🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Вікторія ГорбікУвійти в ІТ
24 січня 2024, 07:51
2024-01-24
«Вісім років коту під хвіст». Історія світчера, який опанував професію лікаря, а потім змінив фах на Web Developer і тепер підкорює IT
300 відмов за результатами співбесід — це тренд чи вже діагноз? Український студент-медик після 8 років навчання вирішив увійти до ІТ, і таки отримав офер від нідерландської компанії. Web Developer та лікар-ендокринолог Євгеній Наливайко розповів dev.ua, скільки він зараз заробляє і чи готовий повернутися до медицини?
24-річний киянин Євгеній Наливайко закінчив медичний університет ім. Богомольця в Києві й наразі навчається в інтернатурі на лікаря-ендокринолога. У мед, за його словами, він вступив, слідуючи за бажанням батьків, які повʼязані з медициною.
А ще й тому, що, як говорить сам Євгеній, в його світогляді на момент закінчення школи альтернатив вступу, крім медицини, не було. Спочатку навчання давалося йому тяжко — позначився перехід на самоосвіту та важкі предмети, але згодом хлопець втягнувся.
«Це досить крута база для того, щоб навчитися правильно мислити, вибирати здоровʼя та формувати загальні принципи життя. А також круто навчатись з людьми, які прагнуть бути лікарями — вони чудові», — згадує Євгеній.
Чарівний копняк
Коли Євгеній закінчував третій курс університету, у 2019 році в Україні почалась пандемія і студентів відправили на дистанційне навчання. Не всі викладачі змогли швидко адаптуватися до нового формату, тож, за словами хлопця, більшість предметів тоді просто відпала.
Решту часу Євгеній гуляв та розважався з друзями. Оскільки багато з них — айтівці, які закінчили університети Києва та Одеси, хлопець дуже швидко багато дізнався про світ IT і почав замислюватися про можливість увійти в цю сферу. Ще зі шкільних та студентських років Євгенію подобалося верстати сайти, він знав базові речі з JavaScript, HTML та CSS, але не дивився на верстання, як над професією. Кульмінація настала наприкінці 2022, через пів року після його випуску з університету.
За його словами, він побачив, що наступні 5–10 років буде тим самим лікарем, тільки з більшою кількістю пацієнтів та відповідальності, але на заробіток це ніяк не вплине. Водночас його знайомі, які проходили курси й одразу влаштовувались на роботу, отримували в короткий термін значно більше грошей.
Перші кроки в IT
У вересні 2022 року Євгеній, паралельно з інтернатурою, пішов на навчання до комп’ютерної школи Hillel IT School на курси Frontend. Там пʼятимісячні курси розтягнулись на 7, але всю базу по JavaScript він отримав.
Через кілька місяців після початку навчання Євгеній навіть влаштувався на роботу у невелику київську IT-компанію. Але, як він сам каже, вони один одному не підійшли, тож співробітництво закінчилось через місяць. Далі айтівець вирішив поглибити свої знання у JavaScript, спочатку за допомогою самоосвіти, курсів та відеоуроків, потім — долучившись на курси до ментора, досвідченого Software Engineer, який викладав у Hillel.
Саме ментор, за словами Євгенія, дав розуміння того, що потрібно, щоб влаштуватися на роботу початківцю в IT у 2023 році. Зокрема, це були рекомендації зі створення резюме, структурування знань, які потрібно мати в обраному фаху, поради щодо відповідей HR-менеджеру та підготовки до технічної співбесіди, а також багато прикладів із життя свого та своїх студентів, які допомогли правильно визначити підхід до пошуку роботи та сфокусуватись на soft skills, які для цього потрібні.
Пошуки роботи
Пошук роботи айтівець розпочав ще в січні 2023 року. Тоді в резюме йому довелося дещо прикрасити свої скіли.
«У мене ще не було нормального портфоліо, і в резюме я трохи перебрехав, щодо деяких знань, але все те, що перебріхував, я намагався в стислі строки вивчити», — розповідає Євгеній.
Айтівець створив безліч акаунтів на DOU, Djinni, Work.ua, Robota.ua та інших ресурсах з пошуку роботи. По 6–8 годин на день він вчився, а решту часу намагався розсилати резюме на вакансії Frontend-джуніора, адаптуючи його до кожної компанії. Протягом 8 місяців Євгеній розіслав майже 300 резюме на 95% з них він отримав відмову. Паралельно він проходив інтернатуру в ендокринологічному центрі та довчав знання, яких йому не вистачало для IT.
Матеріальний аспект
Усі розмови про гроші, за словами Євгенія, будуть досить принизливими для нашої медицини. Він навчався сім місяців на курсах, і шукав роботу ще майже стільки, але на посаді Junior Web Developer він отримав оплату лише на пару тисяч гривень більшу, ніж офіційна зарплатня лікаря, на якого він вчився майже 8 років.
Що в планах — медицина чи IT
Надалі Євгеній хоче закінчити інтернатуру, отримати диплом і закінчити свою медичну кар'єру, які присвятив 8 років.
«Якщо вибирати IT або медицину, я виберу в IT. Хоч і стрьомно зараз початківцям, ще й з розвитком ШІ, який може тебе будь-якої миті викинути», — говорить айтівець.
Євгеній не виключає, що колись все може змінитись, і він може стати лікарем УЗД-діагностики, але зараз вирішив повністю сконцентруватися на IT.
Порада для майбутніх айтівців
Євгеній зібрав кілька порад для початківців у Frontend і не лише, які стануть в пригоді при пошуку роботи та проходження співбесід. Ось, що він радить:
Вибирайте Frontend тільки, якщо вам це дійсно подобається. У Frontend зараз йдуть дуже багато людей і тому досить складно зараз знайти роботу через перенасиченість ринку. Якщо вибрати цей напрям з інших причин — то це може бути втрата часу.
Ніколи на співбесіді з HR-ом не показуйте свою невпевненість. Я на перших співбесідах буцімто прогинався перед кожним питанням і відповідав «я спробую», і показував цим, ніби в мене не має ні досвіду, ні знань, хоча це не завжди так.
Навіть якщо зараз відмовлять на цю позицію — просто йди далі та вчись. Звісно, є різні моменти, зокрема й матеріальні складнощі, але, якщо все добре і ти просто вирішив змінити життя з певною подушкою безпеки — почувай себе впевнено.
Не потрібно опускати руки. Зокрема це стосується ситуацій, коли витрачаєш багато часу та зусиль на різні тестові, які іноді досить великі, а оффер віддають іншому кандидату. Чи навіть не відповідають.
Не потрібно йди в IT за гроші. Так, тут гарні гроші, але чи хочете ви працювати по близько 12 годин на день в офісі чи вдома за компʼютером, іноді не бачачи нічого, крім своїх чотирьох стін. На це питання потрібно чесно відповісти самому собі. Я до цього адаптувався, але не всі це зможуть.
Слідкувати за трендами, а в кращому випадку взагалі їх передбачити. Тому що, світ не стоїть на місці й варто памʼятати, що кожну секунду тобі в потилицю дихає штучний інтелект, який може тебе замінити. Це досить песимістично, але це так.
Завжди брати фокус на практику. Я по своїй природі більше теоретик, ніж практик, мені спочатку потрібно вивчити тему, структурувати її, щоб мати відповідь на будь-яке питання, але цей підхід не правильний. Краще за все брати за основу готовий шаблон з поетапними діями й гуглити те, що не зрозуміло. Це буде повільніше, ніж завчити всю тему, але на дистанції такий підхід є максимально результативним.
Не потрібно забувати про те, як правильно сидіти, налаштувати робоче місце, щоб лікті лежали на столі під кутом 90%, це збереже здоровʼя та нормальне самопочуття після довгого сидіння в майбутньому. Та й взагалі здоровʼям варто опікуватись.
Це ваше життя. Якщо ви думаєте, що запізно, то це не так, а всі відмовки — це ваші відмазки та слабкість, тому потрібно просто перебороти ці страхи та йти, якщо до вибору увійти в IT ви підійшли ґрунтовно.
Мануал для джуна. Що треба знати новачку у frontend-розробці перед співбесідою на проєкт мрії: запитання для інтерв'ю та приклади тестових
Створювати ІТ-продукти можна на різних рівнях і вдосконалювати їх як зсередини, (backend), так і ззовні (frontend). Візьмемо, наприклад, сайт. Спеціаліст може працювати із завданнями «під капотом», а може розвивати інтерфейс сайту, застосунку чи спеціальне програмне забезпечення для бізнесу, щоб вони були зручними, зрозумілими та функціональними.
Останнім якраз займається frontend-інженер. Що ще треба знати джунам про frontend-розробку, що не варто робити перед співбесідою та на які запитання відповісти, щоби бути готовим на 100% — Frontend Engineer у Levi9 Олексій Горбунов розклав все по поличках у цьому матеріалі.
«Після випуску про IT-Generation хочеться зробити тред про те, як IT-школи вас най**ують». Відомий IT-блогер Діма Малєєв розповів, що думає про IT-освіту
Відомий IT-блогер Діма Малєєв розповів своє ставлення до IT-курсів, які наразі продукуються в Україні. «Після сьогоднішнього випуску про IT-Generation, хочеться зробити невеликий тред про те, як IT-школи вас най**ують, продаючи курси, які вам ніяк не допоможуть. І навіть якщо ви виграєте грант від програми — ви просто згаєте час», — написав він у Twitter.
Публікуємо його допис із частковою цензурою.
50 питань та відповідей щодо програмування для підготовки до технічного інтерв'ю
Готуючись до співбесіди, багато програмістів-початківців поняття не мають, яких питань очікувати від інтерв’юрів — чи це співбесіда в стартап, чи в технологічний гігант на кшталт Amazon, Microsoft або Google. У статті на Hacker Noon розробник Джавін Пол зібрав питання, які люблять ставити на таких інтерв’ю, а також відповіді на них та додаткові ресурси для підготовки.
Правильне рішення. Я після таких же 8років медухи пішов в девопс. В мене небагато досвіду(глобально в проді 1.5р), але фултаймаи і парт разом тягнути вдається😁
Правильне рішення. Я після таких же 8років медухи пішов в девопс. В мене небагато досвіду(глобально в проді 1.5р), але фултаймаи і парт разом тягнути вдається😁