💳 Trustee Plus — твоя персональна картка європейського банку: 3 хвилини і 10 євро 👉
Олексій ДзюбаІсторії
18 жовтня 2023, 09:10
2023-10-18
Потенційний Superhumans Center? В Хмельницькому хочуть продати (стартова ціна – 49,5 млн грн) державне протезно-ортопедичне підприємство, але у мера інша думка
У грудні 2022-го року Міністерство соцполітики передало до сфери управління Фонду держмайна (ФДМ) 17 протезно-ортопедичних підприємств. Наразі ФДМ виставив на продаж лише один такий актив. Але у справу втрутилася міська влада. Розповідаємо деталі.
Сьогодні, 18-го жовтня має відбутися аукціон із продажу Хмельницького державного експериментального протезно-ортопедичного підприємства (ХДЕПОП). Стартова ціна — 49,5 млн гривень. У Фонді держмайна України по Вінницькій і Хмельницькій областях повідомили, що потреба у продажі виникла у зв’язку з тим, що виробництво потребує значних інвестицій у розвиток.
«Останні роки компанія знижує показники роботи та скорочує штат. Крім того, кредиторська заборгованість становить більш як4 млн грн», — розповіли «Суспільному» у ФДМ.
Три роки тому на протезно-ортопедичному підприємстві, що у Хмельницькому, працювало 87 осіб, наразі — вдвічі менше. Також скоротився обсяг реалізації продукції, кажуть у ФДМ. За умовами аукціону, майбутній покупець зобов’язаний погасити борги із заробітної плати, не звільняти працівників протягом 6 місяців та зберегти профіль діяльності компанії протягом 10 років.
У справу втрутився мер Хмельницького
Хмельницький міський голова Олександр Симчишинзвернувся до керівництва Фонду державного майна з проханням безоплатно передати в комунальну власність підприємство, яке виставили на продаж.
«Протезний завод в нашому місті є вкрай важливим для нашої громади, особливо в умовах повномасштабної війни. Він відіграє вирішальну роль у забезпеченні наших співвітчизників необхідними медичними протезами», — пише міський голова.
Директор підприємства Олександр Сохряков говорив про те, що він та керівництво організації не були ініціатором продажу, але є бажання знайти гідного інвестора.
«Ми проти того, щоб наше підприємство продавали „за копійки“. Ми за залучення такого інвестора, який збереже робочі місця, можливо, і збільшить штат працівників. А також зможе модернізувати виробництво так, щоб ми виготовляли більш сучасні та конкурентоспроможні товари», — сказав Олександр Сохряков.
За день до аукціону, листа від мерії голова ХДЕПОП, за його словами, не бачив.
«Таку ініціативу передачі підприємства треба обговорити з міським головою Але, як мені відомо, деякі українські виробництва, наприклад у Дніпрі, Полтаві, ініціювали схожі варіанти передачі Фондом держмайна у комунальну власність. Про позитивно прийняті рішення мені не відомо», — прокоментував Олександр Сохряков.
Що це за підприємство
«Дане підприємство — єдине в області, яке має стаціонар первинного, складного протезування, ортезування та реабілітації осіб після ампутації кінцівок. Утримання такого відділення відбувалось за рахунок державних коштів, але від початку цього року фінансування припинилось», — пояснюють у Фонді державного майна.
І додають, що ініціатива щодо приватизації протезних підприємств виходить від Мінсоцполітики. В грудні 2022 року Міністерство соцполітики передало до сфери управління ФДМ 17 протезно-ортопедичних підприємств.
Перед ухваленням рішення щодо приватизації частини з них Фонд протягом декількох місяців проводив консультації з різними державними інституціями та громадськими організаціями, які опікуються питанням протезування військових та цивільних, щоб почути їхню позицію з приводу збереження балансу між комерційним та державним ринком.
Наразі Фонд оголосив аукціон з приватизації лише одного такого активу. Необхідність продажу протезних підприємств у Фонді держмайна пояснюють неможливістю організувати на державних підприємствах конкурентне виробництво.
Згідно з даними сервісу YouControl, підприємство існує з 1998-го року. Його реабілітаційний центр працює у 3 напрямках: психологічна підтримка та адаптація, фізична та соціально-побутова реабілітації. В реабілітаційному відділенні є: кабінети спеціалістів, кімната відпочинку, просторий хол, який оснащений дошкою Євмінова, Шведською стінкою, велотренажером та біговою доріжкою, музичним центром, телевізором. А також спеціальна кухня для соціально-побутової реабілітації пацієнтів, сказано на сайті відділення.
Від 2009 року у ХДЕПОП функціонував стаціонар первинного, складного протезування та реабілітації на 12 ліжко-місць, в якому за 6-річний період проведено реабілітацію більш як 1000 інвалідів, яких забезпечено протезно-ортопедичними виробами та засобами реабілітації.
З 2012-го року функціонує сервісний центр, яким в райони та міста області доставлено більш як 3000 технічних засобів реабілітації, майже 2 000 крісел колісних, здійснюється їхній як гарантійний, так і післягарантійний ремонт. У 2015-му році повідомлялося, що з початку проведення АТО у закладі було ортезовано трьох бійців з 8-го окремого полку спеціального призначення. Тоді лікування проходили троє учасників АТО — з Києва, Вінниці та Новоград-Волинського.
Для порівняння
З серпня 2022-го року під Львовом на кошти благодійників та за ініціативи підприємця Андрія Ставніцера відкрили клініку для протезування військових Superhumans Center. Вартість реконструкції, перебудови й обладнання першої будівлі Superhumans становить $3,5 млн. Реконструюють девʼятиповерхову будівлю, де буде палатний фонд, хірургічне відділення, апартаменти для закордонних лікарів. Це ще $14 млн. Кожен новий регіон — від $2 млн до $3 млн на капітальні вкладення, побудову, обладнання.
Потужність Центру сьогодні — 50 пацієнтів, які отримують протези, на місяць. Це $1 млн на місяць. За статистикою МОЗ, 20 000 людей будуть потребувати протезування. Але загалом у Львові можуть комплексно надавати різні послуги: з психологічної підтримки, реабілітації, протезування, реконструктивної хірургії 3000 пацієнтам.
Також на базі Центру будують освітній центр, де планують навчати «значну кількість» реабілітологів, протезистів та психологів, які будуть «надавати таку ж якісну послугу в різних регіонах України», розповідала наприкінці літа Ольга Руднєва, CEO Superhumans Center. На той момент Центр залучив $27 млн.
«Ми не прийшли з політикою переманювання чи поглинання». Репортаж з нового офісу EPAM в Хмельницькому
Місто Хмельницький поступово стає впливовим IT-центром. Сюди здійснюють релокейт сотні інженерів, тут діє IT Cluster, а великі IT-компанії відкривають власні офіси. Одна з них — EPAM. Журналіст dev.ua побував в гостях в найбільшої IT-компанії України та дізнався як вона планує розвиватися в новому для себе регіоні.
Що тривожить Хмельницький IT Кластер під час війни. Репортаж
Хмельницький IT Кластер з’являється в новинах рідше, ніж його «побратими» зі Льовова, Харкова чи Закарпаття. Однак саме місто продовжує активно приймати та розміщувати біженців з усієї країни, а такі IT-гіганти як EPAM та Luxoft відкривають в ньому нові офіси. Чим сьогодні живе айтішна спільнота Хмельницького, читайте в нашому матеріалі.
Хмельницький – неочевидний центр для біженців. Що сьогодні відбувається з цінами на продукти та пальне, а також орендою житла в місті
Місто Хмельницький — неочевидний центр для переселенців. В той час коли Львів став справжньою Меккою, місто на річці Південний Буг — менш популярний напрямок для переїзду. Але і тут вистачає новоприбулих. Розповідаємо чим сьогодні живе Хмельницький.