Марія БровінськаРобота
29 березня 2023, 12:40
2023-03-29
Штучний інтелект руйнує ринок праці. Приблизно 300 млн людей можуть втратити роботу: хто в зоні ризику
Штучний інтелект може позбавити роботи приблизно 300 млн осіб, які працюють у США та Європі. Такий висновок зробили аналітики банку Goldman Sachs у звіті «Потенційно великий вплив штучного інтелекту на економічне зростання».
Штучний інтелект може позбавити роботи приблизно 300 млн осіб, які працюють у США та Європі. Такий висновок зробили аналітики банку Goldman Sachs у звіті «Потенційно великий вплив штучного інтелекту на економічне зростання».
Як повідомляє Financial Times, використання технології штучного інтелекту також може сприяти зростанню продуктивності праці та збільшенню глобального ВВП на цілих 7% з часом, зазначається у звіті Goldman Sachs.
У звіті пояснюється, що певні види робіт постраждають більше, ніж інші. Роботи, які потребують великої фізичної роботи, наприклад, менш схильні до суттєвого впливу.
У США офісна та адміністративна допомога має найбільшу частку завдань, які можна автоматизувати — 46%, потім йдуть 44% для юридичної роботи та 37% для завдань у сфері архітектури та інженерії.
Сектор життя, фізичних і соціальних наук слідує за ним із 36%, а бізнес і фінансові операції завершують першу п’ятірку з 35%.
З іншого боку, лише 1% завдань у секторі прибирання та технічного обслуговування будівель і земель вразливі до автоматизації. Роботи з монтажу, технічного обслуговування та ремонту є другою найменш постраждалою галуззю з 4% потенційно постраждалих робіт, а будівництво та видобуток займають третє місце знизу з 6%.
Дані для Європи є дещо ширшими, але малюють подібну картину, де найбільше постраждають допоміжні посади канцелярських працівників, оскільки 45% їх роботи можуть бути автоматизовані, і лише 4% робіт у ремісничому та суміжному секторі торгівлі є вразливими.
Загалом 24% роботи в Європі можуть бути автоматизовані — трохи нижче середнього показника в США, який становить 25%.
У всьому світі це може вплинути на 300 млн робочих місць, йдеться у звіті. Тому ймовірні зміни на ринках праці — хоча історично технологічний прогрес не просто робить робочі місця зайвими, він також створює нові.
За даними Financial Times, у зоні ризику першочергово перебувають юристи та адміністративний персонал. Робота саме цих фахівців може бути максимально автоматизована — змін зазнають майже дві третини працівників у США та Європі. Робоче навантаження решти людей скоротиться майже наполовину. Це пов’язано з тим, що штучний інтелект незабаром може навчитися заповнювати податкові декларації малого бізнесу та вести документацію.
Водночас, за словами дослідників, такі завдання як перевірка статусу пацієнта у реанімації, вивчення міжнародного податкового законодавства чи ухвалення рішення суду штучний інтелект виконувати не зможе.
Інвестиції в штучний інтелект можуть наблизитися до 1% ВВП США до 2030 року, якщо вони зростуть так само як інвестиції в програмне забезпечення в 1990-х роках. У 2021 році інвестиції в штучний інтелект склали $53 та $94 млрд, що в 5 разів більше, ніж у 2016 році.
У Goldman Sachs зазначили, що автоматизувати половину своєї роботи за допомогою ШІ будуть змушені 63% співробітників компаній у США, а 7% опиняться під загрозою звільнення. Зберегти свої робочі місця повністю зможуть лише 30% працівників — до числа входять ті, хто займається фізичною працею.
Згідно з прогнозом банку, розвиток ChatGPT та інших аналогічних технологій може спричинити бум продуктивності. Це призведе до того, що ШІ зможе збільшити річний світовий ВВП на 7%, що дорівнює збільшенню річного глобального ВВП майже на $7 трлн.
Крім того, видання інформує, що минулого тижня компанія OpenAI, розробник GPT-4, повідомила що 80% робочої сили США принаймні 10% своїх завдань вже зараз може перекласти на штучний інтелект.
«Чи є у мене талант, якщо комп’ютер може імітувати мене?». Штучний інтелект пише книги авторам Amazon Kindle. The Verge поспілкувався з авторами та виявив багато цікавого
Письменники-романісти використовують штучний інтелект для створення своїх творів. Видання про технології The Verge поспілкувалося з письменницею Дженніфер Лепп, яка випускає нову книгу кожні дев’ять тижнів, й дізналося про те, як працює штучний інтелект для написання романів. Наводимо адаптований переклад статті.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі