😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Олександр КузьменкоНаукпоп
5 березня 2025, 16:19
2025-03-05
UPD. Австралійський стартап представив перший у світі комерційний біологічний комп'ютер, який працює на клітинах мозку
Компанія Cortical Labs, що базується в Мельбурні, представила біологічний комп’ютер CL1 на Всесвітньому мобільному конгресі в Барселоні. Розробники говорять, що він має потенціал для революції в галузі штучного інтелекту та робототехніки. Скільки коштує такий комп’ютер.
Компанія Cortical Labs, що базується в Мельбурні, представила біологічний комп’ютер CL1 на Всесвітньому мобільному конгресі в Барселоні. Розробники говорять, що він має потенціал для революції в галузі штучного інтелекту та робототехніки. Скільки коштує такий комп’ютер.
UPD
В початковій версії цього матеріалу, було помилково вказано, що в Cortical Labs описують біологічний комп’ютер CL1, як «тіло в труні» або «тіло в коробці» через непорозуміння в оригінальному матеріалі New Atlass. Матеріал dev.ua було виправлено згідно з уточненнями від розробників. Перепрошуємо за помилку.
Як повідомляє Independent з посиланням на New Atlass, комп’ютер використовує вирощені в лабораторії нейрони, які ростуть на кремнієвому чіпі, що дозволяє їм надсилати та отримувати електричні імпульси. Ця установка інтегрується в операційну систему біологічного інтелекту Cortical Labs (biOS), за допомогою якої користувачі можуть розгортати код через нейрони й виконувати обчислювальні завдання.
CL-1 має систему життєзабезпечення для нейронних клітин, яка контролює температуру, змішування газів і фільтрацію відходів.
CL1 можна використовувати віддалено в хмароподібній системі, яку команда називає «Wetware-as-a-Service». Фото: ABC Science
Система на біологічній основі здатна навчатися й адаптуватися ефективніше, ніж звичайні комп’ютери на основі кремнію, при цьому використовуючи значно менше енергії.
Рання версія біологічного комп’ютера, що містила 800 000 нейронів людини й миші на компʼютерному чипі, змогла запустити класичну гру Pong. Відзначається, що нейрони навчалися і проявляли почуття, коли були втілені в симульованому ігровому світі.
Компанія стверджує, що встановила запобіжники, щоб розв’язати етичні проблеми, пов’язані зі свідомістю і почуттями, але не надала жодних подробиць. На своєму сайті Cortical Labs стверджує, що «нейрон самопрограмується», а також «нескінченно гнучкий» і «результат чотирьох мільярдів років еволюції».
«Наша технологія поєднує біологію з традиційними обчисленнями, щоб створити досконалу машину для навчання… На відміну від традиційного ШІ, наші нейронні системи потребують мінімум енергії та навчальних даних для виконання складних завдань», — говорять в компанії.
Кластери нейронів на комп’ютерному чипі. Фото: Cortical Labs
Cortical Labs заявила, що перші комп’ютери CL1 будуть готові до відправки клієнтам у червні, а вартість кожної одиниці складе близько $35 000.
«Сьогоднішній день є кульмінацією бачення, яке рухало Cortical Labs протягом майже шести років. Наша довгострокова місія полягала в тому, щоб демократизувати цю технологію, зробивши її доступною для дослідників без спеціалізованого обладнання та програмного забезпечення. CL1 є реалізацією цієї місії», — сказав засновник і головний виконавчий директор Cortical доктор Хон Венг Чонг (Hon Weng Chong).
Раніше повідомлялося, що до кінця 2024 року Cortical Labs почне надавати хмарні послуги із кластерами зі 120 біологічних компʼютерів. Чонг відзначав, що «Cortical Labs прагне стати як Nvidia».