💰 Хочеш вільно розраховуватись криптою? Trustee Plus - криптогаманець і платіжна картка 💳👉
Наталя ХандусенкоГроші
10 серпня 2023, 16:25
2023-08-10
66% українських айтівців мають можливість заощаджувати та лише 5% дотримуються концепції FIRE
Концепція FIRE (financial independence retire early) зародилася на Заході у 2010-ті роки, суть якої полягає в тому, щоб активно працювати та відкладати 30-70% свого прибутку, завдяки чому у 35-45 років можна було б вийти на пенсію і жити на відсотки від накопичених заощаджень. Тобто, FIRE — це про фінансову незалежність та достроковий вихід на пенсію. Чи дотримуються цієї концепції українські айтівці? І, взагалі, чи мають вони можливість заощаджувати такі суми?
У DOU проаналізували відповіді 14 059 фахівців, які взяли участь в їх традиційному зарплатному опитуванню, в межах якого також поцікавилася їх відношенням до концепції FIRE та заощадження.
ІТ в Україні є привабливою сферою для роботи передусім завдяки високим зарплатам. Середня зарплата в Україні, за даними Держстату, у 2022 році становила 14 847 грн ($406). Work.ua, базуючись на даних про актуальні вакансії на сайті, наводить схожі цифри: 17 300 грн ($473). Медіанна зарплата в українському ІТ влітку 2023 року становить $2600.
Найчастіше дохід українського айтівця перебуває між $1000 і $4000 — про таку зарплату повідомили 55% респондентів, які взяли участь у зарплатному опитуванню DOU в червні 2023 року.
Більшість айтівців в Україні має можливості заощаджувати: 66% заробляють більше, ніж витрачають. Ще 27% витрачають весь свій дохід, і лише 7% витрачають більше, ніж заробили.
Проте концепція FIRE, згідно з якою треба заощаджувати значну частину доходу, поки що не надто популярна серед українських айтівців: 43% ніколи про неї не чули, а ще 26% чули, але не знають деталей.
Лише 5% опитаних намагаються дотримуватися цієї концепції. Проте ідея видається цікавою: серед тих, хто добре з нею обізнаний, її обрали 15%, а ще 41% хотіли б це робити.
Дотримуються FIRE насамперед фахівці з високим доходом: 9% тих, чий дохід перевищує $5000 на місяць, 12% фахівців рівня СТО, 10% Architects і 9% Tech Leads. Аналітики цікавляться цією концепцією частіше за представників інших спеціалізацій: 8% з них живуть згідно з FIRE проти 5% серед всіх айтівців.
Молодь до 25 років, яка тільки починає працювати в ІТ, теж проявляє зацікавленість у такому стилі життя. Хоча обізнаність про FIRE серед них нижча, ніж серед досвідченіших айтівців, молодь, яка чула про цю концепцію, частіше дотримується чи хотіла б дотримуватися її. 63% айтівців віком до 25 років, які знають про цю концепцію, хотіли б жити відповідно до неї проти 50% серед тих, кому за 35 років.
43% опитаних подобається ідея FIRE мати накопичення, які дозволять не працювати після 35–45 років. 34% хотіли б мати достатньо заощаджень, щоб бути залученими в роботі менше (зібрати капітал і піти працювати в іншу сферу хотіли б тільки 12%).
Основна складність — зібрати достатню суму для цього: 36% айтівців було б важко заощаджувати велику частину доходів.
Ще одна причина не дотримуватися концепції FIRE — любов до своєї роботи. 34% айтівців сказали, що їм подобається їхня робота і вони хотіли б працювати й після 35–45 років.
Для всіх айтівців незалежно від віку значним викликом є потреба заощаджувати значну частину доходу. 37% фахівців до 30 років і 36% фахівців від 30 років було б складно це робити.
На готовність агресивно заощаджувати значно впливає дохід: для 23% фахівців з доходом понад $5000 це є проблемою, а серед тих, хто заробляє менш як $2000 — таких майже половина (46%).
Не тільки Metro та S.T.A.L.K.E.R. 31 українська гра до 31-річчя Незалежності України
31 рік незалежності України — це ще й 31 рік самостійності та нової епохи всієї української творчості. Стосується це й відеоігор. Адже за три десятки років українці встигли створити різні ігри на будь-який смак.
Тож на честь Дня Незалежності ми вирішили згадати 31 гру від українських розробників. І нехай без очевидних Metro та S.T.A.L.K.E.R. не обійшлося, одними ними справа не обмежується. Є тут і призабуті шутери із зовсім іншого часу, і перспективні сучасні проєкти, і вкрай незвичайні інді.
Багато місцевих відеоігор ви можете придбати на фестивалі українських ігор у Steam, тож якщо щось зацікавило — не забудьте перевірити.