Марія БровінськаУвійти в ІТ
31 серпня 2023, 10:00
2023-08-31
«Є всі підстави стверджувати, що до кінця року ми вийдемо на цифру приблизно 1000 працевлаштованих студентів». Бліцінтерв'ю зі співзасновницею Mate academy
Нещодавно український освітній стартап Mate academy запустився у Бразилії. Компанія вже успішно працює на ринках Польщі та України, нині ж кордони IT-школи значно розширились. dev.ua поспілкувався із співзасновницею та операційною директоркою Mate academy Анною Апостол про мотиви підкорення Бразилії та стан справ школи в Україні, де IT наразі через війну значно змінилося.
Нещодавно український освітній стартап Mate academy запустився у Бразилії. Компанія вже успішно працює на ринках Польщі та України, нині ж кордони IT-школи значно розширились. dev.ua поспілкувався із співзасновницею та операційною директоркою Mate academy Анною Апостол про мотиви підкорення Бразилії та стан справ школи в Україні, де IT наразі через війну значно змінилося.
Про Бразилію
Вихід на ринок Латинської Америки став наступним кроком у нашій міжнародній експансії за стратегією «country by country». Наприкінці 2021 року ми залучили 1,9M$ інвестицій саме під міжнародне масштабування.
Спочатку ми запустили тестове навчання комбінованих навчальних груп, аби попрацювати зі студентами з різних країн: зрозуміти культурні особливості, в цілому познайомитись з ІТ-ринками.
Так восени 2022 року відкрили наше перше міжнародне представництво — у Польщі. Після Польщі розглядали ще декілька країн Європи, але в процесі аналізу виявили, що країни Латинської Америки є більш перспективною стратегією для нас на даному етапі.
Про команду в Бразилії
Ми не обмежуємось лише локалізацією на португальську мову. Також наймаємо локальну команду, яка безпосередньо навчатиме студентів і координуватиме їх працевлаштування, тобто менторів, координаторів, тренерів та менеджерів з кар’єрної підтримки. Станом на сьогодні, ми вже найняли частину команди, але найм продовжується.
Про інвестиції в новий ринок
Ми хотіли б утриматись від розголошення суми, але основними категоріями витрат є найм локальної команди та маркетинг.
Про укрIT
На мою думку, зараз ситуація є точно кращою, ніж рік чи пів року тому, та плюс-мінус стабільною наскільки це можливо в реаліях війни. Всі вже адаптувались до можливих блекаутів і проблем з інтернетом, визначились з місцем проживання. Компанії, зокрема й закордонні, починають розуміти, що українці працюють нічим не гірше в реаліях війни, ніж було до. Вкладаються в поставлені дедлайни. Відтак — стали охочіше наймати, ніж це було, для прикладу, рік тому. Я б сказала, що навіть проглядається мінімальна позитивна тенденція з відновлення ринку.
Про українську IT-освіту 2023
У цілому 2023 рік ще триває, а ми вже зарахували таку ж кількість студентів, як і в попередньому році. Тому сказати, що відбулися якісь кардинальні зміни, то ні. Серед найбільш популярних напрямів у нас Frontend, Python, QA, але і на всі інші напрями ми закриваємо набір студентів.
Про працевлаштування випускників
Зміни більше виникли вже саме на етапі працевлаштування студентів. Якщо порівнювати напрями між собою, то зараз менше всього вакансій спостерігається в Java, а на QA довше тривають пошуки роботи. Тому ми дещо внесли зміни в навчальну програму, розширили її, додали додаткові технології в курс. Це дає змогу нашим студентам витримувати конкуренцію з іншими кандидатами на ринку праці та знаходити роботу ефективніше. Приміром, попри високу конкуренцію, щомісяця ми працевлаштовуємо в середньому 100 студентів.
ІТ в Україні станом на зараз — це навпаки галузь, яка продовжує працювати й приносити кошти в економіку. Навчати точно потрібно продовжувати, бо через рік-два ті спеціалісти, які зараз є джунами, стануть потрібними фахівцями на ринку. Вони будуть створювати нові продукти та рішення, покращувати вже наявні.
Майбутнє — за технологіями, тому айтівці точно потрібні й робота для них точно буде.
Так, увійти в ІТ без досвіду тепер вимагає ще більше підготовки, але це точно можливо. Зі свого боку сьогодні ми дійсно докладаємо більше зусиль, щоб навчити студента і працевлаштувати його. Проте це того вартує. Ми запустили окремий відділ кар’єрної підтримки, ускладнили програми й даємо ще більше матеріалу для навчання. Робимо все можливе, щоб наші випускники були на голову вище всіх інших кандидатів на ринку і мали вищі шанси отримати роботу. Зараз важливо давати людям можливість отримати нову професію і робити так, щоб економіка країни працювала.
Про попит на IT професії під час війни
На початку повномасштабного вторгнення кількість охочих навчатися зросла на 15–20%, адже з’явилось багато людей які втратили роботу або виїхали за кордон і їм потрібно було вирішувати, що робити далі. А станом на літо 22-го року попит виріс вдвічі. Проте кількість охочих в нашому випадку не дорівнює кількості прийнятих нами студентів. Тих, хто справді вмотивований пройти навчання до кінця — менше. На старті ми попереджаємо, що навчальна програма дуже інтенсивна, відтак на етапі відбору цифра охочих зменшується.
Станом на зараз в Mate academy навчається така ж кількість студентів, як і у рік до великої війни. Ми не нарощували оберти, бо зменшилась кількість вакансій на ринку, але і не скорочувати їх. Для порівняння, у 2021-му ми працевлаштували 800 студентів, а у 2022 році — утримали ці результати. Про 2023 рік говорити поки рано, але є всі підстави стверджувати, що до кінця року ми вийдемо на цифру приблизно 1000 працевлаштованих/рік.
Керівниця Харківського IT-кластера: «Якби IT-Generation була зроблена за рік до того, вона мала б успіх. На етапі, коли вона запускалася, контекст, на жаль, змінився»
В IT-компаніях запевняють, що ВНЗ, який закінчив кандидат, не має значення для отримання оферу. Ми дізналися, що насправді цінно для IT-роботодавців, та випускників яких вишів наймають активніше за інших
Мануал для джуна. Що треба знати новачку у frontend-розробці перед співбесідою на проєкт мрії: запитання для інтерв'ю та приклади тестових
Створювати ІТ-продукти можна на різних рівнях і вдосконалювати їх як зсередини, (backend), так і ззовні (frontend). Візьмемо, наприклад, сайт. Спеціаліст може працювати із завданнями «під капотом», а може розвивати інтерфейс сайту, застосунку чи спеціальне програмне забезпечення для бізнесу, щоб вони були зручними, зрозумілими та функціональними.
Останнім якраз займається frontend-інженер. Що ще треба знати джунам про frontend-розробку, що не варто робити перед співбесідою та на які запитання відповісти, щоби бути готовим на 100% — Frontend Engineer у Levi9 Олексій Горбунов розклав все по поличках у цьому матеріалі.
«Після випуску про IT-Generation хочеться зробити тред про те, як IT-школи вас най**ують». Відомий IT-блогер Діма Малєєв розповів, що думає про IT-освіту
Відомий IT-блогер Діма Малєєв розповів своє ставлення до IT-курсів, які наразі продукуються в Україні. «Після сьогоднішнього випуску про IT-Generation, хочеться зробити невеликий тред про те, як IT-школи вас най**ують, продаючи курси, які вам ніяк не допоможуть. І навіть якщо ви виграєте грант від програми — ви просто згаєте час», — написав він у Twitter.
Публікуємо його допис із частковою цензурою.
50 питань та відповідей щодо програмування для підготовки до технічного інтерв'ю
Готуючись до співбесіди, багато програмістів-початківців поняття не мають, яких питань очікувати від інтерв’юрів — чи це співбесіда в стартап, чи в технологічний гігант на кшталт Amazon, Microsoft або Google. У статті на Hacker Noon розробник Джавін Пол зібрав питання, які люблять ставити на таких інтерв’ю, а також відповіді на них та додаткові ресурси для підготовки.