😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Марія БровінськаСтартап
4 березня 2025, 08:40
2025-03-04
Одеські аграрії працюють над створенням ШІ-асистента для фермерів, що допоможе вирішувати нагальні агропитання. Як влаштована екосистема SPEROW, що цифровізує український АПК
Одеський агрофахівець Кирил Горобець разом із колегами створив агротехнологічний стартап для допомоги невеличким аграріям. Його основна задача — допомога невеликим фермерам технологічно і максимально ефективно вирішувати нагальні питання. Для цього стартапер створює цілу технологічну екосистему довкола агро, а також розробляє ШІ-асистента, який міг би допомагати аграріям планувати роботу та ухвалювати складні рішення.
dev.ua поспілкувався з Кирилом і вияснив, як працює SPEROW, чому назріла необхідність такого рішення, та як аграрій планує полегшити роботу колегам.
Одеський агрофахівець Кирил Горобець разом із колегами створив агротехнологічний стартап для допомоги невеличким аграріям. Його основна задача — допомога невеликим фермерам технологічно і максимально ефективно вирішувати нагальні питання. Для цього стартапер створює цілу технологічну екосистему довкола агро, а також розробляє ШІ-асистента, який міг би допомагати аграріям планувати роботу та ухвалювати складні рішення.
dev.ua поспілкувався з Кирилом і вияснив, як працює SPEROW, чому назріла необхідність такого рішення, та як аграрій планує полегшити роботу колегам.
Агроідея та Білл Гейтс як натхненник
Кирил Горобець — досвідчений агропідприємець, який не з книжок знає проблематику галузі. За його словами, ідея розвитку цифрової платформи, яка б допомагала і йому, і колегам, з’явилася під час роботи в полі. «Не секрет, що за допомогою цифрових рішень можна багато процесів зробити ефективнішими. І коли я коли почав шукати рішення, які були б нам корисні, то зрозумів, що багато з існуючих на ринку або надто дороговартісні, і там не весь функціонал нам потрібен, або вони нам взагалі не підходять», ― розповідає він.
Надихнула на створення стартапу Горобця й фраза Білла Гейтса, яку він почув років 15 тому: «Якщо вашого бізнесу немає в інтернеті, значить його не існує».
«Тоді не розумів його слів. Думав: навіщо сільському господарству інтернет? Але світ змінився, і декілька років тому я зрозумів, як сильно я помилявся. Адже що епоха цифровізації вже настала. Ми живемо в епоху стрімкого розвитку штучного інтелекту та персональних асистентів», ― розповідає фермер.
Поспілкувавшись з колегами-фермерами, Кирил дійшов висновку, що рівень цифровізації фермерів дуже низький, і вирішив цей напрямок розвивати. «Тим паче зараз молодь вже більше долучається до фермерства, їм це цікаво», ― аргументує він.
Так з’явилася ідея створити таке місце, де фермер міг би зайти і розв’язати свої проблеми відразу.
«Мені у полі не вистачало певних цифрових рішень, які могли б зробити мою роботу більш ефективною. Я почав користуватися різними додатками для фермерів і зрозумів, що того функціоналу, який потрібен фермеру, агроному, там немає», ― згадує агростартапер.
Тоді Кирил сам почав користуватися багатьма різними цифровими рішеннями: створював Excel-таблиці, тестував застосунки. Врешті він дійшов висновку, що чужі додатки забирають багато часу, і фокус губиться. Кирил шукав платформу для фермерів, де вони могли б керувати своїм господарством та комунікувати з іншими контрагентами в сфері АПК. І такого, каже фахівець, не існує в принципі. «Я вирішив: чому б не зробити свій застосунок, який би працював саме для фермерів, для тих, хто працює в полі для тих хто любить природу навколишній світ? Тому що фермери ― це дуже цікаві та сильні люди, для котрих настав дуже важкий час, і, на мою думку, їм потрібно об’єднуватись, підвищувати рівень комунікації і, звісно, застосовувати інновації і починати цифровізацію свого бізнесу, тому що ті, хто не зроблять це, зникнуть.», ― каже аграрій.
Як працює SPEROW
SPEROW — це екосистема для фермерів, де кожен фермер може зайти та розв’язати певну проблему, що виникла у господарстві: юридичні питання, залучення фінансування, знаходження партнерів, купівля та продаж різних ресурсів або продукції.
Платформа розроблена з урахуванням потреб малих та середніх фермерів. Стартапери вірять, що кожен фермер має право на доступ до передових технологій та ресурсів, які допоможуть йому ефективно та результативно управляти своїм господарством. SPEROW має на меті створити екосистему, де фермери зможуть обмінюватися ідеями, досвідом та ресурсами для спільної роботи над розв’язуванням складних проблем і підвищенням продуктивності.
«Основнийпродукт нашої екосистеми — це Agro Assistant AI (AAAI or 3AI). Це права рука фермера, яка допомагає йому вести діяльність і все контролювати. Основою для роботи агроасистента є технологічна карта. Тобто агроасистент може сам розробити технологічну карту тієї чи іншої культури, якою займається фермер, і прорахувати, скільки йому буде потрібно використовувати ресурсів», ― розповідає Горобець.
За його словами, найбільша проблема серед аграріїв нині — це моніторинг та коригування цієї технологічної карти, інструкції для вирощування рослин, котра складається з певного переліку операцій. Агрофахівці планують об’єднати у своєму продукті рішення агромоніторингу, дані метеостанцій, GPS-датчики з техніки, моніторинг хвороб та шкідників рослин тощо.
«І наш агросистент буде допомагати кожну операцію робити ефективнішою та знаходити найкращі варіанти для того, щоб зекономити ресурси. Також він буде моніторити роботу техніки, моніторити погоду і давати певні рекомендації стосовно зміни погоди», ― додає CEO SPEROW.
Нині стартап розвивається з орієнтацією на фермерів, що мають в обробітку до 500 га землі. «Вже є декілька фермерів, котрі вже починають тестувати MPV і дають нам відгуки. Ми разом з ними формуємо майбутній функціонал агроасистенту», ― каже Кирил.
За його словами, нині проєкт в пошуку аграріїв, що будуть тестувати продукт під час розробки та коригувати функціонал. «У нас самих є розуміння, що потрібно, але з більшою вибіркою цей функціонал буде більш універсальним для всіх фермерів. Тим паче, для кожного фермера підход має бути персоналізованим, тому що в кожного фермера свої обставини, свої умови, свої технології, свої культури», ― наголошує стартапер.
Команда
Нині над проєктом працює команда із чотирьох фахівців, серед яких досвідчені аграрії, а також айтівці. СЕО стартапу ― власне Горобець. Йому допомагає радник, кандидат сільскогосподарських наук Євген Юркевич та директорка агрофірми, CBDО проєкту Вікторія Горобець.
«Команда — це, мабуть, одне з найболючіших місць кожного стартапу, тому що люди хочуть заробляти грошей, а в стартапах грошей немає», ― каже Кирил.
За останній рік в проєкті змінилося декілька розробників. І зараз SPEROW в пошуку людей для розробки продукту. «Мені потрібен партнер-СТО, у якого є досвід, розуміння, як створити ефективний продукт. Я людина, котра може ходити продавати продукт, залучати інвестиції, створювати партнерства. Мені потрібна людина, програмісти в ідеалі, якось дотична до сільського господарства, але це не найважливіше. Головне, бажання створювати щось нове, інноваційне та змінювати світ», ― розповідає Горобець.
Він додає: фермери в захваті від його ідеї, і з нетерпінням чекають релізу платформи. «Я б сам вже це все зробив, але я не розробник», ― каже стартапер.
$15 000 вже вкладено
Усе що було витрачено на проєкт, то власні кошти, каже Горобець.
«Ми робили декілька різних MVP, потім їх переробляли, були там різні бета-версії. Дуже багато грошей було витрачено саме на розробку, на навчання, на відвідування різного роду заходів. Я за останні півтора роки витратив більше $15 000 доларів», ― каже фаундер SPEROW.
Утім, ці кошти він сподівається швидко повернути. «Наша модель монетизації агроасистенту — це підписка. Ми зараз поки формуємо функціонал, котрий буде в кінцевому продукті. Але вартість користування сервісом буде такою, яку зможе дозволити кожен фермер. Також ще монетизація буде з нашої екосистеми, від наших партнерів, які будуть допомагати фермерам розв’язувати їхні проблеми», ― розповідає Кирил.
Стартапери, окрім цього, планують вже зараз продавати ліцензію на наш майбутній продукт обмеженій кількості фермерів і надати їм дуже хороші умови по співпраці. Горобець планує зробити додаток максимально доступним для невеличких фермерів. А ті, хто має город чи гектарів землі, зможуть випробувати додаток безплатно.
Гора планів
Плани в одеських стартаперів маштабні, але насамперед, за словами фаундера стартапу, вони планують сфокусуватись на головному продукті ― Agro Assistant АІ.
«Наш головний фокус на сьогодні ― це розробка та вихід на ринок. 3АІ буде таким універсальним що кожен фермер в світі зможе ним скористуватись. Зараз ми у пошуку фінансування на розробку та підтримку, в нас є чіткий план дій, і вже зараз ми працюємо над новим дизайном агроасистента», ― каже Горобець.
«Ми жартуємо, що тепер наші спеціалісти спокійніше сплять». Українські айтівці створили Планшет інженера. Розповідаємо, як працює розробка і чому це майже революція в агро
«Майже ресторан для корів». Українські розробники автоматизованого спецменю для тварин заробили мільйони й нині працюють над створенням шлункових датчиків здоров’я. Історія стартапу Profeed
Перші контракти на 400 девайсів і співпраця з МХП. Історія hardware-стартапу, який покращує життя корівок, розвиваючи інноваційну CRM (Cow Relationship Management)
Вас також кусають комарі? Розповідаємо про пристрій від українських стартаперів, який може цьому зарадити
Як зауважив нещодавно один військовий, якой побажав залишитись невідомим, орки, може, й не поцілять, а комарі точно зʼїдять. І від них потерпають зараз багато українців.
Позбавитись від комарів назавжди ефективно й екологічно допоможе гаджет Mosqitter. Цей стартап заснували дві українки — Анастасія Романова та Ольга Дьячук.
Ми вирішили нагадати, що може Mosqitter, про принципи його роботи та особливості, на злобу дня.
(текст від 21 жовтня 2021 року)
Кнопка здоров'я. Українці розробили систему, яка рятує пацієнтів стаціонару від смерті. Вони - переможці IT Arena Lviv 2022
Медичний психолог, який переїхав в Україну з Москви в 2014 році, Іван Осадчий, придумав систему, яка допомагає медсестрі і пацієнтові не втратити один одного в стаціонарі. Його стартап knopka вже працює в декількох лікарнях понад три роки не лише в Україні, а й у Польщі.
Повторюємо історію стартапу-переможця IT Arena Lviv 2022. Текст від 28 вересня 2022 року.
Дуже дивно, що котра вже стаття, а джерела немає?! Чи не буде ваша ласка посилатися на оригінал, чи декілька джерел?