Конкурс - обирай кращий стартап та отримай навушники! 🎧
Анна НагорнаГаряченьке
19 квітня 2022, 19:31
2022-04-19
Бігати в NFT-кросівках, щоб заробляти. Як світ підсів на move-to-earn ігри і чи все так просто з ними
У світі набирають популярності move-to-earn ігри — коли користувач отримує винагороду просто за те, що виконує якісь спортивні вправи. Це може виглядати як легкий спосіб заробітку, але не все так однозначно.
Розповідаємо, як працюють NFT-ігри, скільки можна на них заробити і як не вийти в мінус з віртуальним байком чи кросівками.
У світі набирають популярності move-to-earn ігри — коли користувач отримує винагороду просто за те, що виконує якісь спортивні вправи. Це може виглядати як легкий спосіб заробітку, але не все так однозначно.
Розповідаємо, як працюють NFT-ігри, скільки можна на них заробити і як не вийти в мінус з віртуальним байком чи кросівками.
Криптоспільнота вже давно вигадала більш цікавий спосіб заробітку на крипті, ніж звичайний трейдинг — play-to-earn (P2E) ігри. У них гравці можуть отримувати токени за виконання якихось дій чи проходження рівнів.
Як свідчать дані сервісу Dappradar, понад половина активних криптогаманців у світі були підключені до тієї чи іншої P2E-гри в першому кварталі 2022 року. Найвідоміша така гра — Axie Infinity, в якій гравці розводять NFT-звіряток, змагаються проти інших гравців і отримують токени за перемогу. Щодня в неї грають понад 2,8 мільйонів людей.
Скріншот гри Axie Infinity
Останнім часом шанувальників криптовалют захопило нове відгалуження моделі P2E-ігор, яка називається move-to-earn. Ці ігри зосереджені на здоров’ї та фітнесі, де користувачі винагороджуються за свою фізичну активність, а не за віртуальні дії.
NFT-кросівки STEPN
Мабуть, найпопулярніша на сьогодні гра з категорії move-to-earn — це STEPN. У ній гравець може придбати NFT-кросівки і заробляти криптовалюту на пробіжках у реальному житті. Варто лише взяти на тренування смартфон та ввімкнути GPS.
Кросівки STEPN — не з дешевих: одна пара в середньому коштує $1400. Кожні кросівки унікальні та відрізняться шкалою енергії, «комфортом» та зношуваністю. Чим вищі ці характеристики, тим вищий заробіток. Гра працює на блокчейні Solana, купити кросівки можна за однойменні токени, а нагорода виплачується у внутрішній валюті GST, який вже котується на багатьох біржах.
На форумах користувачі хизуються, що отримують в цій грі від $40 до $160 на день. Тобто, щоб бодай відбити вартість кросівок, потрібно бігати щонайменше місяць кожен день. Ми вже писали про STEPN — як купити кросівки, як прорахувати заробіток і в чому ризики, можна прочитати тут.
Крутіть NFT-педалі Biken
Biken — перша гра в категорії ride-to-earn. Вона працює за аналогією STEPN, але замість кросівок гравці купляють NFT-велосипеди. А заробляють, катаючись на справжніх велосипедах у реальному житті.
У грі є три режими — щоденні поїздки на роботу, велосипедні тренування і прогулянки по загадковим стежкам у вашому місті. Є три види велосипедів: звичайний, епічний і легендарний, які приноситимуть дохід відповідно до свого рівня.
Оскільки Biken запустилася лише 8 квітня 2022 року, поки цін на NFT-велосипеди немає. Зараз проект проводить первинний продаж своїх внутрішніх токенів. Один $BIKEN коштує $0,01, тому можна спробувати себе в ролі раннього інвестора і сподіватися, що проект таки «злетить».
Аудіопробіжки Dustland
«2272 рік. Потужний сонячний вибух дістався Землі і зруйнував усі міста. Виживайте в постапокаліптичному світі, виконуйте місії та рятуйте майбутнє», — так звучить опис NFT-гри Dustland. У ній можна заробляти, займаючись спортом під інтерактивні аудіоісторії в стилі постапокаліпсису.
Гра з’явилася на початку 2022 року, тому новим бігунам Dustland безкоштовно роздає необхідні для гри NFT Kettlemine.
Чим більше місій, фізичних вправ і пробіжок гравець виповнить, тим більшу винагороду він отримає у вигляді внутрішніх токенів DOSE. За них можна вдосконалити свого персонажа або просто вивести на свій рахунок.
Тотемні тваринки Genopet
Genopet — одна з перших ігор move-to-earn, яка вже має власний широкий метавсесвіт, активний NFT-маркетплейс і можливість змагатися з друзями. Це повноцінна онлайн-RPG з великим вибором персонажей і завдань, майже як World of Warcraft.
Концепція гри така: ви купуєте NFT-улюбленця Genopet, який стає вашою «тотемною тваринкою» і розвивається в залежності від вашої щоденної фізичної та ментальної активності. Чим інтенсивніші вправи, тим більше нових здібностей відкриває ваш Genopet, і тим дорожче його можна продати як NFT.
Наприклад, можна «виростити» свого улюбленця з яйця, яке коштує $600, і продати вже прокачаного персонажа за $2000-3000. Хоча на це піде не один місяць.
Художник із США продав NFT-гіфку сміттєвого бака за $250 000. Заробити на NFT-токенах може кожен. Інструкція
NFT-ігри — це не скам?
В нові криптопроекти завжди ризиковано інвестувати, тому що вони можуть виявитися шахрайськими схемами. Але ось кілька аргументів, які можуть вказувати на те, що STEPN, Biken, Dustland і Genopets такими не є.
По-перше, скам-проекти найчастіше працюють за реферальними програмами, які забезпечують дохід лише за рахунок приходу нових гравців. Як зазначає блогер і криптоінвестор Bohdasss, move-to-earn ігри не використовують рефералку — тут дохід формується за рахунок продажів NFT всередині гри, а також торгів власними токенами на великих біржах.
По-друге, гравці купують NFT — це унікальні токени, які самі по собі мають цінність в певній спільноті. Якщо гравець не зміг заробити на них, займаючись спортом, ці NFT можна просто продати іншому гравцю, дочекавшись гарної ціни.
Скріншот об’яви про продаж NFT-кросівок у Twitter
І по-третє, у надійні проекти зазвичай вкладаються інвестори та компанії. Наприклад, у токени STEPN $5 мільйонів інвестувала відома венчурна компанія Sequoia Capital. А до розробки Dustland долучилася компанія OliveX, що розробляє власний метавсесвіт на блокчейні.
Чи можу я втратити гроші?
Так, це не виключено. З часом «відпрацьовувати» вартість NFT-кросівок чи тотемної тваринки може стати складніше, ніж на початку, що й вже казати про чистий дохід. Це може статися через наплив великої кількості гравців, які стають конкурентами і можуть спекулювати цінами на NFT-предмети.
В тій же STEPN на самому початку кросівки продавали приблизно за $600, тепер найпростіша версія коштує від $1200. Тобто вкладення окупаються вдвічі довше.
Така ж доля спіткала гравців відомої Axie Infinity, про яку йшлося на початку. Її зараз критикують: користувачів стало більше, рівні — нудніші, а сам блокчейн гри останнім часом став об’єктом хакерських атак.
NFT-токени: тренд, що пішов, чи у них все-таки є майбутнє?
Майже кожні півроку на крипторинку піднімається нова хвиля хайпа. У другій половині 2020-го в тренді були децентралізовані фінанси (DeFi), а на початку 2021-го — невзаємозамінні токени (NFT): художники заробляли мільйони на віртуальних картинах, герої мемів продавали свої фото за нечувані суми грошей, а найбільші були на аукціоні. Світ збожеволів, але чи буде він божеволіти і далі?