Марія БровінськаPetTech
25 листопада 2024, 11:33
2024-11-25
«Фіалочка й Ромашка більше люблять м’ясні вологі корми, а Локі більше по рибці». Як айтівці годують своїх чотирилапих друзів і що насправді варто враховувати в годуванні тварин
Кролик чи курочка? Сухий корм чи вологий? Дешевий чи дорогий? З цими питаннями сотні разів стикався чи не кожен петперент, обираючи, чим годувати свого хвостатого улюбленця. Айтівці — не виняток. Ми вже чимало розповідали про особливості догляду за чотирилапими, а також ділилися історіями IT-фахівців і їхніх улюбленців.
Ми запитали в айтівців, чим вони годують своїх чотирилапих друзів, і виявили, що підхід до вибору корму в кожного свій, єдиного рецепта немає.
Тож dev.ua в межах партнерської рубрики PetTech з найбільшим українським виробником їжі для котів і собак Kormotech поспілкувався з Олесею Шморгун, керівницею служби по роботі із заводчиками та ветеринарами Kormotech, щодо правил та особливостей вибору корму для собак і котиків. Ми створили мануал, яким варто керуватися, щоб їжа для тваринок була не тільки смачною, а й корисною.
Для того, щоб зрозуміти, чи відбувається якийсь системний підхід під час вибору корму в петперентів, що зайняті в IT, ми запитали в п’ятьох фахівців, чим вони керуються, визначаючись із типом і брендом корму.
Ось які відповіді ми отримали.
З відповідей вище видно, що єдиного підходу щодо вибору корму для тваринок серед них немає. Тож ми поцікавились у фахівчині, керівниці служби по роботі із заводчиками та ветеринарами Kormotech, Олесі Шморгун, на що варто звертати увагу, обираючи той чи інший корм для домашнього улюбленця.
Ми сформували 10 простих правил годування, яких варто дотримуватись, щоб не нашкодити тваринці.
Обираючи корм, варто насамперед пересвідчитися, що він відповідає породі тварини, віку, розміру, і враховувати індивідуальні особливості тварини, якщо вони є. Корм для алергіків, кастрованих/стерилізованих тварин, певних порід як собак, так і котів, відрізняється за складом. Також варто звертати увагу на смакові переваги тварини — який смак більше подобається. Що вона краще їсть, на тому зупиняємося.
Наразі всі допущені до продажу корми є збалансованими, повнораціонними, попри те, що мають різний склад, від чого залежить і вартість. Тому вибір більш м’ясного корму, наприклад — це швидше бажання власника максимально задовольнити тваринку. Утім, і корми на рослинному білку теж є повноцінним якісним продуктом. На ринку є корми, які взагалі не містять м’яса, але цілком збалансовані за вмістом білків, жирів, деяких вітамінів, мікро- та макроелементів. Однак за можливості варто звертати увагу на склад продукту, щоб корми містили складники для покращення якості життя тваринки. Такі корми вважаються якіснішими, оскільки для їхнього виробництва використовують натуральні інгредієнти.
Який корм обирати для тварини — сухий, вологий чи натуральний — однозначної відповіді немає. Наприклад, годувати собаку великої породи вологим кормом буде задорого. Тому тут у пріоритеті сухий корм. Для котів і маленьких собачок, які мають проблеми зі здоров’ям, варто поєднувати протягом дня як сухий, так і вологий корм. Окремий поінт для котів: щоденне споживання вологого корму забезпечує котів, які схильні пити мало води, необхідною кількістю рідини для забезпечення здоровʼя нирок та сечовивідних шляхів Якщо, до прикладу, кота або собачку маленької породи годувати тільки вологим кормом, то в такої тваринки дуже швидко розвинеться зубний камінь. Тому раджу зранку дати пауч вологого корму, а ввечері — сухий корм, що значно сповільнюючи утворення зубного каменю.
У тваринки завжди має бути в доступі свіжа чиста питна вода. Для котів має бути спеціально очищена, максимально демінералізована вода, щоб уникнути ризику розвитку сечокам’яної хвороби. Норма споживання води — 30 мл на кілограм ваги тіла.
Стежте, щоб тварина не переїдала. Чимало порід собак готові їсти стільки, скільки є в доступі. А потім хворіють. Тому варто враховувати особливості породи, темперамент тварини. З котами така проблема трапляється рідше. Особлива витримка потрібна під час годування кастрованих тварин: у перші тижні після операції в них активізується апетит, і дуже важко встояти й не дати більше норми. Утім, якщо кілька тижнів перетерпіти, то апетит разом із гормонами прийде в норму, і тварині достатньо буде тієї кількості корму, яку вона споживала до операції. В іншому випадку ризикуємо отримати ожиріння й купу захворювань як його наслідок.
Не варто годувати собак котячим кормом, і навпаки. Якщо це сталося один раз, не страшно. Але якщо робити це системно, отримаємо проблеми зі здоров’ям тварини. Річ у тому, що корми для котів і собак відрізняються вмістом білка й жиру. Котячі корми більш білкові. І якщо постійно пса годувати котячим кормом, тварина матиме проблеми з нирками та печінкою.
Щодо годівлі натуральною їжею, варто розуміти, що збалансувати такий раціон украй складно. Петперент у домашніх умовах фактично не може забезпечити. Бо має бути правильний набір продуктів і детальний прорахунок, щоби забезпечити тварину необхідною кількістю білків, жирів, вітамінів, мікро-макро-мінералів, клітковини тощо. Щобільше, сире м’ясо несе в собі ряд загроз для здоров’я тварини, таких як гельмінти, збудники багатьох захворювань. Також не раджу давати собакам кістки — це дуже травмонебезпечна історія.
На ринку є багато ласощів для хвостиків. Смаколики пресовані, сушені, різні варіації гризунців. Утім, із ними теж варто бути обережними й зважати на харчову поведінку та темперамент тварини. Бо, наприклад, дрібний смаколик тварина може невдало ковтнути. Також на ринку є такий смаколик, як роги. Втім, часто тварини ламають об роги зуби. Деякі такі продукти можуть викликати банальну алергію. А для маленьких тварин варто зважати на калорійність таких додатків і метчити їх з основними прийомами корму, щоб не перегодувати.
Не можна годувати тварин зі столу продуктами та стравами, які не призначені для них. Це може погіршити стан їхнього здоровʼя. Тим більше — ніяких шкірок від ковбас, сосисок тощо, бо це найчастіше штучні матеріали, які не перетравлюються. Також не варто годувати чотирилапих солодощами, бо так ми порушуємо баланс харчування в бік вуглеводів. Вуглеводи є харчуванням для дріжджів, для грибів і для деяких бактерій.
У сільській місцевості вкрай важливо контролювати самовільне харчування тварин. Травичка, яблучка, кукурузка часто є у вільному доступі тварини, і безконтрольне їхнє поїдання може зашкодити її здоров’ю. Тварини, що харчуються безконтрольно, часто мають зайву вагу, а згодом — проблеми із травленням, суглобами тощо.