Львівський розробник створив українську мову програмування та назвав її «Мавка». Її вже можна використовувати для написання ботів і не тільки
Львівський розробник Давид Когут написав бот українською мовою програмування «Мавка». Про свій доробок він детально та покроково розповів на форумі DOU.
Львівський розробник Давид Когут написав бот українською мовою програмування «Мавка». Про свій доробок він детально та покроково розповів на форумі DOU.
Українська мова програмування «Мавка» все ще в стадії розробки й, за словами Давида, який і є її розробником, не готова до повноцінного використання, експеримент вдався. «Назва походить від моєї любові до Лесі Українки й самого образу істоти та не має стосунку до мультфільму, що недавно вийшов у прокат», — пояснює хлопець.
Як встановити «Мавку»
Перед використанням, очевидно, мову необхідно встановити на пристрій. Зробити це можна наступною командою в емуляторі термінала:
Як видно з команди, перед цим треба додатково інсталювати Node.js 18+. Наразі «Мавка» працює лише на Linux і MacOS.
Після встановлення працездатність можна перевірити, прописавши команду «мавка».
Щоб точно впевнитись, що все працює, можна написати простеньку програму «привіт» і спробувати її запустити. Створюємо файл «привіт.м» і заповнюємо його кодом:
Можна подумати, що зробити Telegram-бота такою мовою завдання непросте, і це буде правильною думкою. Адже щонайменше Telegram використовує англійську мову у своєму API. На щастя, є розширення «Мавки», що надає зручну обгортку над цим «апі».
Назвемо файл із кодом бота «бот.м» і додамо до нього цю дію першим рядком.
Також потрібно створити нового бота в самому телеграмі й отримати до нього токен. У статті описувати не буду, але зробити це можна через t.me/BotFather.
Ось як виглядає кінцевий код першого бота.
Читаючи код, можна зрозуміти, що бот на кожне повідомлення з текстом «привіт», відповідає «ну привіт…».
Запустити бота можна все тією ж командою «мавка.бот».
Наступний бот буде трішки складніший і цікавіший — він вміє надсилати статистику втрат росіян, якщо написати «покажи статистику» в чат.
Замість висновку
Давид пояснює, щообрав прикладом Telegram-бота, бо він досить добре відображає можливості мови та показує вирішення конкретної задачі. Очевидно, що створювати «Мавкою» можна не лише телеграм ботів, а будь-що. Розробник зазначає, що не вважає, що українська мова не підходить для програмування — ні. «Хоча маю визнати, що не бачу сильного застосування її в низькорівневих задачах. Я вважаю, що українською мовою можна програмувати буденні й високорівневі штуки. Чи доцільно це робити? Це питання мене не цікавило ні на старті проєкту, ні зараз», — зізнається він.
Документації до розширення бота ще немає, але можна легко розібратись у коді. API Telegram перекладалось ChatGPT і після того не перевірялось.
«Мова все ще не готова до кінця, хоча перший реліз вже видніється десь на горизонті. Однак гратись на цьому етапі вже можна», — резюмував айтішник.