🚀💳 Trustee Plus - більше ніж криптогаманець з європейською платіжною карткою. Спробуй 👉
Наталя ХандусенкоВійна
17 квітня 2024, 12:15
2024-04-17
Україна запускає виробництво аналога китайського дрона Mavic. Що відомо про розробку під назвою «Шмавік»
Україна запускає серійне виробництво власного аналога популярного серед військових китайського квадрокоптера DJI Mavic. Найважливіша перевага українського дрона, який назвали «Шмавік», — він стійкіший до пошкоджень та РЕБ. Уже влітку ЗСУ можуть отримати перші партії.
Україна запускає серійне виробництво власного аналога популярного серед військових китайського квадрокоптера DJI Mavic. Найважливіша перевага українського дрона, який назвали «Шмавік», — він стійкіший до пошкоджень та РЕБ. Уже влітку ЗСУ можуть отримати перші партії.
«Шмавік» розробила українська компанія, яка серійно виробляє дрони різного призначення з 2017 року, зокрема коптери-бомбери, повідомляє Forbes, але не вказує назву компанії та імен її представників через військові ризики.
Розробка китайського аналога зайняла рік і коштувала компанії понад $500 000. У лютому 2024-го дрон пройшов випробування в умовах активних радіоперешкод. Компанія вже виготовила понад 300 штук, щоб роздати військовим для випробувань у бойових умовах.
До першого червня компанія планує запустити першу лінію виробництва в обсязі 500 штук на місяць. План до кінця літа — вийти на виробництво 2500 «Шмавіків» на місяць в Україні.
Чому дрон назвали «Шмавіком»
Назву «Шмавік» запропонувала «одна дуже поважна людина в країні, і ця назва сподобалась команді», — каже гендиректор компанії.
Ця назва давно у вжитку українських військових: з 2014 шмавіками на фронті називають всі легкі розвідувальні дрони незалежно від їх походження.
Технічні характеристики «Шмавіка»
Джерело: Forbes
Конструкція «Шмавіка» стійка до пошкоджень, його можна ремонтувати та обслуговувати у польових умовах.
Дрон також має штатну систему скиду для встановлення двох боєприпасів по 500 г кожний.
З максимальним навантаженням може літати 35 хв у радіусі 15 км на одній батареї, без боєприпасів — 75–80 хв залежно від умов польоту.
Найважливіша перевага «Шмавіка» — захищеність від ворожих РЕБ, переконує представник компанії. «Дрон постійно змінює частоти, на яких працює», — пояснює він.
Система навігації безпілотника працює на основі GNSS-приймача та направленої GNSS-антени.
Приймач відсікає хибні дані та за необхідності, при неможливості протистояти, вимикає роботу за супутниками та переводить дрон в ручний режим керування, пояснює представник компанії.
Вартість «Шмавіка»
Ціна комплекту «Шмавіка» аналогічна з китайським — близько $3500. У вартість входить кейс із дроном, смартпульт з 10-дюймовим екраном, п’ять акумуляторів, чотири запасні пропелери, зарядна станція, кабелі та інструментами для ремонту.
Про плани
Також, задля більшої безпеки, компанія будує виробництво в Польщі, де вироблятимуть комплектуючі для «Шмавіка»: двигуни, системи керування, надалі — камери власної розробки.
Заплановані виробничі потужності обох майданчиків дозволяють виробляти до 5000 «Шмавіків» щомісяця та задовольнити річні потреби ЗСУ в 50-60 000 Mavic, каже СЕО компанії.
У жовтні 2023 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що Україна викуповує 60% всього світового виробництва дронів Mavic. Але пізніше китайський виробник Mavic — компанія DJI — спростувала слова українського прем'єр-міністра.
Валерій Яковенко, засновник DroneUA, прокоментував спростування DJI: «Якщо ми подивимось детально на першоджерело відповіді виробника — там нема спростування обʼємів, є заперечення наявності підтвердженої інформації зсередини компанії. А також нагадування про те, що виробник не погоджує відправлення обладнання до України чи боліт».
Не тільки Metro та S.T.A.L.K.E.R. 31 українська гра до 31-річчя Незалежності України
31 рік незалежності України — це ще й 31 рік самостійності та нової епохи всієї української творчості. Стосується це й відеоігор. Адже за три десятки років українці встигли створити різні ігри на будь-який смак.
Тож на честь Дня Незалежності ми вирішили згадати 31 гру від українських розробників. І нехай без очевидних Metro та S.T.A.L.K.E.R. не обійшлося, одними ними справа не обмежується. Є тут і призабуті шутери із зовсім іншого часу, і перспективні сучасні проєкти, і вкрай незвичайні інді.
Багато місцевих відеоігор ви можете придбати на фестивалі українських ігор у Steam, тож якщо щось зацікавило — не забудьте перевірити.
Атлас зброї: які ПЗРК і ПТРК Україна отримала від Заходу і використовує у війні з росією
Сили ЗСУ активно використовують ПЗРК і ПТРК, щоби протистояти російським окупантам. Ці відносно прості у використанні комплекси дають змогу зупинити просування важкої техніки супротивника. Вони давно добре зарекомендували себе на полях битв, а видів подібних комплексів достатньо.
Розповідаємо про особливості ПЗРК і ПТРК, що є на озброєнні ЗСУ, а також звідки їх нам привезли.