🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Марія БровінськаШІ
8 квітня 2025, 08:37
2025-04-08
Як ШІ захоплює світ: 12 ключових інсайдів про ШІ від AI Index Report 2025 від Stanford HAI
Днями вийшов AI Index Report 2025 від Stanford HAI. На 455 сторінках автори виклали глибокий аналіз розвитку ШІ. Експерт із застосування штучного інтелектуОлексій Мінаков виділив 12 основних інсайдів про ШІ. Ось вони.
Днями вийшов AI Index Report 2025 від Stanford HAI. На 455 сторінках автори виклали глибокий аналіз розвитку ШІ. Експерт із застосування штучного інтелектуОлексій Мінаков виділив 12 основних інсайдів про ШІ. Ось вони.
Продуктивність ШІ на тестах продовжує покращуватися. У 2023 році з’явилися нові тести — MMMU, GPQA та SWE-bench — для перевірки можливостей найпотужніших моделей. Уже за рік показники різко зросли: +18.8%, +48.9% і +67.3% відповідно.
ШІ стрімко інтегрується в повсякденне життя. У 2023 році Управління продовольства та медикаментів США схвалило 223 медичні пристрої з ШІ, порівняно з шістьма у 2015 році.На дорогах самокеровані автомобілі більше не є експериментальними: Waymo, один з найбільших операторів США, забезпечує понад 150 000 автономних поїздок щотижня, а китайське Apollo Go роботаксі обслуговує численні міста по всьому Китаю.
Бізнес масово переходить на ШІ, інвестує рекордні суми та фіксує приріст продуктивності. Уже 78% організацій використовують ШІ — проти 55% торік. Дослідження показують, що ШІ справді підвищує продуктивність і допомагає долати дефіцит навичок.
США лідирують у кількості топових ШІ-моделей, але Китай скорочує розрив у якості. Американські установи створили 40 значущих моделей у 2024 році, Китай — 15, Європа — лише 3. Проте різниця в якості між моделями США та Китаю на основних тестах майже зникла. Китай продовжує лідирувати за кількістю публікацій і патентів у галузі ШІ.
Сфера відповідального ШІ розвивається. Кількість інцидентів, пов’язаних із ШІ, різко зросла. Попри це, більшість компаній ще не використовують стандартизовані підходи до оцінки ризиків. З’явилися нові тести на безпечність і достовірність (HELM Safety, AIR-Bench, FACTS), але на практиці прогрес залишається повільним. Натомість уряди активізувались: ЄС, ООН і Африканський Союз розробили рамки прозорості та довіри до ШІ.
Оптимізм щодо ШІ зростає. У Китаї (83%), Індонезії (80%) і Таїланді (77%) більшість населення вважає ШІ кориснішим, ніж шкідливим. У Канаді (40%), США (39%) і Нідерландах (36%) — значно нижчі показники. Однак динаміка позитивна: з 2022 року оптимізм зріс у Німеччині, Франції, Канаді, Великій Британії та США.
ШІ стає ефективнішим, дешевшим і доступнішим.Вартість використання моделей на рівні GPT-3.5 знизилась у понад 280 разів з листопада 2022 до жовтня 2024. Вартість апаратного забезпечення падає на 30% щороку, а енергоефективність зростає на 40%. Відкриті моделі майже наздогнали закриті: різниця в продуктивності скоротилась із 8% до 1,7% лише за рік.
Держави активізуються: впроваджують регулювання та інвестують у ШІ. У США федеральні агентства запровадили 59 нових норм щодо ШІ — удвічі більше, ніж у 2023. У 75 країнах згадка про ШІ в законодавстві зросла на 21,3%.
Освіта в галузі ШІ розширюється. Дві третини країн уже запровадили або планують запровадити The K–12 Computer Science Framework в школах (удвічі більше, ніж у 2019). У США 81% вчителів інформатики вважають, що ШІ має бути в курсі, але менше половини готові його викладати.
Індустрія лідирує в розробці моделей, але конкуренція зростає.У 2024 році майже 90% усіх значущих моделей були створені саме в індустрії (у 2023 — лише 60%). Обчислювальні потужності для тренування моделей подвоюються кожні 5 місяців. Але розриви між лідерами скорочуються: різниця між найкращою й десятою моделлю впала з 11,9% до 5,4%, а між першою і другою — лише 0,7%.
ШІ отримує найвищі нагороди за свій вплив на науку. Дві Нобелівські премії присуджені за дослідження, пов’язані з глибинним навчанням (фізика) та його застосуванням у передбаченні структури білків (хімія). Премія Тюрінга — за досягнення в навчанні з підкріпленням.
Складне міркування все ще є слабким місцем ШІ. Хоч ШІ добре справляється з олімпіадними математичними завданнями, моделі досі провалюють логічні задачі з відомими правильними розв’язками. Це обмежує їхню ефективність у критичних сферах, де потрібна абсолютна точність.
«Чи є у мене талант, якщо комп’ютер може імітувати мене?». Штучний інтелект пише книги авторам Amazon Kindle. The Verge поспілкувався з авторами та виявив багато цікавого
Письменники-романісти використовують штучний інтелект для створення своїх творів. Видання про технології The Verge поспілкувалося з письменницею Дженніфер Лепп, яка випускає нову книгу кожні дев’ять тижнів, й дізналося про те, як працює штучний інтелект для написання романів. Наводимо адаптований переклад статті.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі