🚀 Trustee Plus - картка європейського банку і криптогаманець. Встанови додаток 👉
Марія БровінськаГроші
10 грудня 2024, 08:25
2024-12-10
Закручують гайки. Сім великих банків уже готові запровадити додаткові обмеження на перекази навіть з IBAN, зокрема і для ФОПів. Хто вони та чого чекати підприємцям
Сім великих банків готуються підписати між собою меморандум про посилення обмежень карткових переказів до 100 000 грн на місяць з одного рахунку, а для ризикованих клієнтів — до 50 000 грн на місяць.
Як пише Forbes із посиланням на меморандум банків, запропонований банками варіант, на відміну від обмеження по карткових рахунках, впроваджених НБУ раніше, стосується всіх видів переказів, включно з IBAN, і має нижчий ліміт по операціях.
Також банки планують посилити фінансовий моніторинг ФОПів із метою боротьби з дропами. Меморандум мають підписати щонайменше сім банків — Ощадбанк, ОТП Банк, ПриватБанк, Правекс Банк, ПУМБ, Райффайзен Банк, Універсал Банк.
Що по картках
Нові обмеження мають запрацювати вже з січня 205 року як для закордонних переказів, так і локальних.
З 1 січня 2025 року планується встановити ліміт до 150 000 грн на місяць, а з 1 червня 2025 року — 100 000 грн на місяць.
Аби його збільшити, клієнт має надати документальне підтвердження вищого рівня доходів, у межах якого і буде встановлений новий ліміт, йдеться у меморандумі.
Під обмеження потрапляють й операції по ІBAN, на які перейшли клієнти після запровадження лімітів на p2p-перекази.
Ще одне обмеження, яке хочуть запровадити банки — кількість рахунків в однаковій валюті. Максимально клієнт, який не має документального підтвердження коштів, може мати три рахунки.
Крім обмежень, банки також пропонують через «Дію» розширити їх доступ до інформації про дохід клієнта, про судові справи тощо. Також створити реєстр сумнівних клієнтів, які мають стосунок до «дропів».
Як перевірятимуть ФОПів
У меморандумі вказані як рекомендації НБУ, так і нові індикатори ризику, які рекомендується використовувати банкам для перевірки ФОПів. Серед них — різке збільшення операцій по рахунку, залишок «0» на початок та на кінець дня, дроблення переказів, зокрема круглими сумами, зазначається у меморандумі.
Раніше НБУ надав банкам рекомендації щодо перевірки ФОПів за схемою «дроблення бізнесу» за такими ознаками:
надання банку однією особою пакета документів на встановлення ділових відносин з юридичною особою та ФОПами;
спільна адреса місця перебування юридичної особи та ФОП;
Найбільші перевірки стосуватимуться ФОПів I групи, які зареєстровані менш ніж пів року. Для них банки запровадять посилений фінансовий моніторинг. Для ФОПів II та III груп перевірки будуть не таким суворими, кожен банк застосовуватиме власний ризикоорієнтований підхід.
За умовами меморандуму здійснюватиметься обмін інформацією про порушення між банками та Державною службою фінмоніторингу, Мін’юстом, Державною податковою службою.
Раніше НБУ рекомендувало банкам надсилати до ФОПів запит на документи, які можуть підтвердити ризикові транзакції. Якщо відповіді не задовольняють — закривати рахунок і передавати інформацію до Держфінмоніторингу, пояснював логіку перевірок співрозмовник у НБУ. «Банк збирає ці кейси, аналізує їх, потім передає у правоохоронні органи», — додавав він.
Також у меморандумі йдеться про впровадження автоматичної перевірки доходів клієнтів з централізованими базами держорганів та обмін даними між банками, які підписали меморандум.
UPD. від 18:00. ПриватБанк, Ощадбанк, Універсалбанк (monobank), Райффайзен Банк, Національна асоціація банків України (НАБУ) та Асоціація українських банків (АУБ) підписали меморандум «Про забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг».
Про це повідомляє Forbes Ukraine. У банках, які не підписали документ, діятимуть ліміти встановленні НБУ раніше, але в регулятора сподіваються, що до меморандуму скоро долучаться всі фінустанови.
Нагадаємо, раніше кілька учасників банківського ринку повідомили агентству «Інтерфакс-Україна» про те, що вже наступного тижня вони можуть підписати спільний меморандум про запровадження уніфікованих підходів до належної перевірки клієнтів і моніторингу фінансових операцій за їх рахунками.
НБУ з 1 жовтня 2024 року встановив ліміт у 150 000 грн на місяць для переказів фізичних осіб із картки на картку (P2P, person-to-person). Однак операції за реквізитами IBAN поки не обмежуються.
При цьому за інформацією НБУ, 98% клієнтів банків здійснюють щомісячні перекази, які не перевищують зазначеної суми.
Окрім того, з 10 вересня НБУ ввів ліміти на використання валютних карток за кордоном: на які товари діють обмеження у 100 000 грн.
Як працюють поштомати від «Нова пошта», Meest та ROZETKA, і що потрібно, аби ними скористатись
Зараз, щоб отримати чи відправити посилку навіть не потрібно йти до відділення служби доставки, чекати довгі черги та витрачати купу часу. Це можна зробити за допомогою поштоматів — автоматичних теміналів, які розташовані у місцях активних переміщень людей, магазинах, супермаркетах та навіть в житлових будинках.
dev.ua зібрав інформацію про термінали різних сервісів доставки, де вони знаходяться, чим відрізняються, як скористатись поштоматом та які особливості вони мають.
(оновлений текст від 17 листопада 2021 року)
Айтішник не зміг оплатити житло на Airbnb картками ПриватБанку та monobank. У сервісі йому повідомили про санкції проти українських фінустанов. Що відбувається?
ПриватБанк і monobank повернулися до ринкового курсу в карткових розрахунках. Чому так сталося та що це означає для клієнтів
ПриватБанк і monobank відсьогодні, 6 липня, різко підвищили курс долара, що застосовується під час розрахунків картками за кордоном. Так фінустанови встановили єдиний курс для клієнтів і валютних операцій. Пояснюємо, на кого вплине така зміна та чому це важливо.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі