🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Вікторія ГорбікРобота
24 грудня 2024, 15:36
2024-12-24
«Пора закінчувати цей хайп». Що технарі думають про IT-сферу та чи бачать тут майбутнє та перспективи
Middle Unity Developer Юрій Ткач зауважив, що останні десятиліття в суспільстві панує ілюзія, що програмування — це квиток у життя з високими зарплатами, свободою вибору проєктів і нескінченними можливостями для розвитку. Але реальність, за його словами, відрізняється від казки. Юрій поділився своїм баченням IT-сфери, але чи погодились з ним інші айтівці?
Юпій Ткач впевнений, що IT пережило свій пік популярності, людство наближається до етапу стабілізації, де залишаться лише ті, хто дійсно хоче і може цим займатися, а решта, на жаль, зрозуміє, що обіцяного айті-раю не існує. За його словами, в IT наразі:
Ринок перенасичений. Щороку мільйони людей по всьому світу вступають у професію програміста. Курси, онлайн-школи, університети — всі масово випускають новачків, які, не маючи досвіду, готові працювати за менші гроші, лише б отримати проєкт. Це створило ситуацію, де попит на розробників значно нижчий за пропозицію. І замість того, щоб обирати найкращого спеціаліста за адекватну винагороду, роботодавці часто знаходять тих, хто погоджується працювати за менше.
Демпінг зруйнував міф про високі зарплати. У багатьох країнах зарплати програмістів знижуються через дешеву робочу силу з інших регіонів. Наприклад, глобальний ринок активно використовує спеціалістів із країн, де рівень життя дозволяє працювати за $5–10 на годину. В результаті, навіть кваліфіковані фахівці у розвинених країнах змушені погоджуватися на зарплати, які не відповідають їхньому рівню навичок.
Професія програміста стала звичайною. Колись це була ексклюзивна сфера, яка вимагала глибоких знань і таланту. Сьогодні ж програмування стало просто ще однією масовою спеціальністю. Безумовно, є висококласні експерти, які займаються складними технологіями, але більшість виконує базову роботу, яка вже давно стандартизована.
Клієнти хочуть дешевше і швидше. Замість того, щоб платити за якість, замовники обирають найдешевший варіант. Часто це призводить до низької якості продукту, але за умовами ринку важливіше зекономити, ніж отримати ідеальний результат.
Айті вже не є «золотою жилою». Так, це стабільна професія, яка дозволяє заробляти гроші, але більше не є гарантією багатства чи кар’єрного зростання. Конкуренція зростає, зарплати не відповідають очікуванням, а в багатьох країнах професія вже втратила свою престижність.
«Пора закінчувати цей хайп», — додає розробник. Що з цього приводу говорять інші фахівці техносфери?
Дехто вважає, що такі розмови вже не нові. Software architect Артем Пилипчук нагадує, що така тенденція була ще і 5-10 років тому, хоча і підкреслює, що це все ще модна професія, з полиці «лікар, стоматолог, юрист, програміст».
Але, відповідаючи на питання: «Чи варто свою дитину відправляти» або «Чи варто міняти професію», Артем завжди чесно пояснює:
не для всіх, повинно подобатися, потрібно від цього кайфувати;
забирає дуже багато часу і особистого життя (всі святкують Різдво — ви копаєте новий код);
потрібно постійно вчитися, щоб залишатися на ринку;
якщо не подобається (це прямо не хобі), то ви закінчите навчання і далі не будете розвиватися, і потрапите на ринок з навичками уже застарілими і явно нижче середнього;
а ринок уже перенасичений і висока конкуренція;
причому як таких «локальних» ринків немає, все воно зводиться до глобальних вимог і глобального середнього;
закінчиться все низькою зарплатою, вигоранням, відсутністю задоволення від роботи;
і якщо чесно — можна в якійсь іншій сфері стільки саме заробляти.
З іншого боку Senior Software Engineer з IBM Олег Іванюк вважає, що ринок змінюється, але не для тих, хто реально щось уміє. «Джуни не демпінгують зарплати — вони закривають прості задачі для дешевих продуктів. Якщо компанія бере лише новачків, це говорить про її рівень, а не про ринок загалом. Складні й конкурентні продукти створюють дорогі спеціалісти, і попит на них нікуди не зник», — пояснює він.
Senior Delivery Manager в Intellias підтвердив, що професія в IT втрачає ореол «магії», але водночас набуває більшої зрілості. «Ніякого „райського саду“ в IT більше нема — тепер це просто сфера, яка дає змогу заробляти на життя та створювати цифрові продукти», — зазначив він. За словами фахівця, тепер IT — перспективна галузь для тих, хто готовий інвестувати у свої знання, адаптуватися до змін і постійно розвиватися.
Senior Full stack Ruby on Rails Developer Артем Цаплін категорично не погоджується з Юрієм Ткачем. «Автор змішував тепле з м’яким, і повибирав картопельку. Часи, коли програмісти були елітною професією, настільки давно минули, що про це і говорити не варто. Але чи заробляють IT-спільноти більше грошей, ніж більшість інших професій? У багатьох країнах — так. У тому числі й в Україні. А в тих країнах, де готові працювати за $10 на годину — тим більше! Решта працюють по $10 в день. У Європі та Америці немає такого сильного поділу, але це все одно престижна професія. І ринок просів майже на всіх фронтах. І гіпотетичному банківському клерку зараз у багато разів складніше знайти роботу, ніж програмісту. Тож, якщо у вас достатньо мізків, програміст все одно відмінний варіант», — вважає розробник.
«Кодити може кожен, хто прикладе достатньо зусиль. Не кожен це готовий робити», — впевнений Front End Developer Дмитро Луценко. На його думку, той, хто стане гарним спеціалістом у своїй справі, завжди будеш мати добре оплачувану роботу. І, як зауважує Дмитро, у айтівців зараз висока зарплата, порівняно з іншими галузями.
«Виплачували зарплатню працівникам під звуки пострілів російських військ». Чим сьогодні живе місто Конотоп і його IT
Місто Конотоп назавжди увійшло в історію війни з росією завдяки відео, де місцеві жінки розповіли окупанту, що в нього будуть проблеми з потенцією. Це було в перші дні вторгнення до України. Чим сьогодні живе районний центр Сумщини, нам розповів Дмитро Гланц — CEO місцевої IT- компанії Grodas.
Від роботів–розвідників до моніторингу військ РФ на кордоні. Найважливіші IT–розробки за 8 років війни на сході
Сьогодні в Україні загострилася ситуація на сході через визнання РФ так званих «ДНР/ЛНР». Бізнес і громадяни країни максимально активізувалися і допомагають нашому війську фінансово. Не стоїть осторонь і IT–сектор: він не лише перераховує армії мільйони гривень, але й допомагає розробками. Згадали 8 найактуальніших IT-рішень за 8 років війни.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі
Працюю вчителем інформатики майже 30 років. Справжніх програмістів, які працюють в ІТ, або в інших сферах пов'язаних з комп'ютером я 'навчив' можливо з десяток. Сам є програмістом і використовую на уроках власне програмне забезпечення. Маю колекцію власних потрібних програм. Показую учням на кожному уроці. Якщо учень розв'язує задачу, отримує результат і НЕ отримує від цього задоволення то з нього програміста не буде. Я свої програми писав ночами, святами ... бо мені подобався сам процес і результат. Тепер діти сидять і шкрябають мобілки, а батьки їм купляють нові телефони за свої важко зароблені гроші.
Працюю вчителем інформатики майже 30 років. Справжніх програмістів, які працюють в ІТ, або в інших сферах пов'язаних з комп'ютером я 'навчив' можливо з десяток. Сам є програмістом і використовую на уроках власне програмне забезпечення. Маю колекцію власних потрібних програм. Показую учням на кожному уроці. Якщо учень розв'язує задачу, отримує результат і НЕ отримує від цього задоволення то з нього програміста не буде. Я свої програми писав ночами, святами ... бо мені подобався сам процес і результат. Тепер діти сидять і шкрябають мобілки, а батьки їм купляють нові телефони за свої важко зароблені гроші.