для ЗСУ та у сфері miltech. Айтівці в Україні частіше займаються такими проєктами, ніж фахівці за кордоном.
ІТ-волонтерство/ менторство — 3,8% (3,6% у 2023 році).
ІТ-волонтерство для ЗСУ/Miltech — 3,2% (2,3%).
Опенсорс — 1,3% (1,4%).
Інші ІТ проєкти без доходу — 1,6% (1,8%).
Найчастіше волонтерськими ІТ-проєктами займаються досвідчені айтівці: їм присвячують час 26% Architects, 24% технічних фахівців найвищого рівня (CTO/Director/Head of R&D) і 18% Tech Lead і керівників напрямів.
Техліди, архітектори, технічні фахівці найвищого рівня (CTO/Director/Head of R&D), а також фахівці з безпеки найчастіше присвячують свій час miltech-проєктам для ЗСУ. Керівники напрямів частіше займаються безплатним менторством у сфері ІТ.
Додаткова робота не в ІТ-сфері
8,4% айтівців присвячують час роботі та проєктам, не пов’язаним з ІТ. Торік таких було 7%.
Додаткова робота не в ІТ — 5,6% (4,5%).
Неоплачувані проєкти / волонтерство не в ІТ — 2,9% (2,6%).
Найчастіше додаткову роботу поза ІТ мають фрилансери (12%), зайняті парт-тайм на основній роботі в ІТ (12%), ті, хто втратив роботу в ІТ (10%), а також початківці (14% серед тих, хто працює до року в ІТ) і нетехнічні фахівці (12% маркетологів та по 11% фахівців з продажів і Customer Success).
Технічні фахівці найвищого рівня (CTO/Director/Head of R&D) теж досить часто мають додаткову роботу не пов’язану з ІТ — про це сказали 12% з них.
Волонтерським проєктам, не пов’язаним з ІТ, присвячують час 3% українських айтівців.