Свобода чи довічне рабство? Що таке гіг-контракт та як його правильно укласти
З появою «Дія City» у вжиток українських айтішників увійшло нове поняття — гіг-контракт. Ця нова форма співпраці з замовником викликає у багатьох нерозуміння, страх та обурення. Ми вирішили розпитати у юриста компанії Stron Альони Палій, чим особливий та наскільки безпечний гіг-контракт за своєю формою та сутністю.
Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» ввів особливу форму залучення IT-компаніями спеціалістів до співпраці — так званий гіг-контракт.
Забезпечуючи пільговий податковий режим, зберігаючи гнучкість цивільно-правових відносин, гіг-контракт закріплює і певні соціальні гарантії (тривалість робочого часу, лікарняний, оплачувані перерви у роботі, компенсацію за релокацію), при цьому виключаючи ризик перекваліфікації таких відносин у трудові з подальшим застосуванням штрафних санкцій.
Укласти такий договір можливо лише з резидентом «Дія Сity», інформація про якого міститься у відповідному реєстрі. Натомість гіг-спеціалісту проходити якісь додаткові реєстраційні процедури по аналогії до ФОП непотрібно.
Як укласти гіг-контракт
Щоб договір вважався гіг-контрактом, про це має чітко зазначатись в самому тексті договору. Такий контракт укладається у письмовій (електронній) формі безстроково, або на період виконання конкретного завдання (проєкту).
Припинити його дію можна як за взаємною згодою сторін, так і в односторонньому порядку, повідомивши іншу сторону за 30 календарних днів до запланованої дати припинення відносин.
При цьому резиденту «Дія Сity» надається можливість зменшити цей строк, замінивши його компенсаційною виплатою, про визначення розміру якої варто подбати на етапі укладання контракту.
Переваги гіг-контракту
Гіг-контракт дає значну свободу дій сторонам, і подальші їх стосунки багато в чому залежатимуть від домовленостей та їх фіксації. В першу чергу, сторонам варто деталізувати перелік послуг (робіт), які надаватимуться за контрактом, порядок їх надання, де та на чиєму обладнанні вони надаватимуться.
Також слід закріпити й конкретний спосіб комунікацій для постановки задач та прийняття їхніх результатів, причому закон надає перевагу погодженню саме шляхом обміну електронними повідомленнями, закріплюючи таким чином на рівні закону (а отже й надаючи доказового значення) можливість використання таких звичних для гіг-спеціалістів систем комунікації як Slack, Jira тощо, виводячи всю фіксацію співпраці у площину електронного документообігу.
В гіг-контракт можуть бути включені посилання на внутрішні документи резидента «Дія Сity», зі змістом яких рекомендовано ознайомитись перед підписанням угоди, щоб уникнути у майбутньому неприємних несподіванок.
Оплата по гіг-контракту
Сторонам надається повна свобода й у визначені розміру, порядку та строків виплати винагороди, можливість зафіксувати валюту, у якій здійснюватимуться виплати. На додаток, вони можуть зафіксувати конкретні підстави (досягнення певних умов — на кшталт KPI) для її зростання.
При цьому саме на резидента «Дія Сity» покладається податкове адміністрування, він стає податковим агентом гіг-спеціаліста, зобов’язуючись складати на останнього фінансову звітність, розраховувати й сплачувати податки.
Інтелектуальна власність та конфіденційність
Варто звернути увагу і на момент переходу прав інтелектуальної власності — закон закріплює належність майнових прав на об’єкти інтелектуальної власності резиденту «Дія Сity», і з моменту їх створення, якщо сторони бажають врегулювати момент переходу по іншому, про це слід зазначити в договорі.
Мабуть, найбільш обговорюваними положеннями стали норми закону, які дають можливість додатково укладати договори про конфіденційність та неконкуренцію, покладаючи на гіг-спеціалістів суттєві обмеження аж до втрати можливості займатись своєю улюбленою справою на деякий час.
Щоб максимально убезпечити себе, при укладанні договору про конфіденційність варто досить чітко зафіксувати, яка інформація вважається конфіденційною, способи її передачі, прописати розумний строк зберігання та розмір компенсації на випадок порушення — на цей пункт варто звертати особливу увагу, щоб не погодитись на непідйомні суми, адже закон не закріплює жодних обмежень і залишає все на розсуд сторін.
При укладанні договору про неконкуренцію слід звертати увагу на те, які саме дії вважатимуться конкурентними, на яку територію поширюватиметься дія таких обмежень, який розмір та порядок виплати компенсації встановлюється, уникаючи при цьому зловживань з боку резидента «Дія Сity» шляхом встановлення чисто символічної одноразової суми у вигляді компенсації.
В підсумку
Як бачимо, гіг-контракт став своєрідним симбіозом між гнучкістю фрилансу та базовими соціальними гарантіями, покликаним увібрати в себе краще з цивільно-правових та трудових відносин, відкинувши недієві застарілі конструкції й надавши при цьому максимальну свободу сторонам, але цією свободою ще потрібно вміти розпоряджатись так, щоб не загнати себе в кабальні відносини й довічне рабство.
Що змінилося в «Дія City» під час війни. 5 головних пунктів
Замісник міністра цифрової трансформації Олександр Борняков розповів як змінився спеціальний податковий режим «Дія City» під час війни. dev.ua обрав найголовніше.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі