💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Олексій ДзюбаГаряченьке
26 квітня 2022, 02:56
2022-04-26
Навіщо Ілон Маск придбав Twitter і що з цього Україні
Американський підприємець Ілон Маск купив соціальну мережу Twitter. В ній оголосили, що уклали остаточну угоду про придбання юридичною особою, що повністю належить бізнесмену, за приблизно $44 млрд. Після завершення угоди Twitter з акціонерної компанії перетвориться на повністю приватну, зосереджену буквально в руках однієї людини. dev.ua розмірковує над тим навіщо це потрібно головному генію сьогодення.
29 листопада 2021 року співзасновник Twitter Джек Дорсі покинув посаду голови цієї соцмережі, призначивши замість себе Аґравала Параґа, головного технологічного директора. Дорсі став співзасновником компанії в 2006 році. Саме вона допомогла йому стати мільярдером: сьогодні його статки оцінюють у $7 млрд.
14 березня 2022 року Ілон Маск купив 9,2% компанії Twitter, ставши її найбільшим зовнішнім акціонером. Згідно біржевих цін на акції компанії того дня, угода обійшлася бізнесмену майже в $2,9 млрд.
25 березня підприємець запустив на своїй Twitter–сторінці голосування на тему чи вважають його підписники, що соціальна мережа суворо дотримується принципів свободи слова. З понад 2 млн підписників трохи більше 70% проголосували за варіант «ні». Маск попросив віддавати свої голоси обережно, тому що «результати цього голосування дуже важливі». Ніби щось знав.
25 квітня стало відомо, що він повністю купив компанію. Згідно з умовами угоди, акціонери Twitter отримають $54,20 готівкою за кожну акцію звичайних акцій компанії, якими вони володіють, після завершення запропонованої транзакції.
Очікується, що операцію, яку одноголосно схвалила Рада директорів Twitter, буде закрито до кінця 2022 року. Для цього також потрібні схвалення акціонерами Twitter, отримання відповідних дозволів регуляторних органів та виконання інших умов закриття угоди.
Маск давно став «Королем Twitter»
Сьогодні Ілон має 83,7 млн підписників в Twitter. Це не абсолютний рекорд. Наприклад, в екс–президента США Барака Обами їх понад 130 млн, а в канадського поп–співака Джастіна Бібера більше 114 млн. Але хто з нас не асоціює Twitter саме з іменем американського винахідника? Особливо після того, як колишнього президента Америки Дональда Трампа назавжди забанили в цій мережі.
Ось кілька найяскравіших прикладів того, як Маск використовував соціальну мережу в своїх цілях (не завжди вдало):
— В 2018 році він заявив, що хоче зробити Tesla приватною компанією, і готовий викупити її акції по $420 за штуку. Комісія з цінних паперів та бірж США звинуватила Маска у шахрайстві, побачивши в його твітах спроби маніпуляції курсом акцій компанії. Його звільнили з посади голови ради директорів Tesla, і він був змушений виплатити штраф у розмірі $40 млн.
— Маск кілька разів писав про переваги таких монет як Dogecoin та Shiba Inu. Якось з одного криптогаманця на інший переказали 8 млн монет DOGE на загальну суму близько $1,3 млн. Через день після цього Ілон написав у Twitter, що його компанія Tesla починає приймати криптовалюту Dogecoin як засіб оплати для деяких своїх продуктів, після чого він подорожчав на 20%.
— Підприємець зробив популярним додаток Clubhouse. Наприкінці січня 2021 року він написав в себе в Twitter, що збирається відвідати нову платформу. Після цього кількість користувачів цієї мережі за кілька днів виросла близько на 1 млн. Ілон виконав обіцяне і розповів в одній з «кімнат» про майбутні польоти на Марс.
Що Ілон буде робити з новою компанією
Теорія 1. Twitter як взірець свободи слова
Я також хочу зробити Twitter кращим, ніж будь-коли, доповнивши продукт новими функціями, зробивши алгоритми відкритим вихідним кодом, щоб підвищити довіру, перемогти спам-ботів та аутентифікувати всіх людей, продовжив він.
Додайте до цих слів попередні «важливі» опитування щодо свободи слова і отримаєте чергову спробу Ілона «перевернути гру» в новій для нього сфері. Тому що він робить так завжди. І з Tesla (прогресивні електромобілі), з SolarCity (інноваційні сонячні панелі), зі Starlink (новий вид Інтернета), з Neuralink (щури з чіпами в голові), SpaceX (дослідження космосу), тощо.
На кінець лютого 2022 року мережа щоденно має 217 млн активних користувачів, які розміщують 500 млн твітів.
Що з цього Україні? З 24 лютого у нас триває повномасштабна війна з рф. Соцмережі — це одне з головних джерел, де українці розповідають на весь світ про ті звірства, які здійснює армія росії на нашій території. І коли Twitter «обмежує небажаний перегляд надто жорстоких медіафайлів», це уповільнює роботу нашого кібервійська.
Чи думає Маск постійно про Україну? Навряд чи. Але він показав, що сьогодні активно підтримує нас у боротьбі проти рф, постачаючи обладнання для мережі бездротового Інтернету від своєї компанії Starlink. І хто знає, якщо подібна модерація трапиться в майбутньому, можливо, нашому міністру цифрової трансформації Михайлу Федорову достатньо буде знову тегнути Ілона, щоб українське слово зазвучало ще сильніше.
Теорія 2. Щоб ще більше тролити главу роскосмоса рогозіна
Звичайно, що це жартівлива гіпотеза, однак в ній є певне раціональне зерно.
14 березня Маск викликав на бій президента росії володимира путіна. Як ставку мільярдер запропонував Україну. І позначив у своєму твіті акаунт кремля. Проте відгукнувся на заклик підприємця лише голова роскосмосу дмитро рогозін. Він відправив Маску уривок з казки о. пушкіна: «Ти, чортенятко, іще хлопченятко, супроти мене і зовсім малятко…»
У відповідь Ілон запропонував дімону рогозіну виступити організатором та додав, що путін навіть може взяти свого ведмедя та прикріпив до твіту колаж з картинкою, де той зображений верхом на ведмеді, і власне фотомем з вогнеметом:
Американський підприємець залишив ще кілька повідомлень, адресованих рогозіну. В одному з них він запропонував йому створити книжковий клуб та процитував «ідіота» достоєвського, в іншому використав фото музичного дуету The Dresden Dolls для ілюстрації опису «Обмеженої „звичайної“ людини» з того ж «ідіота», а ще в одному — мем, який узагальнює творчість російських класиків.
Якщо без жартів, то коли один з найбільших інноваторів сьогодення тролить на мільйонну аудиторію вище керівництво рф, то до цієї країни формується ставлення як до чогось відсталого і вчорашнього. І хоча росія по факту і живе цією архаїкою, на цей факт звертає увагу весь цивілізований світ. І це, безперечно, працює на користь України. Особливо коли це робитиме вже власник компанії зі ще більшою кількістю підписників.
Теорія 3. Заробити грошей
В інтерв’ю The Washigton Post Маск сказав, що угода про купівлю не стосується заробітку грошей.
І додав: «Мене зовсім не хвилює економіка».
Можливо це так, однак після новини про покупку, акції Twitter зросли приблизно на 6%. Що показує як ринок позитивно зреагував на нового власника мережі. Також не варто забувати, що трохи більше половини грошей на покупку він зібрав у вигляді боргових зобов’язань від сторонніх інвесторів. Тому побічно він все ж таки відповідальний перед ними за розвиток компанії і певні обмеження для нього існують.
Два останніх факти показують, що Маск — це той підприємець, під ім’я якого інвестори готові давати мільярди доларів. Простіше кажучи, світ досі вірить в «геній Ілона Маска». І після сьогоднішньої новини від нього чекають не просто «більше свободи слова», але і, ймовірно, нового способу монитизації Twitter.
Як саме? На сьогодні сказати важко. Видання The New Yorker називає Twitter «нефункціональним бізнесом». І додає, що цій мережі не вдалося встигнути за своїми конкурентами, такими як Facebook і TikTok.
Джека Дорсі видання називає «керівником на половину дня», маючи на увазі як мало він встиг зробити для розвитку компанії. Щодо його популярності, то Дорсі і справді більше відомий в англомовному світі і то далеко не кожному. Інший більш медійний власник соціальнї мережі — Марк Цукерберг — знайомий кожному, але переважно через судові засідання щодо його Facebook.
Таким чином Ілон Маск опиняється у поки що виграшній позиції у порівнянні з цими двома: він має багато в чому зразкову репутацію і «соціальну мережу–чистий лист» в сенсі просування, яку можна перетворити в що завгодно. Продавати свободу слова? Цілком в дусі інноватора. Але не потрібно забувати про ризики такого публічного бізнесу як соціальні мережі. Одна справа хотіти зробити світ кращим і зовсім інша — зіткнутися з мільярдами думок та десятками регуляторних комісій.
«У США тестувальник може отримувати $100 000 і навіть $500 000 на рік». Історія релокейту дніпровської IT-родини, де чоловік працює в EPAM, а дружина влаштувалася в Tesla
Марк і Вікторія Терещенки — IT-подружжя. Він працює на позиції Lead Test Automation Engineer у компанії EPAM, вона — Software QA Engineer у Tesla. У серпні 2021 року пара разом з 1-річним сином здійснила релокейт до США за L візою. Ми зв’язалися з українською родиною та поговорили про труднощі переїзду, зарплату в Америці та специфіку роботи в компанії Ілона Маска.
Що робити, щоб ваші твіти не блокували кремлеботи. Інструкція
Соціальна мережа Twitter — один з головних майданчиків для поширення інформації про війну в Україні західній спільноті. Але де правда про війну, там відразу з’являються боти Кремля, які кидають страйки. Розповідаємо що робити, аби ваші твіти не блокували.