🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Марія БровінськаТаке життя
8 квітня 2025, 16:49
2025-04-08
Податківці кажуть, що не «кошмарять» продавців OLX. Ось три кейси, які доводять зворотнє. Спойлер: якби не судді, продавці годівничок і брелоків вже б платили штрафи
Уявіть собі картину: десь у місцевих податкових органах сидять люди, які, побачивши незвичну транзакцію комусь зі користувачів карток, моніторять сайти продажу товарів типу OLX і виявляють там так званих продавців-порушників, фіксують їхні оголошення та докази транзакцій, складають адмінпротоколи, щоб надалі виписати штраф. Ця картина виглядає досить реально. І, якби не рішення судів, які не вбачають у скриншотах фіскалів, наданих як докази, власне, доказів, то продавцям з OLX довелося сплатити чимало у держказну. dev.ua, попри завіряння податківців про те, що продавців особистих товарів не чіпають, знайшов докази того, як «кошмарять» тих, хто, продаючи товари за 100 чи 50 грн, не є зареєстрованим підприємцем.
Уявіть собі картину: десь у місцевих податкових органах сидять люди, які, побачивши незвичну транзакцію комусь зі користувачів карток, моніторять сайти продажу товарів типу OLX і виявляють там так званих продавців-порушників, фіксують їхні оголошення та докази транзакцій, складають адмінпротоколи, щоб надалі виписати штраф. Ця картина виглядає досить реально. І, якби не рішення судів, які не вбачають у скриншотах фіскалів, наданих як докази, власне, доказів, то продавцям з OLX довелося сплатити чимало у держказну. dev.ua, попри завіряння податківців про те, що продавців особистих товарів не чіпають, знайшов докази того, як «кошмарять» тих, хто, продаючи товари за 100 чи 50 грн, не є зареєстрованим підприємцем.
Що сталося
Учора в медіа з’явилась інформація про те, що податківці взялись за продавців на OLX. Втім податківці заперечують, що штрафують українців, які продають речі в інтернеті. Насправді все трошки інакше. dev.ua знайшов щонайменше три кейси, де Податкова приходила до продавців копійчаних товарів. Штрафів поки що продавці дійсно не платили, оскільки. оскаржували їх у судах. Утім, фіскали намагалися їх накласти.
Нагадаємо
У ДПС повідомили, що не штрафують за продаж особистих речей на Інтернет-майданчиках. «Інформація, поширена низкою медіа про те, що податкова нібито почала штрафувати продавців з OLX, Promua, соцмереж та інших платформ і автоматично відстежує всі грошові перекази на рахунки осіб, навіть якщо вони продають онлайн особисті речі, не відповідає дійсності», — йдеться в повідомленні.
У податковій наголосили:
продаж особистих речей не розцінюється як підстава для відповідальності за порушення вимог законодавства;
лише систематичний продаж та одночасно однорідний асортимент товарів має ознаки підприємницької діяльності. Це не стосується реалізації особистих речей громадянами за допомогою таких платформ як OLX, Prom та будь-яких соцмереж;
посилення контролю за інтернет-продажами здійснюється, щоб запобігти зловживанням та ухиленню від сплати податків саме у сфері підприємництва.
Якщо вірити інформації в Державному реєстрі судових рішень, все не зовсім так, як кажуть податківці. Зібрали три історії про те, як продавців копійчаних товарів перевіряли фіскали, і що підприємцям за торгівлю було.
Кейс 1. Годівничка за 10 грн
3 квітня у Запоріжжі розглянуло справу продавця годівниці вартістю 10 грн на платформі OLX, який отримав кошти на картку ПриватБанку. Транзакція відбулася в січні.
На основі податкової інформації продавцю складено адмінпротокол (зазвичай передбачає санкцію у вигляді штрафу). Судові надано докази у вигляді скриншотів з сайту OLX, а також листування покупця з продавцем.
Скриншоти з сайту OLX свідчать про те, що продавець має понад 20 успішних доставок, на сайті з жовтня 2017 року, має 24 оголошення на продаж товарів, що вказує на здійснення систематичної діяльності з продажу товарів за допомогою Інтернету. Але продавець, який, за свідченням податківців, не зареєстрований як ФОП.
Обвинувачений продавець провину не визнав та пояснив, що не займається підприємницькою діяльністю, продавав на «OLX» особисті вживані речі, які стали не потрібні, речі що не підійшли або довгий час лежали й не знадобилось.
Суд, розглянувши надані аргументи та докази, дійшов висновку, що скриншоти не є достатніми доказами того, що продавець систематично займається підприємницькою діяльністю. «Наявні у матеріалах справи скріншоти не є належним та допустимим доказом приналежності профілю особі, відносно якої складено протокол», — йдеться в постанові суду.
В результаті суд постановив, що складу адмінпорушення в діях продавця немає.
Кейс 2. Ціна питання — 250 грн
У березні поточного року столичні податківці принесли до Києво-Святошинського райсуду Київської області адмінсправу продавця на OLX разом зі скриншотами та квитанціями. Основна претензія фіскалів — відсутність у продавця реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності. Втім, будь-яких відомостей від Головного управлінням ДПС у Київській області або Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про факт наявності чи відсутності у продавця державної реєстрації як суб`єкта господарювання, суду не надано. Серед доказів — скриншоти та квитанція на зарахування на картку продавця 250 грн.
Як у в попередньому кейсі, суд став на сторону продавця, оскільки не прийняв скриншоти фіскалів як докази. Справу закрили у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Кейс 3. Брелоки по 100 грн і 10 оголошень за 4 роки
21 березня 2025 року у Запоріжжі стався ще один кейс. Шевченківський райсуд міста розглядав справу продавця брелоків вартістю 50-100 грн, який також не був зареєстрований як підприємець. Податківці виявили профіль продавця на OLX, який має понад 5 успішних доставок на сайті з листопада 2021 року і має 10 оголошень на продаж товарів.
І цьому випадку суд закрив справу, не побачивши складу правопорушення.
Висновок
З наведеного вище виходить, що податківці таки взялися за незареєстрованих торговців. Утім, критеріїв того, хто має реєструватися, а хто — ні, якими мають бути обороти продавця для реєстрації ФОП та чи взагалі має сенс продавати щось за копійки, не бувши під мікроскопом податківців, наразі немає.
До кого можуть прийти гості з ДПС? «Якщо ви понад 3 рази на рік продаєте речі через інтернет — податкова може вами зацікавитись, бо ви систематичний продавець», — каже. народна депутатка від «Слуги народу», заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Ольга Василевська-Смаглюк. Систематичними продавцями вважаються ті, хто отримує прибуток у результаті продажу товарів чи послуг у понад трьох епізодах на рік.
Втім, податкова служба не зосереджується на таких дрібних випадках.
За словами Василевської-Смаглюк, перевірка таких епізодів потребує значних людських ресурсів із боку податкової, тому не є предметом її глобального інтересу.
«Їхній глобальний інтерес зосереджується лише на тих продавцях, які торгують через інтернет-майданчики та займаються електронною торгівлею у великих обсягах — це понад сотню транзакцій на місяць», — зазначила депутатка.
У Мінфіні розглядають варіант оподаткування діяльності моделей OnlyFans, кур’єрів Glovo, таксистів Bolt, орендодавців Booking та всіх інших користувачів цифрових платформ. Скільки доведеться платити?