Наталя ХандусенкоВійна
23 серпня 2023, 15:26
2023-08-23
Команда KibOrg отримала дані про викрадених дітей Маріуполя, а також причетних до цього колаборантів
Команда KibOrg отримала доступ до «державної» бази даних «Дети Донбасса», яка містить інформацію про викрадених росією дітей, ідентифікувала причетних до злочинів маріупольських колаборантів, задокументувала окремі випадки вивезень. Це понад пів терабайта інформації, яка містить документацію, зокрема, з окупованого Маріуполя, міста, що має на своїй території п’ять районних відділів у справах сім’ї та дітей.
Команда KibOrg отримала доступ до «державної» бази даних «Дети Донбасса», яка містить інформацію про викрадених росією дітей, ідентифікувала причетних до злочинів маріупольських колаборантів, задокументувала окремі випадки вивезень. Це понад пів терабайта інформації, яка містить документацію, зокрема, з окупованого Маріуполя, міста, що має на своїй території п’ять районних відділів у справах сім’ї та дітей.
KibOrg — проєкт журналістів та IT-спеціалістів, які об’єднались для боротьби з агресором в інформаційному просторі. Розслідують злочини росіян в Україні, викривають діяльність колаборантів і розвінчують російські фейки.
«Зважаючи на чутливість інформації, яка була нам надана, ми не маємо морального права викладати її у загальний доступ, однак у якості доказів наводимо скріншоти з бази даних «Дети Донбасса», — зазначила команда KibOrg у своєму розслідуванні.
Діти Донбасу
У березні 2023 року Уповноважена при президентові рф з прав дитини Марія Львова-Бєлова заявила, що окупована Донеччина першою з анексованих регіонів доєднається до державного федерального банку даних про дітей.
У росії такий банк даних був створений ще у 2001 році. Основною функцією цієї системи є зберігання та обробка даних всіх дітей, що лишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт, а також облік російських сімей, що бажають взяти дітей на виховання.
Аналогічна «державна» база даних (ДБД) «Дети Донбасса», що донині функціонує на окупованій частині Донеччини і яку Львова-Бєлова прагне під’єднати до всеросійської, була введена в експлуатацію у 2016 році.
Окупанти подбали про її захист від несанкціонованого заволодіння сторонніми особами. Вона має три рівні доступу до інформації, а для під’єднання необхідне спеціальне програмне забезпечення, яке додатково вимагає індивідуального логіну та паролю. Доступ до бази даних мають лише окремі спеціалісти, яких напряму призначає «державна служба у справах сім’ї та дітей» (ДСССД). На випадок несанкціонованого проникнення до ДБД колаборанти розробили інструкцію, яка їм, зрештою, не допомогла.
Джерело: KibOrg
Цінність отриманої інформації
Інформація, яку містить система, має виключну цінність у пошуку вивезених з окупованої Донеччини дітей. Вона містить реєстр усиновлених дітей, а також тих, які можуть бути усиновлені; реєстр кандидатів на усиновлення та реєстр опікунів і піклувальників. Окремо також є інформація про дітей, що опинилися у важких життєвих обставинах. І найголовніше — реєстр дітей, які з різних причин були вивезені за межі окупованої частини Донецької області.
На кожну дитину, зокрема з територій, що були окуповані після початку повномасштабного вторгнення, окупанти постаралися скласти повну анкету з усією особовою інформацією та фотографіями. Від місця перебування, інформації про родичів, номерів та серій свідоцтв про народження аж до зросту, захворювань, кольору очей та волосся й особливостей характеру.
Понад пів терабайта інформації з районних «служб у справах сім’ї та дітей», включно з доказами про викрадення українських дітей, а також десятки тисяч анкет, що містяться у базі даних, були передані українським правоохоронним органам для аналізу. Зібрані матеріали також буде долучено до кримінальних проваджень Міжнародного кримінального суду, який на початку 2023 року видав ордери на арешт президента росії володимира путіна та уповноваженої з прав дітей Марії Львової-Бєлової.
Блогерка Маріанна Вишемірська стала символом розбомбленого росією пологового будинку в Маріуполі. Сьогодні вона засуджує Україну і співчуває вбивству Дугіної
9 березня 2022 року російські окупаційні війська артобстрілами зруйнували пологовий будинок № 2 у Маріуполі, внаслідок чого постраждало 17 людей. Після цього в мережі з’явилась фейкова інформація, що вагітні жінки зі зруйнованого пологового будинку — це нібито зрежисований спектакль. Однією з тодішніх постраждалих стала місцева блогерка Маріанна Вишемірська. Розповідаємо, що змінилося за півроку з моменту трагедії для дівчини.
«Прийшли російські війська, замкнули хлопців у підвалі, і весь зв'язок обірвався». В «Київстар» розповіли про роботу останньої базової станції в розбомбленому Маріуполі
Видання Wired розповідає історію як протягом кількох тижнів єдина мобільна базова станція в Маріуполі, яка належала мобільному оператору Київстар, дозволяла тисячам містянам залишатися на зв’язку до прибуття російських військ. dev.ua переказує головне.
«На нас полювали росіяни». Головне з інтерв'ю українського журналіста, який показав світу авіаудар рф по пологовому будинку Маріуполя
Українські відеожурналіст Мстислав Чернов та фотограф Євген Малолєтка працюють на міжнародне інформаційне агентство Associated Press. Вони зустріли початок війни в Маріуполі та показали, як живе місто під обстрілами та авіанальотами росії. Саме вони зняли репортаж із обстріляного російськими військами пологового будинку в Маріуполі. dev.ua розповідає головне з інтерв’ю Мстислава Чернова.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі