💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олександр КузьменкоGameDev
12 січня 2024, 15:46
2024-01-12
«Може, воно ще й у ФСБ дані зливає?». Гравці невдоволені рішенням японської Capcom додати у свої проєкти російське ПЗ Enigma, яке заважає встановлювати моди
Японська ігрова компанія Capcom розпочала боротьбу з модифікаціями своїх ігор, які вона називає «чітерством». Наслідком цієї кампанії став вихід оновлення для Resident Evil Revelations, яке додало додаткове програмне забезпечення Enigma Protector, що запобігає встановленню модифікацій.
Це розлютило фанатів франшиз Resident Evil, Mega Man і Monster Hunter, а гравців з України додатково занепокоїло російське коріння Enigma.
Ще в жовтні Capcom опублікувала орієнтоване на розробників відео, у якому серед іншого стверджувала, що модифікації «нічим не відрізняються від чітерства», пише GamesRadar+.
Хоча відео не наводило конкретних прикладів, у ньому згадувалося, що «є низка модів, які ображають громадський порядок і мораль», що може бути натяком на випадок, коли на турнірі Street Fighter випадково з’явився мод з оголеною Чун-Лі, або ж на численні модифікації до останніх рімейків Resident Evil, які додають різні ступені оголеності головним героям.
Місяць тому Capcom почала видавати повідомлення про видалення відеороликів Monster Hunter, у яких були присутні — або навіть згадувалися — моди. Приблизно тоді ж Capcom почала додавати програмне забезпечення під назвою Enigma до свого каталогу ігор для PC.
Хоча Enigma може використовуватися як DRM-програма на кшталт сумнозвісної Denuvo, не схоже, що це є її метою. Хоча б тому, що це була б марна спроба, адже зламані версії старих ігор Capcom уже розповсюджуються піратами. Однак Enigma також використовується для того, щоб запобігти впливу модифікаторів на .exe-файл гри.
Невідомо, до скількох саме ігор Capcom додала Enigma, але серед них уже є Mega Man Zero/ZX Legacy Collection і Mega Man Battle Network Legacy Collection. Усе це залишалося майже непоміченим до минулого тижня, аж поки оновлення з Enigma не з’явилося для Resident Evil Revelations, яке швидко стало вірусним серед несподівано активної анти-DRM-спільноти.
Гравці, які виступають проти DRM-софту, стверджують, що Enigma спричиняє зниження продуктивності, хоча ігрові журналісти зазначають, що цьому бракує підтверджень. Проте це ПЗ, безумовно, ускладнює модифікацію.
Напруга в ігровій спільноті зросла ще більше, коли деякі незадоволені гравці Capcom звернулися на форуми підтримки Enigma, щоб натиснути на компанію щодо впровадження програмного забезпечення. Один з адміністраторів сайту відповів: «Можливо, ви так розлючені, тому що більше не можете використовувати чіти?». Наразі ця тема видалена з форуму, проте гравці встигли зробити скриншот.
Наразі скандальний патч для Resident Evil Revelations також було видалено. У дописі в Steam Capcom повідомляє, що «через проблему, яка виникла з останнім випущеним оновленням, ми відкликали відповідне оновлення. Ми перепрошуємо за завдані незручності, і, щойно проблема буде вирішена, ми повторно випустимо оновлення».
Незрозуміло, що таке «виявлена проблема», на думку Capcom, але той факт, що студія вже планує перевипустити патч, свідчить про те, що блокування модів Enigma є особливістю, а не помилкою.
Російське коріння в Enigma Protector
На те, що Enigma — це російський софт, звернув увагу український користувач X (Twitter) із ніком knuckztve.
«Софт і сайт належать якомусь Владіміру Сухову з Владімірської області», — написав він.
Ім’я Vladimir Sukhov справді вказане при встановленні ПЗ Enigma Protector, він також вказаний як реєстратор домену softwareprotection.info. За даними сайту herdProtect, ФОП Сухов Володимир Сергійович — це розробник програмного забезпечення, розташований у місті Муром, Володимирська область, росія.
Його ім’я згадується у файлах, що мають стосунок до софту Enigma та сайтах, що його розповсюджують. Зокрема:
enigmaprotector.in
soft.oszone.net
enigmaprotector.com
www.enigmaprotector.com
«Усе, пов’язане із шифруванням/обфускацією, точно щось зливає ФСБ», — прокоментував ситуацію український користувач X.
Наразі гравці обвалили актуальну (відгуки за останні 30 днів) оцінку Resident Evil Revelations у Steam, яка має статус «переважно негативні» (лише 31% позитивних) відгуки на основі 319 рецензій.
Краса та меланхолія кінця світу. За що світ полюбив The Last of Us?
2 вересня 2022 — дата виходу ремейку The Last of Us, який отримав назву The Last of Us Part I. Доцільність випуску повного ремейку, який робили з нуля для не настільки старої гри ще стоїть під питанням. Але заслуг першоджерела він не зменшує.
Адже 2013 року The Last of Us стала справжнім одкровенням для ігрової індустрії. Один із останніх ексклюзивів для PlayStation 3 остаточно вивів студію Naughty Dog у «вищу лігу», заодно продемонструвавши всьому світу, як можна робити ігри з акцентом на наратив. І на честь релізу рімейку ми вирішили згадати оригінал, який назавжди залишив слід у ігровій індустрії.
Професії у геймдеві. Хто такий левел-дизайнер і як ним стати?
Ми продовжуємо нашу рубрику, присвячену професіям у геймдеві. Тема нового матеріалу в ній — левел-дизайн. Його вважають підвидом геймдизайну, але все-таки практично кожна студія хоче окрему людину на позицію левел-дизайнера. Адже у цій спеціальності вистачає своїх нюансів та особливостей.
Розібратися з ними всіма нам допоміг досвідчений левел-дизайнер зі студії Fractured Byte Дмитро Нестеренко. Також він веде свій блог Game Designer Notes про геймдизайн в цілому, в якому розбирає багато цікавих нюансів розробки ігор.