😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Олексій ДзюбаВійна
19 травня 2024, 13:12
2024-05-19
«Ласкаво просимо до світу лазерних війн». Як лазерна зброя нарешті стала готовою до використання на полі бою
На тлі зростаючої кількості ворожих безпілотників і ракетних атак лазерна зброя нарешті готова вийти на поле бою, пише Wired. Але чи дійсно вона ефективна? Розповідаємо головне з матеріалу про новий вид військової зброї.
На тлі зростаючої кількості ворожих безпілотників і ракетних атак лазерна зброя нарешті готова вийти на поле бою, пише Wired. Але чи дійсно вона ефективна? Розповідаємо головне з матеріалу про новий вид військової зброї.
Епоха лазерної зброї нарешті настала
Армія США офіційно відправила пару високоенергетичних лазерних установок за кордон для захисту американських військ і союзників від ворожих безпілотників. Це стало першим публічно відомим розгортанням системи спрямованої енергії для протиповітряної оборони у військовій історії. І, за словами високопосадовця, така розробка активно знищує повітряні цілі.
Зброя, відома як Palletized High Energy Laser (P-HEL) і розроблена американським оборонним підрядником BlueHalo на основі 20-кіловатної лазерної системи зброї Locust, вперше прибула до невстановленого місця за кордоном і «розпочала оперативне застосування» в листопаді 2022 року. Друга система прибула за кордон на початку цього року.
Фото — P-HEL
Хоча спочатку армія відмовилася повідомити, куди були відправлені системи P-HEL і чи вдалося їм збити ворожий безпілотник, посилаючись на міркування оперативної безпеки, нещодавно високопоставлений представник служби, відповідальний за закупівлі, підтвердив, що нова лазерна зброя дійсно успішно нейтралізує загрози, що надходять на Близькому Сході.
«У деяких випадках вони спрацьовували», — сказав нещодавно Дуг Буш, помічник міністра оборони США з питань закупівель, логістики і технологій. «За правильних умов вони дуже ефективні проти певних загроз», — додав посадовець.
Перші спроби застосування
Новина про розгортання P-HEL з’явилася в той час, коли американські військові намагаються агресивно посилити свої можливості протиповітряної оборони на тлі різкого збільшення кількості безпілотних літальних апаратів і ракетних атак на американські війська з боку підтримуваних Іраном бойовиків на Близькому Сході, а також на військові кораблі ВМС США, що діють в Червоному морі, з боку повстанців-хуситів в Ємені після нападу на Ізраїль, здійсненого ХАМАСом 7 жовтня.
З початку ізраїльсько-хамасівського конфлікту Міністерство оборони США повільно, але впевнено натякає на використання лазерної зброї малої дальності. Але поява P-HEL на Близькому Сході для оперативного використання є технологічною перемогою для американських військових, які активно проводили дослідження, пов’язані зі зброєю спрямованої енергії, починаючи з 1970-х років. Ще важливіше те, що це може стати переломним моментом у розвитку і застосуванні лазерної зброї в більш широкому сенсі військовими в усьому світі.
Пентагон з 60-х років почав досліджувати військове застосування лазерів, від відносно практичного використання, як-от маркери для бомб з лазерним наведенням, до більш надуманих концепцій на кшталт Стратегічної оборонної ініціативи 1980-х років, також відомої як «Зоряні війни». Але лише за останні кілька десятиліть технологія, що лежить в їх основі, розвинулась до рівня, коли лазерна зброя стала ефективною проти намічених цілей.
У середині 2000-х років ВПС США успішно використовували лазер YAL-1, встановлений на літаку Boeing 747, для ураження балістичних ракет у польоті під час випробувань, а армійська система лазерної нейтралізації боєприпасів Zeus-HMMWV, встановлена на Humvee, була розгорнута в Афганістані та Іраку для знешкодження наземних мін, саморобних вибухових пристроїв і боєприпасів, що не розірвалися. До 2014 року система лазерної зброї ВМС AN/SEQ-3 (LaWS) успішно виводила з ладу безпілотники і малі катери під час випробувань з носової частини транспортного десантного корабля класу «Остін» USS Ponce, що на той час було названо першою в світі «активною лазерною зброєю».
Навіщо війську лазери
У разі успішної розробки високоенергетичні лазери, зокрема, можуть виявитися високоефективними в місіях протиповітряної оборони ближнього радіусу дії проти гелікоптерів і низьколітаючих штурмовиків, а також для підриву ракет, артилерії і мінометів. Маючи достатню потужність, стійкий лазерний промінь може нейтралізувати швидко рухомі захищені загрози, такі як крилаті ракети і, зрештою, навіть балістичні ракети.
Після десятиліть технологічного прогресу американські військові нарешті роблять мрію про лазерну зброю оперативною реальністю: Пентагон не лише вкладає дедалі більше коштів у дослідження і розробки, витрачаючи з 2020 року приблизно $1 млрд на рік на щонайменше 31 програму зі спрямованої енергії, але й за останні роки нарешті розгорнув кілька зрілих зразків лазерної зброї поряд з американськими військами за кордоном для випробувань.
Серед цих лазерних озброєнь:
— Система високоенергетичної лазерної зброї ВПС США, розроблена компанією Raytheon для захисту авіабаз, яка була випробувана за кордоном у 2021 році;
— Система компактної лазерної зброї Корпусу морської піхоти, на якій морські піхотинці тренуються на Близькому Сході з 2021 року;
— 60-кіловатний високоенергетичний лазер з інтегрованим оптичним засліплювачем і спостереженням (HELIOS) компанії Lockheed Martin, який зараз прикрашає носову частину есмінця ВМС США класу «Арлі Берк» USS Preble;
— армійська 50-кіловатна система ППО малого радіусу дії зі спрямованою енергією маневру «Страйкер» (DE M-SHORAD).
Нещодавно армія також отримала 300-кіловатну лазерну систему «Валькірія», призначену для боротьби з крилатими ракетами, що наближаються.
Не лише США
Збройні сили США — не єдині, хто наполягає на впровадженні елементів спрямованої енергії в свою протиповітряну оборону. У квітні Королівський військово-морський флот Великої Британії оголосив, що планує прискорити встановлення свого нового 50-кіловатного потужного лазера «DragonFire» на військовому кораблі до 2027 року, а не до 2032 року, як планувалося раніше, «оскільки потреба в зброї для протидії загрозам з боку безпілотників і ракет, подібних до тих, що випускаються повстанцями Хуті, зростає», — йдеться в заяві служби.
Менш ніж через тиждень республіканці в Палаті представників Конгресу США представили свій довгоочікуваний пакет допомоги Ізраїлю в галузі безпеки, який включає $1,2 млрд на розробку ізраїльської системи лазерної протиповітряної оборони «Залізний промінь» «для протидії ракетним загрозам ближнього радіусу дії» на тлі атак бойовиків ХАМАСу. Тим часом такі країни, як росія, Китай, Франція, Індія, Туреччина та інші, за даними корпорації Rand Corporation, останніми роками інвестували значні кошти в розробку лазерних систем.
Розробка і застосування лазерів останніми роками набула особливої актуальності для світових урядів через стрімке поширення відносно дешевих дронів одностороннього ураження як серед професійних військових, як це відбувається під час вторгнення росії в Україну, так і серед нерегулярних сил, таких як єменські хусити в Червоному морі, осередки ІДІЛ в Іраку і Сирії та підтримувані Іраном ополченці по всьому Близькому Сходу.
У січні троє американських військовослужбовців загинули і понад 40 отримали поранення в результаті атаки безпілотника, здійсненої підтримуваним Іраном ополченням на військову заставу в Йорданії поблизу сирійського кордону. Станом на середину лютого, за даними Пентагону, ще понад 140 військовослужбовців були поранені в результаті атак на американські сили в Іраку і Сирії з середини жовтня, 130 з них отримали черепно-мозкові травми. За словами генерала армії Майкла «Еріка» Курілли, нинішнього керівника Центрального командування, те, що в цих атаках не загинуло більше американських військовослужбовців, було, по суті, питанням везіння.
Проблема в пошуках рішення
Навіть за умови додаткової підготовки, еволюціонуючі загрози, такі як швидко рухомі дрони або крилаті ракети, захищені від перехоплення, вимагатимуть значного збільшення потужності, яку більшість існуючих систем поки що просто не здатні генерувати.
Візьмемо хоча б корабельну 60-кіловатну лазерну зброю ВМС США HELIOS. Хоча служба хоче збільшити потужність системи до 300 кіловат, щоб пропалювати носові конуси крилатих ракет, що наближаються. Контр-адмірал Рон Боксалл, заявляв у 2019 році, що нові есмінці флоту Flight III класу «Арлі Берк» вже вичерпали свій ресурс через вимоги експлуатації новітніх радарів протиповітряної і протиракетної оборони AN/SPY-6, які стоять на бойових кораблях. Оскільки лазерна зброя стає все більш потужною і здатною протистояти дедалі складнішим загрозам, ці вимоги до потужності лише зростатимуть.
Фото — AN/SEQ-3 Laser Weapon System
І навіть якщо лазерна зброя справді буде ефективно працювати на малих дальностях за умови правильної технології і підготовки, американські військовослужбовці зіткнуться зі складними логістичними проблемами, коли справа дійде до забезпечення її функціонування. Лазерна зброя є надзвичайно складним обладнанням, що робить її ремонт і обслуговування в суворих умовах значним викликом для військовослужбовців, які можуть не мати під рукою потрібних інструментів або засобів.
Експерти зазначають, що багато внутрішніх механізмів, критично важливих для зброї спрямованої дії, настільки чутливі, що для їх ремонту зазвичай потрібні спеціалізовані «чисті приміщення»; в одному недавньому випадку лазерну зброю, відправлену в оперативне середовище для випробувань, «довелося повернути виробнику в США» для технічного обслуговування після того, як виникли проблеми з акумуляторами і охолодженням.
«Лазери складні. Це не „Хаммер“, який стоїть в автопарку», — сказав у серпні 2023 року генерал-лейтенант Деніел Карблер, голова Командування космічної і протиракетної оборони сухопутних військ США. «Багато з основних [лазерних] компонентів… у вас не буде складу постачання або офісу технічного обслуговування, повного запасних частин».
Нам би таких чим побільше, проти шахедівдумаю спрацювали б на відмінно
tacticalgear.ua/catalog/gear