🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олександр КузьменкоВійна
18 грудня 2024, 16:54
2024-12-18
З початку великої війни найбільші українські благодійні фонди були атаковані 379 разів. Серед ініціаторів є російські структури та прихильники українських політичних партій
Аналітики OSINT-агенції Molfar опублікували дослідження про атаки з метою дискредитації на українські благодійні фонди у медіа та соцмережах із залученням ботоферм та лідерів думок. В Molfar вважають, що це могло стати однією з причин зниження донатів українців у благодійні фонди від 15% до 40%.
OSINT-аналітики Molfar вирішили переглянути усі атаки, що були скоєні з 20.02.2022 по жовтень 2024 року (та ще одну — в листопаді 2024 року) щодо пʼяти найбільших українських благодійних фондів, котрі, займаються зборами на потреби сил безпеки та оборони України. Серед них:
United24;
«Повернись живим»;
фонд Сергія Притули;
KSE Foundation;
фонд Петра Порошенка + ГО «Солідарна справа громад».
В Molfar виявили сумарно 379 негативних постів та статей, що брали участь в атаках на 5 благодійних фондів. «Здається, що за весь аналізований час 379 атак на 5 великих фондів — небагато, та оскільки аналітики Molfar розпочали роботу над аналізом у листопаді 2024 року, розуміємо, що за весь час частина цих атак може бути видалена модераторами», — відзначили аналітики. Проте частина видаленого контенту все ще доступна в індексі пошуковиків та соцмереж.
Аналітики відзначили, що серед імовірних ініціаторів атак, окрім російських структур, є також й імовірні прихильники певних публічних персоналій чи команд, з якими вони повʼязані, зокрема, ймовірно, прихильники партій «Європейська Солідарність», «Слуга Народу», можливо, особи, асоційовані із прихильністю до Ріната Ахметова, та Олексія Арестовича. До російських структур в дослідженні Molfar відносять спецслужби ФСБ, ГРУ та інші, а також російських пропагандистів та акаунти, які підтримують рф.
«Прихильність до структури означає, що автори атак розміщували декотрі пости на підтримку цієї структури й це є висновками на основі аналізу виключно авторів дослідження. Ймовірна прихильність до тієї чи іншої структури вказана, базуючись на достатності джерел, які підтверджують ту чи іншу прихильність. У деяких випадках джерела вказували на опосередкований зв’язок до структури», — пояснили в Molfar.
В Molfar вказують, що в АСД, для роздмухування суперечностей в соцмережах між українцями, використовують персоналії чинного президента України Володимира Зеленського у порівнянні з попереднім — Петром Порошенком, з мером Києва Віталієм Кличком чи колишнім головнокомандувачем Збройних сил України Валерієм Залужним. Лише з січня по квітень 2024 року боти АСД опублікували майже 34 млн негативних коментарів у різних соцмережах, під дописами різних користувачів.
Найчастіше для атак на українські фонди використовувалася платформа Telegram, а саме — у 52% випадків. «Якщо проаналізувати імовірних прихильників до структур й накласти вчинені атаки на платформи, в межах яких були ці атаки виконані, можемо простежити епіцентри зосередженості. Наприклад, російські структури переважно атакують фонди у Telegram», — відзначають дослідники.
В Molfar дійшли висновку, що щодо всіх пʼятьох аналізованих благодійних фондів, використовують одну основну закономірність — атаки, які націлені на розповсюдження сумнівів, щодо доброчесності та цільового призначення коштів благодійними фондами та схожі наративи.
Якими методами найчастіше намагалися дискредитувати українські благодійні фонди:
United24 — звинувачення в розкраданні грошей, атаки на очільника Мінцифри Михайла Федорова та президента України Володимира Зеленського.
«Повернись живим» — особиста дискредитація директора фонду Тараса Чмута, звинувачення в розкраданні грошей, заяви про те, що ПЖ фінансує ТЦК.
фонд Сергія Притули — звинувачення в розкраданні грошей, особиста дискредитація директора фонду Сергія Притули, атаки на репутацію фонду.
фонди Петра Порошенка — звинувачення в нецільовому використанні, в піарі на донатах та війні.
KSE Foundation — атаки на президента KSE Тимофія Милованова, атаки на KSE (Kyiv School of Economics), звинувачення у марнотратстві.
В листопаді видання Bloomberg, з посиланням на коментарі українських благодійних фондів, опублікувало матеріал про зниження донатів від українців на 15%-40%. На думку аналітиків Molfar, цьому могли посприяти медійні атаки на українські фонди, які працюють у довготривалій перспективі на тлі нашарування гострих негативних моментів у суспільному обговоренні.
Як ламають відео-ігри та викладають їхні піратські копії? Розповідає програміст
Що, юний хакер, тобі цікаво, які ігри ще досі не крякнули? Тоді мерщій читай цю статтю. Нижче ми розглянемо, які технології використовуються для захисту ігор від злому. Також не пройдемо повз рекордсменів. Дізнаємося про рекордний час, за який вдалося зламати гру. Та розглянемо справжніх «міцних горішків».
Битва за розум. Як Facebook і Twitter спинили операцію США, спрямовану проти російської пропаганди в соцмережах
Twitter, Facebook і Instagram видалили низку облікових записів, які були спрямовані проти російської пропаганди і боролися з нею в тому числі і за допомогою мемів. За словами дослідників, кампанія тривала майже 5 років. Розповідаємо головне з матеріалу Vice.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі