Економічне диво місцевого масштабу. Або чому українське IT через 4 роки стане важливішим за металургію Ахметова
Українська IT-сфера генерує все більше валюти для української економіки.
Українська IT-сфера генерує все більше валюти для української економіки.
Українська IT-сфера генерує все більше валюти для української економіки.
Згідно звіту Української IT-асоціації, в 2021 експорт IT-послуг склав $ 6,8 млрд. За рік сектор зріс більш ніж на третину.
В асоціації прогнозують, що зростання збережеться і до 2025 року за песимістичним сценарієм український IT експорт складатиме $12,7 млрд, а за оптимістичним — $16,3 млрд.
Ясна річ, що все це — великі цифри. Але щоб зрозуміти, наскільки сильно вони впливають на надходження валюти в країну, потрібно порівняти надходження від айтішників з іншими джерелами припливу грошей.
Отже, поїхали.
$ 6,8 млрд – це вже більше, ніж весь експорт українського машинобудування ($ 6,1 млрд за 2021, згідно з даними Держмитниці). Це трохи менше, ніж весь річний український експорт товарів до країн СНД ($ 7,3 млрд).
Потенційне зростання експорту IT-послуг до $16,3 млрд в рамках чотирьох років дає підставу вважати, що галузь буде порівнянна за обсягом з експортного виторгу від металургії, який у 2021 році склав $ 16 млрд.
Примітно, що на цьому ринку, на відміну від IT, де співіснують понад 2 000 компаній, група «Метінвест» фактично є найбільшим гравцем. Вона належить найбагатшій людині України Рінату Ахметову і згенерувала $13,6 млрд виторгу за дев’ять місяців 2021 року.
Якщо у світі не трапиться серйозних економічних потрясінь, до 2025 року IT може зайняти другу сходинку в структурі українського експорту і поступатиметься тільки продовольства (експорт зерна, масла тощо).
На цей час в українській економіці існує тільки один напрямок валютних надходжень, який щорічно приростає настільки ж впевнено, що й IT — це грошові перекази трудових мігрантів.
За підрахунками Нацбанку, трудові мігранти тільки за листопад 2021 року перевели в Україну $1,45 млрд. Це на 35,51% більше, ніж за аналогічний період 2020 року. І темпи зростання даного показника помітно прискорилися з березня 2021 року.
Грошові перекази трудових мігрантів за підсумками 2021 року можуть перевищити $15 млрд. Це як 2,5 обсягу експорту від IT. І це майже стільки ж, скільки згенерувала за рік металургія.
Висновок тут можна зробити наступний: ще 3-4 роки — і основний потік валюти країни забезпечуватимуть не великі підприємства українських олігархів, а самі українці, які заробляють долари, сидячи вдома перед комп’ютером або виконуючи сезонні та інші роботи де-небудь в Польщі.
Це добре тим, що українська економіка стане більш децентралізованою.
І їй складно буде управляти з єдиного центру, як зараз: через держдотації, особисті зв’язки великих українських бізнесменів у владі.
Та й в принципі, кожен долар заробітчанина, відправлений в українську сім’ю, або кожен долар айтішника, впливає на економіку сильніше, ніж виторг промислових гігантів і аграрних баронів.
В першу чергу тому, що прибуток останніх може виводитися куди-небудь на кіпрський рахунок (читай, назад з країни). А кожен долар айтішника або заробітчанина йде в місцеве споживання, в депозити у місцевих банках, в будівництво, у відкриття дрібних виробництв, оздоровлюючи тим самим економіку.
Мінус у тому, що більшість з роботи за компом — як і раніше аутсорс, а робота за кордоном — низькокваліфікована праця. І тут українцям є куди рости. Але сам напрямок — правильний.