SpaceX таємно залучає китайські інвестиції
Китайські інвестори використовували офшори для придбання акцій компанії Ілона Маска.
Китайські інвестори використовували офшори для придбання акцій компанії Ілона Маска.
Китайські інвестори використовували офшори для придбання акцій компанії Ілона Маска.
На це вказує розслідування неприбуткової громадської організації ProPublica, згідно з документами судового процесу, в яких фігурує фінансовий директор SpaceX і головний інвестор Ікбалжит Калон.
У грудні Калон засвідчив, що SpaceX не бажає мати справу з інвесторами з Китаю, через свій статус оборонного підрядника США. Однак, за його словами, є один важливий виняток: SpaceX вважає «прийнятним» для китайських інвесторів купувати акції компанії через офшорні компанії.
«Основний механізм полягає в тому, що ці інвестори приходять через проміжні структури. Зазвичай вони створювали структури на Британських Віргінських островах, Кайманових островах, Гонконгу й інші», — додав Калон. Офшорні структури часто використовуються для того, щоб зберегти анонімність інвесторів.
Експерти ProPublica назвали підхід SpaceX незвичайним, заявивши, що вони стурбовані можливістю того, що оборонний підрядник буде робити активні кроки для приховування іноземної власності.
Калон, який давно наближений до керівництва компанії, заявив, що володіє акціями SpaceX на мільярди доларів. Його інвестиційна фірма також виступає посередником, залучаючи гроші інвесторів для купівлі акцій SpaceX. Згідно із судовими матеріалами, він неодноразово переправляв гроші з Китаю через Карибський басейн для купівлі акцій SpaceX.
Уряд США звинувачує Китай у систематичному використанні навіть міноритарних інвестицій для отримання важелів впливу на компанії в чутливих галузях, а також для отримання привілейованого доступу до інформації про передові технології. Американські регулятори розглядають навіть приватних інвесторів у Китаї як потенційних агентів уряду країни.
Бізнес-інтереси Маска в Китаї виходять далеко за межі структури власності SpaceX. У 2022 році, після того, як Tesla відкрила автосалон у китайському регіоні, де уряд керує таборами для інтернованих уйгурів, тодішній сенатор Марко Рубіо написав у твіттері: «Безнаціональні корпорації допомагають Комуністичній партії Китаю приховувати геноцид». Цікаво, що тепер Рубіо й Маск працюють в адміністрації Трампа.
В останні роки мільярдер співчутливо висловлювався про бажання Китаю повернути Тайвань і щедро хвалив уряд. Схожі заяви він висловлював щодо статусу Криму у 2022 році, в час, коли російський олігарх володів 1% акцій SpaceX.