Олексій ДзюбаГаряченьке
10 серпня 2022, 09:25
2022-08-10
Людині вживили в мозок нейрочип (не компанія Маска). Українські нейрофізіолог, інвестор і біотехнолог розповідають про ризик і важливість такої операції
Минулого місяця американська компанія Synchron вживила в людський мозок нейрочип. Крихітний нанокомп’ютер помістили до кровоносної судини мозку пацієнта, який страждав на боковий аміотрофічний склероз — рідкісне захворювання, що вражає моторну систему. Компанія провела першу подібну операцію в США, а до цього мала чотири такі самі в Австралії. Після неї пацієнти змогли надсилати повідомлення в месенджері та робити онлайн-купівлі. Ми зв’язалися з українськими експертами, щоб дізнатися про прорив і наслідки подібної технології.
Минулого місяця американська компанія Synchron вживила в людський мозок нейрочип. Крихітний нанокомп’ютер помістили до кровоносної судини мозку пацієнта, який страждав на боковий аміотрофічний склероз — рідкісне захворювання, що вражає моторну систему. Компанія провела першу подібну операцію в США, а до цього мала чотири такі самі в Австралії. Після неї пацієнти змогли надсилати повідомлення в месенджері та робити онлайн-купівлі. Ми зв’язалися з українськими експертами, щоб дізнатися про прорив і наслідки подібної технології.
Сергій Данилов, нейрофізіолог, CEO Beehiveor
Це крута робота. У науці немає такого, що «ми не знали, що таке може бути». У ній є шлях уперед. Те, що зробив Synchron — це праця багатьох років і чималої кількості дослідників.
Суть такої операції мало чим відрізняється від тих, що роблять у серцево-судинній хірургії. Цікавість вживлення нейрочипу полягає в поєднанні різних галузей. У США вживляли електроди в мозок людини ще у 80-х роках XX століття. Наприклад, у разі хвороби Паркінсона.
Фото — Ілон Маск
Порівнювати Neuralink Маска із Synchron складно, тому що в них різні цілі та методи. І сказати, що другі обігнали перших, неможливо. Тому що це як порівнювати виробництво легкових автомобілів із вантажними.
Логіка Маска — це чистий футуризм, що колись кожна людина зможе мати подібний пристрій та обмінюватися думкою з комп’ютером. Як на мене, він не знає сам, куди поліз.
За його задумом, людина має конкурувати зі штучним інтелектом. Але ж ми поки не знаємо, у який бік буде розвиватися ШІ. Synchron же зробив дуже утилітарне рішення, яке допомагає в разі пошкоджень чи хвороб мозку.
Основна проблема — це проблема масштабів. У людини 10 млрд нейронів у мозку. Маск пропонував вживлювати одночасно приблизно 120 електродів, нещодавно збільшивши їх до кількох тисяч. Neuralink працює на поверхні кори головного мозку, водночас Synchron занурюється в судини.
Подібними дослідженнями в Україні міг би займатися, наприклад, Інститут нейрохірургії імені А. П. Ромоданова. Але починаючи з 90-х наші вчені, як ви знаєте, емігрують за кордон. До того ж є проблема бюрократів, які намагаються красти, а не працювати.
Ніко Харчілава, керівник ICLUB Global в Україні
Сектор медичних приладів може бути дуже прибутковим для тих, хто зберігає обережність і робить «домашню роботу». Дуже легко захопитися історіями про те, як чипи або інші прилади можуть змінити світ.
Однак через тривалий шлях до прибутковості та велику кількість клінічних і регуляторних ризиків стартапи мають вужчу аудиторію інвесторів у порівнянні з традиційними бізнес-моделями.
Тому насамперед ми фокусуємося на команду: який досвід у цій сфері (наявність рецензованих публікацій іншими спеціалістами, клінічний досвід), чи зможе команда через 5–6 років так само вірити в ідею та продукт, як на самому старті, і чи зможе постійно знаходити найкращих спеціалістів.
Окрім цього, оцінюється складність ідеї: чи були схожі спроби, як конкретно регулятори оцінювали/будуть оцінювати їхню життєздатність. Як правило, усе, що стосується ліків внутрішнього використання, оцінюють більш прискіпливо, аніж механічні допоміжні гаджети. І останнє — монетизація.
Фото — Synchron
Найімовірніше, ми би не проінвестували в Synchron через брак досвіду в цій ніші. А ось сектор медичних приладів для нас є більш знайомим, тому ICLUB разом із TA Ventures уже зробили декілька інвестицій в індустрію медичних приладів і цифрового здоров’я у 2022 році, але це невелика частка в порівнянні з іншими секторами.
Денис Гурвк, засновник компанії 3D-друку кісток ADAM
Про «прорив» цієї технології можна судити за тим, як вживлюється чіп. Це максимально неінвазивний спосіб вживлення девайсу. Він важливий із точки зору терміну «застосування в клінічній практиці».
Подібних Synchron компаній, включно з Neuralink Маска, приблизно 8–10 у світі. Більшість із них — у США. Узагалі тренд поєднання можливостей мозку з можливостями машини набирає обертів. Кожна з компаній «дивиться» на свою нішу: переважно вони працюють із проблемами опорно-рухового апарату. Коли за допомогою технологій відновлюють уражені ділянки мозку.
Дозвіл на подібні операції можна отримувати різну кількість часу — це точно від декількох років. Конкретно Synchron розпочав діяльність у 2016 році.
Фото — Томас Окслі, CEO Synchron
У США є спеціальний регулятор — Food And Drug Administration (FDA) — який контролює всі процеси. Пацієнт, якому вживили чіп, погодився, що він бере участь у клінічних випробуваннях. А коли вони відбуваються, то пацієнт нічого не платить. Найімовірніше, саме в цьому випадку операція була безоплатною.
Щодо вартості подібної операції, то цінник різний. Тут багато чинників, які впливають на ціну.
Для різних платників податків вона різна: для страхової — ціна інша, ніж коли пацієнт із власної кишені. У США вона може коштувати від $20 000 до $50 000.
Сподіваюся, що найближчим часом такі операції стануть буденністю. Сьогодні це одне з головних питань у медицині на Заході: як допомогти якомога більшій кількості людей, які хворіють. Адже створювати медичні інновації дорого та коштують вони так само недешево, не всі до них мають доступ.
«Це для нас війна, а для світу — бізнес». Ексспівробітник Укроборонпрому Денис Гурак про зброю, IT та медіа в Україні — у новому відео The Strong Kitchen Cabinet