🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Марія БровінськаУвійти в ІТ
22 березня 2024, 09:00
2024-03-22
«Я спробувала QA і відчула, що от він, мій справжній метч». Історія музикознавиці, що змінила ноти й струни на бази даних і логи, і закохалась у мультизадачність
Історія Наталі Гнатів, яка нині працює тестувальницею в одному з українських банків, цікава з двох ракурсів: по-перше, вона музикознавець, по-друге, вирішила світчнутись в IT вже в досить дорослому віці. Як музика поєднується із пошуком багів та чому IT цікавіше, ніж ноти й мелодії, Наталя розповіла dev.ua.
У музичній школі я була однією з кращих учениць, брала участь у конкурсах, співала в дитячому джазовому ансамблі. Але найбільше мені подобалося сольфеджіо: впізнавати музичні елементи на слух, писати музичні диктанти, співати з нот і напам’ять. Мені це давалося дуже легко і завжди підіймало настрій, тому професію і спеціалізацію — музикознавство — довго не обирала.
Я закінчила магістратуру й аспірантуру в Національній музичній академії України на кафедрі теорії музики. Також маю науковий ступінь кандидата мистецтвознавства. Захист дисертації — надзвичайно складна і трудомістка праця, такий собі марафон у середньому на 5 років, який потребує величезних зусиль, дисципліни, концентрації. Я вважаю це одним із моїх найбільших досягнень у житті.
Я завжди вважала це і досі продовжую вважати великою місією, яку несе академічна музика в нашому суспільстві. І я з гордістю цю місію теж несла.
«Я дійшла до кульмінаційної точки: більше так не можу і не хочу»
Однак з часом я все ж почала відчувати дискомфорт, бо доводилося брати величезне педагогічне навантаження, щоб забезпечувати свою сім’ю, а наукою займатися добровільно-примусово у вільний від роботи час (якого практично не було). Тоді необхідність займатися музикою, яка з дитинства мене надихала, почала дратувати.
Я зрозуміла, що з таким способом життя я і сама не можу розвиватися, і не можу нічого дати своїм дітям, адже постійно бракує часу та фінансів.
Декретна відпустка дозволила мені зібратися з думками.
«Перехід в ІТ не був спонтанним рішенням»
Я до останнього відкидала цей варіант, щоб зрозуміти, це моє справжнє бажання чи вплив чужих думок і популярності. Я довго розмірковувала, до чого внутрішньо тяжію, які потреби маю і яка професія ним відповідатиме.
Спираючись на попередній досвід, я спершу дивилася на рекрутмент. А потім спробувала QA і відчула, що от він, мій справжній метч. Адже якість в усьому — це, можна сказати, філософія мого життя. Тому й під час навчання зовсім не сприймала себе «самозванкою», а навпаки мала відчуття, що повернулася «додому».
«Тепер вже здається, ніби навчання пролетіло за один день»
Я хотіла увійти у сферу максимально впевненою у своїх навичках і за адекватний період часу. Незалежно одне від одного різні друзі порекомендували йти вчитися в Mate academy, один з них сам успішно завершив академію два роки до того.
Тепер вже здається, ніби навчання пролетіло за один день. Але реально воно зайняло близько 6 місяців фултайм-формату.
Програма була дуже насичена: щодня треба було опановувати нову тему, а саме вивчити теоретичний матеріал, пройти тести, зробити кілька практичних завдань. Додатково, як мінімум, двічі на тиждень відвідувати внутрішні заняття з англійської.
Тому через перевантаження було кілька моментів емоційного виснаження, нервувань, втоми. Але завдяки величезній допомозі чоловіка та батьків, а також власній дисципліні й самоорганізації я цей марафон пройшла. Думка, що я не хочу повертатися у свою попередню сферу діяльності, теж мотивувала і не залишала шляхів для відступу.
Так, від людини, яка спочатку не знала, як чистити кеш і кукі, я почала отримувати задоволення від роботи з тестовою документацією, написання скриптів SQL, розв’язку задач на JavaScript. Працюючи з Postman чи Cypress, я взагалі відчувала себе «технарем». І загалом мені дуже подобалося, що я нарешті відчуваю себе приналежною до сучасного світу.
Запорука ефективного навчання
Якщо ви спитаєте моїх порад про те, як вчитися ефективно, ось кілька поінтів.
Постійне спілкування з професіоналами своєї справи.
Саме для цього я щодня відвідувала Q&A — зустрічі з менторами, де можна було задати запитання по домашньому завданню чи просто поспілкуватися на загальні теми QA. Навіть якщо я не мала питань, я приходила, адже розуміла, що досвід кожного з них може мені так чи інакше допомогти.
Тестові технічні співбесіди.
Ментори нас сильно ганяли по теорії. Буду відвертою, я періодично навіть сердилася через важкі питання. Але вже під час пошуку роботи побачила, наскільки такий вишкіл допомагає не губитися.
Підтримка одногрупників.
У нас сформувалася дружня атмосфера, ми підбадьорювали одне одного протягом усього навчання, а з киянами навіть влаштували зустріч і познайомилися вживу.
Чітко налагоджена система навчання.
Курси мають велику перевагу над самонавчанням у вигляді системності. Я відчувала себе частиною великого цілого, де тебе підстрахують та спрямують. За це також вдячна координаторці, до якої можна було звернутися з будь-яким питанням чи проблемою.
«Пригода, яка трапляється раз у житті»
Наприкінці минулого року мені запропонували представити QA-напрям Mate academy на публічній техспівбесіді з експертом з Jooble. Початково було бажання відмовитися, адже навчання майже підходило до кінця, і я була настільки виснаженою, що рахувала дні, коли зможу взяти хоча б тиждень відпочинку. Але водночас відчувала, що це може бути крута пригода, і я шкодуватиму, якщо відмовлюся.
До того я не проходила жодної реальної технічної співбесіди і погано уявляла, як це в цілому відбувається. Попри багато позитивних відгуків у результаті, відчуваю, що щось можна було відповісти краще, десь швидше думати. Але безцінним для мене стало спілкування з Олександром Завадою, який проводив цю співбесіду. Його професійний підхід та манера комунікації стали для мене взірцем рівня, якого я хотіла б досягти в наступні роки.
«Не можу назвати процес пошуку роботи цікавим і приємним»
Через участь у проєкті я на два тижні відстала від своїх одногрупників у відгуках на вакансії. Деякі навіть вже встигли знайти роботу, тож мені дуже хотілося влитися в цей процес якнайшвидше. Цьому сприяла платформа Mate, куди підтягувалися всі вакансії з найпопулярніших ресурсів для пошуку роботи, тож я не витрачала час на їх відстеження. Також ментори регулярно були на зв’язку, давали поради й продовжували проводити навчальні техчеки.
Але позитивний настрій я не втрачала, бо мала надійний тил у вигляді своєї родини і навіть склала план дій на випадок, якщо не отримаю оффер протягом перших трьох місяців.
Але чекати довелося менш як місяць. За цей час я встигла податися на 113 вакансій, зробити три тестових завдання і пройти технічні інтерв’ю в три компанії, дві з яких запропонували мені співпрацю.
Вибір на користь банківського IT
Обрала я роботу в ІТ-відділі одного з українських банків. Мені найбільше сподобалися їхні тестове, комунікація, співбесіда з QA-спеціалістами, які ставили нетривіальні питання, максимально спрямовані на практику. Останнє було для мене важливим показником того, що в компанії цінуються реальні навички людини та її потенціал.
Також круто, що в компанії є велика команда QA-спеціалістів, в яких можна набиратись досвіду і швидко рости як професіонал.
Мені ще поки не просто, адже кількість інформації велика, дуже багато нюансів у тестуванні саме банківських послуг, де мова йде про тисячі клієнтів та роботу з грошима. Але в мене є ментор, який мені в усьому допомагає.
«Я не шкодую, що змінила свою професію»
Поки хочу добре опанувати ті інструменти, з якими працюю вже, тож не будую грандіозних планів. Можливо, з часом перейду в автоматизоване тестування, базові навички якого теж отримала під час навчання, або далі розвиватимусь як manual QA. Хотілося б колись теж почати навчати молодших колег.
Вкладені зусилля в інтенсивне навчання й активний пошук першої роботи — мізер в порівнянні з отриманими можливостями. І все залежатиме тільки від мене. Це надихає і мотивує.
Секрет успіху
Сьогодні один місяць пошуку роботи в ІТ вважається дуже хорошим результатом. Мене неодноразово питали, в чому секрет. Але я навряд можу придумати новий рецепт. Як на мене, це працьовитість, самодисципліна, позитивний настрій, наполегливість, обов’язково уважність до деталей в роботі й комунікації з людьми. І хороше планування процесу навчання і пошуку роботи, коли є план дій на різні сценарії.
112 відгуків на вакансії, $100 за тестове та робота мрії. Історія моделі з Луцька, яка об'їздила півсвіту, через пандемію змінила плани й тепер навчає IT інших
Надя Адамович — у минулому успішна модель. Та через пандемію зірвався контракт на роботу до Китаю, тому Надія змушена була працювати таргетологом, сушисткою, а згодом вирішила піти в IT. Нині дівчина — UI/UX Designer, заочно навчається на факультеті міжнародно-економічних відносин у Луцькому політехнічному інституті та працює ментором у Mate academy. Розповідаємо її історію, що надихає.
Від перекладача у шлюбній агенції та біч-боя до strong junior джавіста. Історія айтішника, який пройшов 12 співбесід і зміг увійти в IT під час війни
Практикувати англійську в шлюбній агенції та бігати гарячим піском як біч-бой довелося 22-річному студенту Одеської політехніки перед тим, як здійснити свою мрію й отримати роботу в IT. Історія Миколи Воронова чергового разу доводить, що досягти бажаного можливо навіть у найскладніші часи. Попри війну та невизначеність, йому вдалося отримати довгоочікувану роботу. І от він уже п’ять місяців як айтівець. Щоправда, за словами хлопця, він не отримував відмов і самостійно обирав свого роботодавця, здолавши 12 співбесід. Розповідаємо історію Миколи.
З корабля в IT. Колишній моряк змінив море на затишний офіс в центрі Києва й тепер тестує сайти та допомагає іншим входити в IT
28-річний Юрій Швороб — колишній моряк. Утомившись від моря за сім років мореплавства, він вирішив змінити своє життя та світчнутися в IT. Зміна роду діяльності Юрія збіглася з повномасштабним вторгненням росії в Україну. У лютому хлопець став айтішником, отримавши спеціалізацію QA Engineer. Та він настільки сподобався викладачам Mate academy, яку закінчив, що його запросили працювати тут ментором. Своєю історією перевтілення з моряка в айтішника Швороб поділився з dev.ua.
Як отримати першу роботу в IT, ледь закінчивши курси? Добірка IT-шкіл, що гарантують допомогу із працевлаштуванням
Бажаючих увійти в IT під час війти побільшало, та потенційних айтішників стримує ризик надто високої конкуренції для входу в ринок, адже джунів тепер наймають менше, та й кількість вакансій далека він довоєнних часів. Ризик дарма витратити час та гроші та опинитися незатребуваним зупиняє багатьох бажаючих увійти в IT.
dev.ua вирішив трохи розвіяти сумніви та зібрав добірку IT-шкіл, які допомагають випускникам із працевлаштуванням. Ці заклади працюють у тісній зв’язці з IT-компаніями та не є їхніми освітніми проєктами. Щоправда, для навчання треба запастися грошима — в більшості шкіл доведеться заплатити за навчання ще до початку роботи. Проте є й більш зручний варіант — післяплата вже з нової айтішної зарплати.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі