💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Наталя ХандусенкоВійна
2 листопада 2023, 16:12
2023-11-02
«Подібного у світі не робив ніхто». «Укренерго» створює пасивний інженерний захист об'єктів
«Укренерго» разом із місцевою владою та Держагентством відновлення працюють над створенням так званого пасивного інженерного захисту електричних підстанцій та об’єктів генерації.
«Укренерго» зберігає деталі щодо захисту електричних підстанцій та об’єктів генерації в таємниці. Але, як стало відомо з інтерв’ю голови правління НЕК «Укренерго» Володимира Кудрицького для hromadske, зараз ведеться робота над створенням пасивного інженерного захисту, яка має закінчитися до кінця поточного року.
— Перший рівень — це захист обладнання від уламків ракет або дронів у вигляді біґ-беґів (це мішки з піском) або габіонів (металеві сітки з піском).
— Другий — інженерні конструкції від прямих ударів дронів-камікадзе.
— І третій — антиракетний захист. Щодо останнього деталі розголошувати не можна.
«Процес інженерного захисту — це комплексний складний процес, який нарощується поступово, так само як щільність і спроможність ППО. Згодом ми будемо робити все нові й нові укріплення. У нас є графік виконання робіт, і я впевнений, що він буде виконаний до кінця цього року», — говорить Кудрицький.
На захист енергооб’єктів уряд виділив із держбюджету майже 10 млрд грн. Однак через «певні бюрократичні процедури» з цих коштів іще не взяли жодної копійки. Натомість поки що задовольняються кредитами та грантами міжнародних партнерів — на такі цілі залучили понад $1 млрд.
Як повідомляє директор Центру досліджень енергетики Харченко, зараз будуються різні, зокрема й експериментальні, схеми захисту на підстанціях. Утім, про бетонні монументальні накриття, або так звані саркофаги, не йдеться, каже він.
За словами Харченка, такі бетонні накриття будуються 2–3 роки й коштує робота зі встановлення такого комплексу десь у 5 млрд грн.
«Те, що ви називаєте бетонним укриттям, саркофагом чи як завгодно, насправді своєрідна піраміда Хеопса. Бо площа середньої звичайної високовольтної трансформаторної підстанції — 6–8 гектарів.
Відповідно, вам треба сховати під бетонний купол товщиною 7 метрів (а саме така товщина купола, який буде гарантовано відбивати усі типи ракет) із висотою приміщення під куполом 15 метрів. І ви маєте передбачити можливість заїзду та виїзду обладнання, яке здатне підняти 200 тонн і перемістити на кілька метрів ліворуч або праворуч під час ремонту в разі потреби. От який вигляд це має».