🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Олексій ДзюбаГаряченьке
19 грудня 2023, 08:10
2023-12-19
Мінцифра хоче контролювати ефективність держсектору за допомогою «Дія.Офіс». Ось що про це думають міністерства, депутати та держоргани
На початку грудня стало відомо, що Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка дозволяє запустити сервіс «Дія.Офіс» для посадовців. На перших етапах сервіс планують використовувати як інструмент для авторизації чиновників та засіб комунікації з громадянами. У майбутньому «Дія.Офіс» матиме дані про цілі кожного міністерства та уряду загалом. Також Мінцифри, яка займається новим проєктом, планує запустити на основі застосунку сервіс, де буде оцінка ефективності та КРІ можновладців. Ми запитали у міністерств, депутатів та держорганів, як вони ставляться до ідеї контролю показників їхньої ефективності і чи готові слідувати майбутнім правилам.
Кілька тижнів тому міністр цифрової трансформації Михайло Федоров написав, що Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка дозволяє запустити сервіс «Дія.Офіс» для посадовців.
Робітники державних установ зможуть у «Дія.Офіс»:
— Мати електронне посвідчення держслужбовця.
— Проводити опитування та користуватися сервісами, які підвищать ефективність комунікації.
— Авторизуватися на корпоративних ресурсах за допомогою «Дії.Підпису», що підвищить безпеку доступу до документів чи файлів.
У «Дія.Офіс» також можна буде знайти інформацію про структуру держорганів і відповідальних за напрями, щоб збільшити прозорість їхньої роботи. У майбутньому «Дія.Офіс» матиме дані про цілі кожного міністерства та уряду загалом. Також Мінцифри планує запустити на основі застосунку сервіс, де буде оцінка ефективності та КРІ.
Для реалізації проєкту не виділятимуть додаткові бюджетні кошти. Програмне забезпечення роблять за підтримки швейцарсько-української Програми EGAP, що виконується Фондом Східна Європа та за сприяння «Проєкту підтримки Дія», який Програма розвитку ООН в Україні (UNDP) реалізує за фінансування Уряду Швеції.
Михайло Федороввважає, що сучасний міністр — це насамперед менеджер, а не політик. На його думку, однією з причин, чому міністрів в Україні іноді так швидко звільняють через те, що вони впроваджують нові ініціативи та політику, але не слідкують за процесом виконання рішень (іншими словами, не контролюють показники KPI). Через це немає результату і відбувається звільнення.
Ми звернулися до Мінцифри за додатковою інформацією щодо майбутнього сервісу. Нам повідомили, що нова ініціатива буде одним із пріоритетів для реалізації на наступний рік. Поки що це вся інформація.
Що кажуть в міністерствах та держорганах
Ми запитали у міністерств і державних органів, як вони ставляться до запровадження електронного інструменту з контролю ефективності та KPI.
У Держспецзв’язку нам відповіли, щоб із запитами щодо сервісу «Дія.Офіс» ми звернулися до Міністерства цифрової трансформації як першоджерела новини.
У Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості, яке очолює Олександр Камишін, повідомили, що позитивно ставляться до управління ефективністю.
У міністерстві нагадали, що відповідають за розвиток оборонно-промислового комплексу. Відповідно, показники щодо створення й розвитку виробничих спроможностей та досягнення цілей з виробництва різних видів озброєння можуть бути показниками ефективності відомства.
«До прикладу, з останнього, виробничі спроможності українського ОПК зросли втричі проти минулого року, і наступного ми прогнозуємо шестикратне зростання. За останні 10 місяців виробництво артилерійських боєприпасів зросло у 20 разів, а бронетехніки — у 5 разів. В Україні стало вчетверо більше виробників зброї. За три квартали 2023-го АТ „Укроборонпром“ збільшив випуск продукції на 62% порівняно з минулим роком», — повідомили dev.ua в міністерстві.
Система OKR використовує не тільки кількісні, але і якісні показники. Наприклад, впровадження реформи корпоративного управління, розвиток складових екосистеми ОПК.
«Це про корпоративну реформу Укроборонпрому. Це про створення спільних підприємств, таких як нещодавно створене СП з Rheinmetall, та інших партнерств в пріоритетних напрямах виробництва озброєнь і боєприпасів. На сьогодні розпочаті перемовини з низкою потенційних партнерів щодо створення спільних виробництв боєприпасів калібру 155 мм», — підсумували в Мінстратегопромі.
У Міністерстві культури та інформаційної політики (МКІП), в. о. голови якого є Ростислав Карандєєв на запит dev.ua відповіли, що оцінювання результатів службової діяльності державних службовців категорії «А», «Б», і «В» здійснюється щороку в обов’язковому порядку. Це передбачає стаття 44 Закону України «Про державну службу». Метою такої перевірки є визначення якості виконання державними службовцями поставлених завдань, а також для ухвалення рішення щодо преміювання, планування їхньої кар’єри.
Таке оцінювання проводять на підставі показників результативності, ефективності та якості, визначених з урахуванням посадових обов’язків державного службовця, а також дотримання ним правил етичної поведінки та вимог законодавства у сфері запобігання корупції, виконання індивідуальної програми професійного розвитку, а також показників, визначених у контракті про проходження державної служби (у разі укладення).
У Міністерстві юстиції, яке очолює Денис Малюська, повідомили, що після запуску сервісу «Дія.Офіс» працівниками та державними службовцями апарату міністерства будуть виконуватися визначені ключові показники ефективності (КРІ), які полягатимуть у досягненні завдань, установлених для Мінюсту, та відображатимуть їхній кінцевий результат.
У Міністерстві закордонних справ, яке очолює Дмитро Кулеба, зазначили, що відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов’язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Також у міністерстві нагадали, що в Україні є Національне агентство з питань державної служби (НАДС). Це центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері держслужби.
Інші міністерства на момент виходу цього матеріалу нам не відповіли.
Що думають депутати
З депутатами, на відміну від міністрів, інша історія. У законі про «Державну службу» сказано, що «депутат — це держслужбовець зі спеціальним статусом». Спеціальний статус формується завдяки тому, що це виборна посада. Якщо Кабмін звітує безпосередньо перед Президентом та Верховною Радою, то депутати підзвітні насамперед своїм виборцям. Головним чином за те, що вони їм обіцяли і як вони виконують обіцяне. «Прикріпити» до обіцянок показник KPI можливо, проте є певні нюанси, про які розповімо нижче.
У Facebook ми запитали у народної депутатки, заступниці голови фракції «Слуга Народу» Євгенії Кравчук, яка наразі є інформація щодо можливих KPI нардепів та якими можуть бути ці показники. Наше повідомлення прочитали, але не відповіли.
Народний депутат із партії «Голос» Ярослав Железняк на запит dev.ua сказав, що депутат — це виборна посада і що можливе впровадження контролю KPI для посадовців «це не його питання».
Народний депутат від партії «Європейська Солідарність» Олексій Гончаренко каже, що про ініціативу введення KPI для депутатів у Верховній Раді не чув.
Гончаренко додав, що деякі депутати «просто сидять чи гуляють по сесійній залі, або стоять розмовляють».
«Звісно, є ті, хто працює, робить законопроєкти, подає правки, бореться за ухвалення законів. А ось окремим персонажам в Раді точно буде корисним введення KPI, щоб нарешті всі побачили ці цифри їхньої „неймовірної“ роботи», — сказав Олексій Гончаренко.
На запитання, чи варто позбавляти депутатів мандатів за невиконання KPI, депутат відповів, що наша Конституція такого не передбачає.
Як би потенційні впровадження KPI для депутатів могли виглядати на практиці? На думку Олексій Гончаренка, один із можливих варіантів, це державна електронна система, куди заходять виборці й бачать профіль кожного депутата ВР. У ній зазначено, за які законопроєкти голосував народний обранець, а за які ні, над чим працював, які засідання пропускав тощо.
Україна стала частиною програми Digital Europe на 6 млрд евро. Як отримати фінансування на свій проєкт
Україна отримала доступ до фінансування цифрових проєктів у межах програми ЄС «Цифрова Європа» на 6 млрд євро. Про це повідомив сьогодні міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.