💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаУвійти в ІТ
25 серпня 2023, 09:49
2023-08-25
В IT-компаніях запевняють, що ВНЗ, який закінчив кандидат, не має значення для отримання оферу. Ми дізналися, що насправді цінно для IT-роботодавців, та випускників яких вишів наймають активніше за інших
Літо добігає кінця, а оце означає, що незабаром студенти розпочнуть навчання (до речі, деякі ВНЗ вже активно навчаються, страхуючись від майбутньої складної зими). dev.ua вирішив розпитати у роботодавців, чи надають вони перевагу при прийомі на роботу кандидатам з певних технічних вишів, і на що найперше звертають увагу, бачачи перед собою молодого фахівця.
Щоб побудувати успішну кар’єру в ІТ індустрії, академічна освіта є необхідною, зауважили в EPAM Ukraine. «Адже тут мова йде не просто про диплом про завершення ВНЗ, а про фундаментальні знання, можливість швидко опановувати нові навички та технології, вміння структурувати інформацію та загалом мати системне бачення. І базу для цього дає саме освіта у вищих навчальних закладах», — підкреслили в компанії.
Фундаментальні технічні знання, зауважують в компанії, є великим плюсом для майбутнього інженера і культура інженерії. Але є успішні випадки так званих «світчерів», які доводять, що за бажанням і підтримкою менторів опанувати спеціальність можна без диплому технічного вузу. До речі, з вересня стартують навчальні програми EPAM Master’s Program у межах EPAM School of Digital Engineering, які допомагають підвищити професійний рівень вже досвідчених ІТ-фахівців та отримати університетський диплом.
Антон Дронь, Recruitment Team Lead у Sigma Software каже, що під час пошуку кандидатів перш за все роботодавця цікавить досвід спеціаліста та на скільки цей досвід співпадає з вимогами проєкту/вакансії. «Ми, звичайно, можемо звернути на це увагу, проте це далеко не основний момент для прийняття рішення. Бо найголовніше це знання, а не заклад чи платформа, де спеціаліст їх отримав», — каже він.
Ольга Прихно, Chief People Officer/Chief Finance Officer в Innovecs каже, що в компанії серед первинного переліку запитань до кандидата немає запитання щодо назви вишу. «Але є пряма кореляція, яку я виявила за багато років спілкування із фахівцями на посадах tech lead, team lead та architect. Лідери інженерних команд бачать по результатах роботи та професійному росту колег, що найшвидше розвиваються саме ті, хто має в здобутій освіті математичне підґрунтя», — каже вона.
Найуспішнішими інженерами програмного забезпечення, за словами Ольги Прихно, стають люди, що в шкільні та студентські роки здобували перемоги на олімпіадах з математики, статистики, матаналізу.
Статистика, розповідає Прихно, каже, що прикладна математика виривається вперед за середнім балом в таких вишах: УКУ, КНУ ім. Шевченка, Києво-Могилянській академії, КПІ ім. Сікорського, ХНУ ім. Каразіна та ЛНУ ім. Франка. «Але ще раз повторюся: ми не запитуємо на співбесіді назву вишу, і я вірю, що кожна людина може заповнити прогалини класичної математичної освіти самостійно завдяки відкритим онлайн-курсам від викладачів Гарварда чи MIT», — каже hief People Officer Innovecs.
У Ciklum розповіли, що не ведуть статистику вишів, звідки випустилися спеціалісти компанії, і часто навіть не запитують про це на співбесідах. «Для Ciklum важливі насамперед досвід, навички та мотивація фахівців. Робота в ІТ вимагає від професіоналів постійного поглиблення знань, вивчення нових технологій та опанування різних фреймворків і тулів, оскільки технологічна індустрія розвивається дуже динамічно. Тому перелік реалізованих проєктів і набуті скіли для нас вагоміші, ніж те, які ВНЗ кандидати закінчили 5, 10 чи 15 років тому», — аргументують в компанії.
Компанія Railsware переконана у цінності підходу постійного навчання і не раз наймали класних фахівців, які закінчували виш не з умовного топ-10. «Для технічних позицій, звісно, краще мати освіту у профільному ВНЗ, оскільки це дає ширший інженерний бекґраунд. Щодо більш креативних ролей диплом відіграє ще меншу роль: головне, щоб спеціаліст міг виконувати поставлені перед ним задачі», — зазначили тут. Принципового значення виш, у якому навчався співробітник, для цього роботодавця, найчастіше це не має.
У Luxoft зазначають, що ВНЗ, який закінчував кандидат, значення не має. «Найважливіше, щоб кандидат мав відповідні знання і навички для вакансії/проекту, на який подає своє резюме. Для технічних спеціалістів наявність освіти в профільному університеті є більш пріоритетною,оскільки фахівець з профільною освітою апріорі має більше знань (іноді не тільки теоретичних, а й практичних) на вирішення складних задач, але отримання офферу базується виключно на експертизі та відповідному досвіді кандидата», — пояснює Алла Гладська, Recruitment Group Manager в Luxoft в Україні.
Заклад освіти не має вирішального значення і для Levi9. В компанії запевнили, що при наймі в першу чергу фокусуються на технічних скілах. Так само відповіли і в геймдев компанії Pingle Game Stidio. «Для нас немає принципового значення, який внз закінчив кандидат, оскільки ми звертаємо увагу на те, що він знає і вміє, наскільки впишеться в команду, чи цікаві будуть йому ті задачі, які прийдеться вирішувати в конкретній ролі у нас в компанії», — зауважили тут. Жоден виш, навіть із найбільшими рейтингами, вважають у компанії, не зможе забезпечити сукупність цих критеріїв, тому у Pingle намагаються ширше дивитись на кандидатів, ніж просто наявність диплому того чи іншого закладу.
У компанії Binarix зізнаються, що статистично прийняли на роботу найбільше кандидатів із п’яти найбільш популярних українських вишів, котрі мають найбільшу кількість випускників. Проте тут зауважують, що пріоритет — не освіта, а хард та софт скіли, які мають відповідати вимогам вакансії. «Для нас вищий навчальний заклад не має значення, для деяких вакансій важлива спеціалізація, зокрема технічна освіта», — кажуть у компанії.
А за словами Тетяни Богдан, HR Business Partner RozetkaPay, для компанії завжди був важливіший досвід і потенціал до розвитку, аніж університет. «Тому ми звертаємо увагу на самоосвіту спеціалістів, тобто що вивчає, як розвивається, з ким радиться, з яких каналів бере інформацію тощо», — каже вона. Більшість розробників у компанії, каже Богдан, з двох університетів — Харківський національний університет радіоелектроніки» та Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені І.Сікорського».
Цікава ситуація із Kyivstar Tech. «Коли ми шукаємо в команду тіммейта, для нас пріоритетним є мотивація нашого кандидата, його досвід та спільні цінності. Радіємо, коли ми бачимо, що кандидат після отримання вищої освіти не зупинявся в процесі розвитку, продовжуючи навчатися на різноманітних курсах та вдосконалювати свої hard та soft скіли», — зазначають тут у відповідь на запит dev.ua. Поряд з тим. в компанії визнають, що важливі наявні знання кандидата, а не ВНЗ, в котрому він навчався. Але аналізуючи статистику найму, у Kyivstar Tech відмічають, що в нас наймається найбільше випускників з Київсього національного університету ім. Тараса Шевченка, НТУУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського»; Державного університету інформаційно-комунікаційних технологій; Національного університету «Львівська Політехніка» та Національного авіаційного університету.
У компанії Netpeak зазначили, що оцінюють безпосередньо знання та навички кандидата, а не обмежуються лише дипломами. Щодо розробників, тут часто звертають увагу на тих, хто закінчив технічні університети, зокрема Київський Політехнічний Інститут, адже це може свідчити про технічну підготовку. «Тим не менш, в кінцевому підсумку для нас вирішальним завжди є практичні навички та досвід кандидата, а не назва ЗВО в його резюме», — зазначають в компанії.
Не критична саме технічна вища освіта для компаніх Pin-Up Tech. «Для нас пріоритетними є хард та софтскіли, досвід. Наявність профільної освіти для технічних спеціалістів — це звісно плюс, але і в пошуку таких фахівців для нас важливіша експертиза, аніж те, де кандидат здобув освіту», — каже CHRD PIN-UP Global Оксана Ізмайлова.
У той же час в Intetics, якщо говорити про вакансії рівня Intern або Junior, звертають увагу на виш кандидата. Але це не є ключовим параметром при прийнятті рішення. «Адже найважливішими в цьому випадку є фактори реальних знань та практичних навичок кандидатів», — пояснюють тут.
В компанії також часто з’являються вакансії, які передбачають вищу освіту у специфічних напрямах. Так, наприклад, кандидати на посаду у проєктах GISдепартаменту мають володіти знаннями з картографії, 3D-моделювання, мати географічну освіту тощо. Тож в компанії звертають увагу скоріше на спеціальність, ніж на конкретний виш.
Андрій Ігнат, Recruitment Lead холдингу Techiia упевнений, що виш має значення, особливо для технічних позицій. «Це стосується не тільки IT: приміром, зараз ми наймаємо інженерів-конструкторів у компанію Aestech, що створює інноваційні будівельні технології. Загалом у нас є топова п’ятірка університетів, випускникам яких ми можемо надавати перевагу. Але це гнучка категорія. Умовно, з десяти відкритих вакансій для трьох ми будемо звертати увагу на бекграунд у навчанні. Або, наприклад, коли є два кандидати з дуже схожими навичками, можемо взяти до уваги критерій місця, де він здобував освіту», — пояснює він.
Мануал для джуна. Що треба знати новачку у frontend-розробці перед співбесідою на проєкт мрії: запитання для інтерв'ю та приклади тестових
Створювати ІТ-продукти можна на різних рівнях і вдосконалювати їх як зсередини, (backend), так і ззовні (frontend). Візьмемо, наприклад, сайт. Спеціаліст може працювати із завданнями «під капотом», а може розвивати інтерфейс сайту, застосунку чи спеціальне програмне забезпечення для бізнесу, щоб вони були зручними, зрозумілими та функціональними.
Останнім якраз займається frontend-інженер. Що ще треба знати джунам про frontend-розробку, що не варто робити перед співбесідою та на які запитання відповісти, щоби бути готовим на 100% — Frontend Engineer у Levi9 Олексій Горбунов розклав все по поличках у цьому матеріалі.
«У США тестувальник може отримувати $100 000 і навіть $500 000 на рік». Історія релокейту дніпровської IT-родини, де чоловік працює в EPAM, а дружина влаштувалася в Tesla
Марк і Вікторія Терещенки — IT-подружжя. Він працює на позиції Lead Test Automation Engineer у компанії EPAM, вона — Software QA Engineer у Tesla. У серпні 2021 року пара разом з 1-річним сином здійснила релокейт до США за L візою. Ми зв’язалися з українською родиною та поговорили про труднощі переїзду, зарплату в Америці та специфіку роботи в компанії Ілона Маска.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі
Що за чос? Людина з освітою MIT, Cambrige, Harvard, Berkeley, Stanford завжди матиме перевагу в працевлаштуванні порівняно з КНУ, КПІ, та рештою українських університетів!
Що за чос? Людина з освітою MIT, Cambrige, Harvard, Berkeley, Stanford завжди матиме перевагу в працевлаштуванні порівняно з КНУ, КПІ, та рештою українських університетів!