В першу чергу, свою думку висловлювали не представники топменеджменту, а звичайні фахівці, що працюють зараз в IT за схемою ФОП.
Більшість з коментуючих визнавали, що податкове навантаження від переходу на гіг-контракт замість ФОП, як це передбачає законопроєкт, зросте несуттєво. До нинішнього податку в 5% і ЄСВ у 22% від мінімалки додасться тільки військовий збір в 1,5%.
Більше побоювань у рядових айтішників викликає той факт, що влада в Україні часто змінюється, і Дію City легко можуть визнати через деякий час такою, яка не виправдовує себе. А всіх, хто на неї перейшов, — зобов’яжуть платити податки на загальних умовах.
Ще одне істотне побоювання, яке висловлювали коментатори: Дія City — це потенційна монополія на робочу силу в особі держави. Сьогодні ти –резидент Дія City, а завтра — тебе виключать.
Айтішники переживають, що ініціатива Дія City — це результат лобіювання великого бізнесу. І головним бенефіціаром прийняття закону є великі аутсорсери і продуктовики.
І, нібито в результаті такої потенційної змови з владою, податки на ФОПи з ІТ-КВЕДами можуть з часом підняти. Таким чином, айтішників, які не захочуть працювати за новою схемою, заженуть на «галери» примусово.
Але програмісти озираються на білоруський досвід, де влада взагалі сильно закрутила гайки. І нічого — компанії «відкривають нові офіси з плейстейшенами та масажистками». Якщо дивитися на цей досвід, то можна припустити, що в Україні не відбудеться відтоку фахівців після прийняття Дія City, навіть якщо вона їм не подобається.
На тлі прийняття Дія City у профільному товаристві все активніше починає підійматися тема про прямі контакти з західними роботодавцями в обхід місцевих аутсорсерів і аутстафферів.
Засновник DOU Макс Іщенко пише, що їх нещодавно проведене опитування свідчить, що 16% розробників вже працюють на прямих контрактах.
Але знову-таки айтішники переживають, що держава і тут закрутить гайки — а саме ускладнить ЗЕД для ФОПів.
Свобода чи довічне рабство? Що таке гіг-контракт та як його правильно укласти
З появою «Дія City» у вжиток українських айтішників увійшло нове поняття — гіг-контракт. Ця нова форма співпраці з замовником викликає у багатьох нерозуміння, страх та обурення. Ми вирішили розпитати у юриста компанії Stron Альони Палій, чим особливий та наскільки безпечний гіг-контракт за своєю формою та сутністю.