💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаГаряченьке
5 вересня 2022, 14:52
2022-09-05
Авторка малюнку з Патроном на марці «Укрпошти» заявила про порушення її авторських прав. Компанія цього не визнає. Тепер є новий ескіз для марки - Смілянський на унітазі
Випуск однієї з найочікуваніших патріотичних марок «Укрпошти» — з псом Патроном породи Джек-рассел співпав із скандалом. Авторка одного із зображень песика, де він «поливає» ворожий снаряд, публічно зявила про порушення авторських прав національним поштовим оператором.
В цій історії є все — зав’язка, розвиток, і навіть красивий епілог. Тож розповімо про все по порядку.
29 серпня, напередодні запуску марки з Патроном, авторка малюнку, який покладений в основу однієї з марок, Тетяна Крикун, написала пост, в кому звинуватила «Укрпошту» та оприлюдненого автора марки Олександра Нікітюка в порушенні авторських прав.
Спочатку художниця визнала свій факап в цій історії — вона не домоглася зазначення авторства картинки. А потім розповіла свою історію.
«Під час створення скетчу і його публікації я перебувала в зоні активних бойових дій у Харкові під загрозою окупації. І ви не уявляєте, скільки і яких погроз я отримувала від ворога у свій бік і у бік своєї дитини. Усвідомлюючи, що за свою творчість автоматично опиняюсь у розстрільному списку, я максимально знеособила свій аккаунт, видаливши всі контакти та ім’я, залишившись як Мама Вуду. Саме під авторством Мама Вуду скетч був опублікований на сайті УНІАН, ДСНС Україна та багатьох інших. Скріни публікацій з датами маю», — зазначила Тетяна.
Згодом, розповідає жінка, аккаунт тричі був заблокований через спам-атаку скарг і вона прийняла рішення його закрити 24 серпня. «Щодо атаки скарг я грішила на русню, яким не надто заходить моя творчість. Чесно кажучи, тепер я вже не впевнена. Чи не була тая акція від своїх же колег-художників. Сьогодні я аккаунт знов відкрила. Ненадовго, надавши зацікавленим в ситуації з @ukrposhta людям можливість репосту та встановлення авторського прав», — описує Крикун.
Хто намалював Патрона
Малюнок Патрона художниця створила на початку квітня, коли Патрон ще не встиг стати медійною зіркою.
«08.04.2022 я відправила малюнок офіційній сторінці @patron_dsns і, після їхнього схвалення, опублікувала в Інстаграм під ніком @mama.voodoo. З часом він став вірусним, розлетівшись багатьма ЗМІ і в репостах блогерів та користувачів соцмереж», — розповіла виданню BUKBY художниця.
Також Тетяна каже, що Олександр Нікітюк, якого названо автором марок, домалював до її скетчу трактор, і видав малюнок за свій.
Художниця розповідає, що відстежувала долю свого малюнку.
«Одна з українських художниць побачила його навіть на американському торговельному майданчику, вони тоді визнали за мною авторство і продукцію видалили», — розповіла Тетяна.
Діалог з «Укрпоштою»
Крикун написала декілька звернень до генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського, але відповідь отримала лише після розголосу:
«Вже після розголосу і перенесення тиражу отримала від них висновок, більше схожий на відписку. До речі, у цьому висновку зазначено проведення конкурсів, проте, саме на цей блок марок конкурсу не було. 31.08.2022 на офіційну пошту відправила запит, сьогодні отримала повідомлення щодо його реєстрації і чекаю відповіді у встановлений Законом України „Про звернення громадян“ термін», — розповіла художниця журналістці BUKVY.
Тетяна надала лист для оприлюднення журналістам. В ньому поштовий оператор провини не визнає, зазначаючи, що кожному випуску марок передує кропітка робота.
Художниця наголошує, що її цікавить не грошова винагорода, а, першочергово, визнання — як і будь-яку людину: «Ніхто зі мною більш не зв’язувався, питання ніяк не вирішене. Ну, а чекати від „Укрпошти“ вибачень… Ви ж самі розумієте. Я того і з початку не чекала».
А що Нікітюк?
За словами Кривун, художник Олександр Нікітюк, авторству якого належать марки, визнав, що бачив її малюнок. Але зазначив, що Тетяна Крикун там як авторка не фігурує.
«Можливо, у часи, коли наша країна переживає таку страшну трагедію, порушення авторства є дрібницею. Проте чим крадіжка творчої ідеї відрізняється від крадіжки пральної машинки ворогом? Я знаю, що мій малюнок розійшовся мережами у вигляді перемальовок і обрізаних варіантів, і припускаю, що художник Олександр Нікітюк його побачив саме таким і взяв за основу. Проте, після мого звернення і наведених доказів продовжити ігнорувати ситуацію, що склалася, — то вже просто безсовісність та свавілля. До речі, художник не заперечив, що бачив мій малюнок, він тільки зазначив, що Тетяна Крикун, як автор, не фігурує», цитують BUKVY художницю.
Скетч Смілянського
Обурена художниця вирішила привернути увагу до ситуації у нетривіальний спосіб. Вона намалювала гендиректора «Укрпошти» Ігора Смілянського на унітазі в процесі читання законодавства про інтелектуальне право. Вдягнутий топ-менеджер «Укрпошти» у футболку із зображеннм Патрона.
Також художниця в підписі до фото зазначила, що цей твір не підпадає під дію Закону України «Про авторське право та (або) суміжні права», оскільки авторство не встановлене і будь-хто міг його намалювать.
«Скоріш за все, сюжет скетчу є художньою вигадкою, будь-які збіги із реальними людьми є випадковими. На мою думку, скетч не містить образливих матеріалів, чутливого змісту, сцен насильства, куріння та знущання над тваринами, не принижує честі та гідності, повністю відповідає моральним нормам та віковому цензу, встановленому в соцмережах. Оскільки, автор малюнку невідомий, то я, Крикун Тетяна Анатоліївна, відома як Mama Voodoo, не несу ніякої відповідальності за подальші перепости», — додала мисткиня.
В коментарях Тетяні радять звернутися до усіх майданчиків, де продається марка, аби спробувати зупинити продажі.
Як працюють поштомати від «Нова пошта», Meest та ROZETKA, і що потрібно, аби ними скористатись
Зараз, щоб отримати чи відправити посилку навіть не потрібно йти до відділення служби доставки, чекати довгі черги та витрачати купу часу. Це можна зробити за допомогою поштоматів — автоматичних теміналів, які розташовані у місцях активних переміщень людей, магазинах, супермаркетах та навіть в житлових будинках.
dev.ua зібрав інформацію про термінали різних сервісів доставки, де вони знаходяться, чим відрізняються, як скористатись поштоматом та які особливості вони мають.
(оновлений текст від 17 листопада 2021 року)
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Що це за машини та як вони працюють
Німеччина передасть Україні 14 наземних безпілотників THeMIS. Імовірно, 7 таких транспортних засобів прибудуть до України до кінця цього року, вони призначені для евакуації поранених. Інші очікуються у 2023 році — їх будуть використовувати для очищення доріг. Нагадуємо, що це за зброя і що вона вміє.
Атлас зброї: Німеччина передає захисникам чергові MARS II. Які ще РСЗВ отримала Україна від західних партнерів та як вони працюють
Федеральне міністерство оборони Німеччини повідомило у Twitter, що у найближчі кілька тижнів Україні будуть передані чергові системи залпового вогню MARS II.
Раніше ми розповідали про те, які РСЗВ партнери надіслали на допомогу українським воїнам. Нагадуємо про це знову.
(Текст від 26 липня)
На український ударний дрон PUNISHER зібрали понад 1,3 млн грн. Що може гроза командних центрів ворога
Дмитро Томчук повідомив, що найлегші та найменші ударні дрони PUNISHER, які не мають аналогів у світі, тепер коштують $70 000. Виробник додав у комплекс ще одного безпілотника, і тепер їх там два. Дмитро пише, що Юлія Черешня та Павло Харузов зібрали на комплекс більше 1,3 млн грн.
Раніше він розповів журналісту dev.ua, що вміють ці «пташки», та чому саме вони можуть переламати хід війни на користь України.
(текст від 1 червня 2022 року)
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі