💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Марія БровінськаТаке життя
20 серпня 2024, 16:30
2024-08-20
UPD. Сервіси таксі, оренди житла та маркетплейси можуть зобов’язати звітувати про доходи користувачів перед податковою. Навіщо це рішення Мінфіну
Кабінет міністрів планує зобовʼязати сервіси таксі, оренди житла та маркетплейси подавати дані про прибуток користувачів до Державної податкової служби.
Відповідна інформація міститься в повідомленні Міністерства фінансів України від 16 серпня за підсумками зустрічі заступниці міністра Світлани Воробей із представниками компаній.
Це відбувається на тлі анонсованого в липні наймасштабнішого за час війни підвищення податків.
Планується зобов’язати онлайн-сервіси, що пропонують послуги таксі, оренди нерухомості, маркетплейси та застосунки для продажу товарів і надання послуг, звітувати про доходи користувачів.
Цю інформацію потрібно буде подавати до Державної податкової служби.
«Забезпечення прозорого та справедливого податкового середовища є одним із пріоритетів Міністерства фінансів України в податковій сфері. Запровадження звітності операторів цифрових платформ сприятиме гармонізації національного податкового законодавства з правом ЄС і підвищенню податкової культури платників податків», — зазначила Воробей.
Мінфін спільно з програмою ЄС з підтримки управління державними фінансами в Україні здійснює підготовчі заходи для долучення України до міжнародного автоматичного обміну інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи.
Надалі ДПС надсилатиме звіти про доходи підзвітних продавців-нерезидентів компетентним органам юрисдикцій-партнерів, що є сторонами Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін інформацією про доходи, отримані через цифрові платформи (Багатостороння угода DPI).
Під час зустрічі обговорювали концепцію запровадження в Україні звітності про доходи, отримані фізичними і юридичними особами, які використовують для заробітку онлайн-платформи, йдеться в повідомленні міністерства.
UPD від 20.08.2024. За даними Forbes, в уряді та Раді розглядають два концепти майбутніх змін. У чому їхні відмінності:
Першийпередбачає, що онлайн-сервіси будуть фактично інформаційними агентами, які передаватимуть дані про своїх клієнтів у податкову. Згідно з ним, таксисти, кур’єри, орендодавці стануть самозайнятими особами й офіційно сплачуватимуть податки. Вони повинні відкрити спецрахунок у банку, з якого автоматично списуватиметься 5% від усіх доходів.
Друга модель пропонує перетворення онлайн-платформ на податкових агентів. Тоді компанії мають самостійно платити податки із самозайнятих, які з ними співпрацюють
За оцінкою голови фінансового комітету Данила Гетманцева, на онлайн-платформах працюють від 350 000 до 400 000 самозайнятих. Наразі тривають дискусії щодо цих варіантів, і Гетманцев прогнозує, що до ухвалення закону пройде ще щонайменше 1–1,5 місяця.
У Мінфіні оцінюють, що зміни можуть принести близько 10 млрд грн податків на рік.
Нагадаємо, 20 жовтня 2023 року у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт № 10166, який передбачає впровадження системи спрощеного оподаткування для фізосіб, які працюють через онлайн-платформи або одноособово, проте мають нерегулярні й епізодичні заробітки. Передусім ідеться про водіїв і курʼєрів, які працюють через онлайн-платформи.
Найпопулярнішими серед українців цифровими сервісами, які можуть бути залучені до ініціативи, є Uklon, Bolt, OLX, Glovo, Liki24 та інші.