💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Стас ЮрасовТаке життя
12 травня 2023, 14:30
2023-05-12
У Helsi відреагували на статтю Forbes про фейкові записи до лікарів у системі
Як ми писали сьогодні вранці з посиланням на видання Forbes.ua, фейкові записи в системі Helsi, які стали масовим явищем — справа рук не хакерів, а медиків, які мають виняткове право вносити дані в систему. На цьому нібито можна було заробляти.
«Ми розібрали кейси, про які користувачі писали у Facebook, і все стало на «свої місця». Більшість незрозумілих візитів — прийоми, коли робили вакцинацію. Але дійсно рідко буває дописування лікарями прийомів, які не відбувалися.
Коли користувач Helsi знаходить у своєму кабінеті некоректні дані — це результат роботи прозорої системи Helsi, у якій пацієнт контролює свої медичні дані. Саме завдяки Helsi й вдалося викрити кейси дописування лікарями прийомів.
Саме лікарі відповідальні за внесення медичних даних пацієнта. Helsi — це сполучна ланка між лікарем і пацієнтом, тобто ніхто, окрім лікаря, більше не вносить туди жодних даних».
2. Коментар щодо публікації: «У медичному сервісі Helsi роками створювали фейкові записи до лікарів. Через це держава могла втрачати кошти. Як цю проблему вирішуватимуть МОЗ і медстартап»:
«Стаття і, зокрема заголовок, створили викривлене некоректне враження, що начебто „Хелсі“ вносили фейкові записи. Це зовсім не так. Насправді ж, навпаки, — „Хелсі“ зміг показати пацієнтам, що фактично вносять лікарі».
3. Щодо заголовка
Helsi є електронною медичною інформаційною системою й не може сама по собі щось створювати. Будь-які медичні записи можуть створювати лише лікарі та медичні працівники. За внесення даних відповідальні вони й заклад, у якому вони працюють. Окрім них, більше ніхто не може внести медичні дані, прийоми тощо.
На жаль, із заголовка читач розуміє це так, що саме Helsi створював такі записи, щоб держава витрачала більше коштів просто так. Проте метою Helsi завжди було створювати кращу медичну систему, робити отримання послуг комфортнішим. Компанія навіть технічно не в змозі створювати й видаляти ніякі фейкові записи пацієнтів або якимось чином впливати на перевитрати коштів держави. Порядок внесення медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я регламентований законодавством, і оператор медичної інформаційної системи не має жодних прав або технічної можливості впливати та змінювати його, а може лише реалізовувати відповідно до затверджених вимог.
Helsi не впливає на витрати державного бюджету на медичне обслуговування населення. Жодним чином не контролює кошти та витрати, а отже, некоректно звинувачувати медичну інформаційну систему у тому, до чого вона не має стосунку. Helsi забезпечує технічну можливість для взаємодії лікар-пацієнт. Лікарі відповідають за внесення даних, Helsi не контролює окремо лікарів щодо правильності введення прийомів, адже це — відповідальність лікарів. Helsi не має права контролювати медичних працівників, їх контролює медзаклад, де вони працюють. Проте «Хелсі» змогло допомогти пацієнтам побачити, що вносять лікарі, й це допомагає розкривати такі випадки й тим самим контролювати випадки внесення неправдивої інформації, які можуть приводити до витрат із бюджету.
4. Інше
«Що не так із Helsi» у заголовку до розділу — неправильно так стверджувати, адже платформа не втручається в роботу лікарів. Лише вони можуть внести дані про прийоми. Якщо дані були внесені некоректно — у пацієнтів є можливість звернутися до закладу охорони здоров’я, який виправить помилку.
За статистикою, більшість «фейкових записів» виявляються прийомами, зробленими в межах вакцинації від ковіду, яка пацієнту фактично проводилась, але пацієнт, коли їх бачить у кабінеті — не асоціює з проведеним щепленням.
На жаль, про вакцинації не уточнено в матеріалі.
У статті зазначено, що точної інформації про оплату лікування від держави немає, водночас заголовок читається так, начебто Helsi винен у перевитратах, але ніхто не знає, яких. Тим паче жодна медична інформаційна система не контролює державний бюджет.
Умови та порядок фінансування надання медичних послуг, лікарських засобів і медичних виробів коштом коштів Державного бюджету України за програмою медичних гарантій визначені законодавством. Підставою для оплати тарифу, що здійснюється Уповноваженим органом, є звіт, який формується в електронній системі охорони здоров’я на підставі інформації та документів, що внесені надавачем медичних послуг до цієї системи (ч. 8 ст. 10 ЗУ «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення»).
Тобто для отримання фінансування за програмою медичних гарантій можуть враховуватись лише ті інформація та документи, що внесені надавачем медичних послуг (заклад охорони здоров’я або лікар-ФОП).