Наталя ХандусенкоГроші
26 вересня 2023, 13:20
2023-09-26
АПЗ-привиди. «Київтелесервіс» закупив антивірусні програми з порушеннями на 5 млн грн, залишивши «бюджетників» без кіберзахисту
Аудитори столичної мерії перевірили комунальне підприємство «Київтелесервіс» щодо закупівель антивірусних програм у 2019-2022 роках та виявили порушень орієнтовно на 5 млн грн. Крім того, аудиторами було встановлено ризик недофінансування закупівель на суму 3,3 млн грн.
Аудитори столичної мерії перевірили комунальне підприємство «Київтелесервіс» щодо закупівель антивірусних програм у 2019-2022 роках та виявили порушень орієнтовно на 5 млн грн. Крім того, аудиторами було встановлено ризик недофінансування закупівель на суму 3,3 млн грн.
Передісторія
У грудні 2018 року була затверджена програма «Електронна столиця на 2019–2022 роки», термін дії якої було продовжено на цей рік. У межах програми передбачалося закупити 66 400 примірників антивірусного програмного забезпечення (АПЗ) на суму 28,4 млн грн. У бюджеті столиці було закладено 21 млн грн, а по факту витрачено 16,9 млн грн. Виконання було покладено саме на СКП «Київтелесервіс». І як показав аудит, підприємство не впоралося з цією задачею, повідомляє «КиївВлада».
Порушення
— Більшу частину порушень становить завищення цін на програмне забезпечення — подекуди «Київтелесервіс» переплачував за це понад 31%.
— ПЗ «Panzor Anti-virus» на суму 712 800 грн. Підприємство не мало документів на право встановлення та використання цього АПЗ, а також це програмне забезпечення не оновлювалося протягом 3 років, як це передбачено договором.
— Придбання «зайвих» одиниць АПЗ на суму 922 000 грн. Закупили 2300 одиниць «ESET Enterprise Inspector», і лише 1278 одиниць цього програмного продукту було встановлено в 11 «бюджетних» структурах Києва.
— Частина АПЗ «ESET Protect Entry» на суму 355 900 грн не була розподілена між «бюджетниками» та не використовувалось. Це призвело до того, що Київрада, низка структурних підрозділів КМДА та Оболонська районна в Києві державна адміністрація (РДА) не були забезпечені антивірусним програмним забезпеченням.
Що далі
За результатами перевірки Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА надав СКП «Київтелесервіс» 22 рекомендації щодо усунення виявлених порушень та їхнього недопущення в майбутньому. Станом на сьогодні половина з цих зауважень — 11 — були враховані посадовцями вказаного підприємства, 6 рекомендацій — враховано частково, решта 5 — не враховані.
Зокрема, керівництво «Київтелесервісу» не виконало рекомендацію щодо притягнення до відповідальності підлеглих, які не поінформували їх та Департамент ІКТ КМДА про неможливість використання вищезгаданого «Рanzor Anti-virus» з 2020 року. Водночас підприємство частково виконало рекомендацію щодо проведення претензійно-позовної роботи з постачальником вищезазначеного АПЗ — у серпні 2023 року «Київтелесервіс» направив до ТОВ «Амріта комплексні рішення» вимогу щодо відшкодування збитків на суму 475 200 гривень. Серед виконаних рекомендацій — СКП «Київтелесервіс» своїм наказом визначив посадовця, який буде відповідальним за визначення очікуваної вартості закупівель.
Кременчуцька мерія закупила 15 ігрових ноутбуків з поміткою «Українська Визвольна Війна», заплативши майже 100 000 грн за одиницю, коли максимальна вартість трохи понад 70 000
«У мене вкрали телефон, і тепер він у росії». Поради експертів, як захистити свої дані під час війни
З початку війни правоохоронці постійно фіксують випадки мародерства, зокрема і викрадення окупантами гаджетів українців. Телефони та ноутбуки — головне сховище особистої інформації та конфіденційних даних. Незахищена техніка може призвести до втрати не лише родинних фото, а й доступу до банківських карток та важливих документів.