Марія БровінськаГроші
5 грудня 2023, 15:53
2023-12-05
НБУ зняв обмеження на продажу валюти фізособам. Що це означає та як зміниться курс. Урок із фінансової грамотності №4
Минулого тижня Національний банк України скасував усі обмеження для банків і небанківських фінансових установ на обсяги можливого продажу ними готівкової іноземної валюти населенню.
Минулого тижня Національний банк України скасував усі обмеження для банків і небанківських фінансових установ на обсяги можливого продажу ними готівкової іноземної валюти населенню.
За оцінками регулятора, це сприятиме мінімізації різниці між готівковим і безготівковим курсами та, як результат, стабілізації курсових очікувань і підвищенню стійкості валютного ринку.
dev.ua поспілкувався з Емалом Бахтарі, директором департаменту продажів фінансових інструментів Райффайзен Банку, який є партнером рубрики «Гроші», про те, чим викликане таке рішення та як воно вплине на курс валют у майбутньому.
Емал Бахтарі, директор департаменту продажів фінансових інструментів Райффайзен Банку
Навіщо регулятор зняв обмеження з продажу валюти
У стратегії валютної лібералізації НБУ на першому її етапі передбачено уникнення множинності курсів обміну валют на різних ринках. Така ситуація завжди виникає при введенні обмежень, які перешкоджають вільному перетоку валюти між ринками. Зняття цих обмежень дасть можливість «вирівняти тиск» на готівковому й міжбанківському ринках, а отже і максимально зблизити курси на них
Чи можливий дефіцит валюти через зняття обмежень
Наразі резервів достатньо — вони покривають понад пів року нашого імпорту, і це рекордне значення. Зняття обмежень на готівковому ринку, звісно ж, збільшить потребу в інтервенціях НБУ, але не суттєво. Водночас ми спостерігаємо зростання курсу на міжбанківському ринку, а отже — це допоможе й нашим експортерам. Головним чинником наразі є гарантування надходження фінансової допомоги від наших західних партнерів у 2024 році, тому вся увага й прикута до голосування в парламенті США. Відсутність допомоги змінить усі вихідні параметри (і курс, і резерви, і інфляцію), але це поки що менш ймовірний сценарій.
Як зміниться курс гривні до долара після зняття обмежень на продажу валюти
Поки що НБУ повністю контролює курс і має таку можливість, виходячи з обсягу міжнародних резервів. Тому якщо вся обіцяна допомога наступного року буде надана, очікувати якихось суттєвих змін на валютному ринку не варто, курсову стабільність буде чим забезпечити.
Зазвичай курс долара під кінець року зростає. Чи варто цього чекати зараз?
Так було в мирний час, а зараз ситуація повністю контрольована й чітко регулюється Нацбанком. Усі сезонні чинники та традиційні коливання мирного часу сьогодні майже не впливають на ситуацію на валютному ринку
Які ще чинники можуть вплинути на курс?
Надходження міжнародної фінансової допомоги, робота нашої експортної логістики (всієї) — це головні чинники пропозиції валюти, а попит залишається відносно стабільним. Ризиків більше залишається з боку пропозиції.
Як ринок відреагував на зняття обмежень?
Готівковий курс дещо опустився, міжбанківський зростає, вони наразі рухаються назустріч один одному. Нормальна реакція на зняття обмеження. На якомусь рівні вони наблизяться максимально, і так має залишитися в довгостроковому плані. Де саме — залежить від дій НБУ та його інтервенцій на міжбанку.
Що робити тим, у кого є валюта — продавати чи тримати до кращих часів?
Наразі тенденція для готівкового курсу — на зниження, різке зростання тут можливе лише в разі певних дуже й негативних новин: або з-за океану (фінансова допомога) чи ЄС, або на фронті чи в політичному житті. Тому оптимальним рішенням завжди є диверсифікація заощаджень у різних валютах.
Довідка
АТ «РАЙФФАЙЗЕН БАНК». ВНЕСЕНИЙ ДО ДЕРЖАВНОГО РЕЄСТРУ БАНКІВ 27.03.1992Р. ЗА № 94, ІЗ ЗАПИСОМ ПРО ПРАВО НА ЗДІЙСНЕННЯ БАНКІВСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЗА № 10. УМОВИ НАДАННЯ ПОСЛУГИ ЗГІДНО З ПРАВИЛАМИ БАНКУ.
«Моя фінансова мета — накопичити $1 000 000, щоб мати пасивний дохід і жити на нього». Як айтішники витрачають гроші та в що інвестують
Зарплата айтішників в Україні — одна з найвищих. І ІТ-галузь під час війни — єдина галузь, яка зростає, попри війну. А айтішники — серед тих, хто найактивніше підтримують армію. Середній місячний донат айтішника становить 10% від зарплати, або $270. dev.ua вирішив розпитати айтішників, куди вони витрачають гроші й у що інвестують під час війни.