😍 Спробуй Новий Trustee Plus на дотик - твій криптогаманець і платіжна картка тут 👉
Марія БровінськаТаке життя
3 березня 2025, 12:06
2025-03-03
«Я б не поспішав плювати на Starlink й тикати факи в бік напівбезумного техноолігарха». Кіберексперт назвав 4 дієві альтернативи супутникого інтернету від Ілона Маска. Чому вони нерівноцінні?
Кіберексперт Костянтин Корсун проаналізував, які альтернативи існують у світі, якщо раптом Starlink Ілона Маска с тане для українських військових недоступним. Ось 4 варіанти від британців, французів, шведів та навіть українців.
Кіберексперт Костянтин Корсун проаналізував, які альтернативи існують у світі, якщо раптом Starlink Ілона Маска с тане для українських військових недоступним. Ось 4 варіанти від британців, французів, шведів та навіть українців.
HughesNet
Американський оператор супутникового інтернету, пропонує тарифні плани зі швидкістю завантаження до 100 Мбіт/с за ціною від $90 до $110 на місяць з обмеженням високошвидкісного трафіку до 200 ГБ на місяць.
Швидкість вивантаження становить не більше 5 Мбіт/с.
Затримка сигналу 500–700 мс.
OneWeb
Британська компанія, яка спільно з французькою Eutelsat надає послуги супутникового інтернету. У квітні 2024 року «Київстар» оголосив про тестування технологій OneWeb в Україні.
Вартість послуги: близько $1400 на місяць за безлімітний доступ зі швидкістю завантаження 50 Мбіт/с.
Послуга не доступна для приватних осіб, лише для організацій.
Має близько 700 супутників на висоті ~1200 км, що забезпечує більш-менш прийнятну затримку у 30–50 мс.
Satcube
Шведська компанія, яка в серпні 2023 року передала Україні близько 100 своїх супутникових терміналів.
Тарифи: пакет з 1 ГБ трафіку коштує $110 на місяць, 50 ГБ — $3000/міс., а максимальний пакет з 1000 ГБ — $5750/міс.
Термінали компактні та портативні, їх швидко розгортати. Але набір обладнання коштує близько $20 000.
Затримка сигналу 600–700 мс (геостаціонар).
Tooway (Viasat)
Швидкість завантаження до 50 Мбіт/с, вивантаження — до 6 Мбіт/с. Затримка сигналу 600-700 мс за рахунок геостаціонарних супутників на висоті десь 36 000 км.
В Україні послуги надає компанія «Датагруп».
Радіти зарано
І це далеко не усі наявні альтернативи, пише Корсун. Головна проблема, за його словами, (зокрема, для ЗСУ) полягає навіть не стільки у вартості послуг передачі даних, скільки у доступності послуги, а також у швидкості та стабільності передачі даних. А ці параметри напряму залежать від кількості супутників та на якій висоті вони літають. Більше супутників = більша доступність/стабільність. Нижча висота супутника = швидша передача даних.
Ось, які недоліки експерт підкреслив у кожній системі.
У шведського Satcube конські тарифи та захмарна вартість обладнання: запаришся потім відписуватися за втрату такого обладнання після «прильоту».
Завеликий пінг у HughesNet, Satcube та Tooway суттєво ускладнює виконання деяких бойових завдань, зокрема по ураженню ворога FPV-дронами, ведення онлайн-розвідки та прийняття бойових рішень у режимі реального часу. Занадто важкі термінали складно нести у наплічнику по умовній Kill Zone, де будь-яка техніка знищується дронами за кілька хвилин.
І знов таки, кількість супутників: скажімо, в OneWeb їх близько 700, тоді як у Starlink їх понад 8000, й літають вони низенько — на висоті близько 550 км — що прямо впливає на стабільність сигналу та час проходження пінгу. А це прям критично важливо при ведені сучасного високошвидкісного бою та в умовах щільного застосування ворогом засобів РЕБ та РЕР.
Висновки
Альтернатива Starlink є. Утім, вона не рівноцінна.
«Сухі терміни „стабільність-доступність“ та „кількість/висота супутників на орбіті“ — буквально означають, чи зможуть твої солдати та офіцери виконати бойове завдання. І чи залишаться взагалі серед живих. Тому я б не поспішав плювати на Starlink й тикати факи в бік напівбезумного техноолігарха», — каже Корсун.
Starlink, за його словами, від початку проєкту був націлений на світове стратегічне лідерство. «І пофіг що перші років 10–15 він не буде приносити прибутку: США достатньо багата країна, що інвестувати у довгострокові стратегії. Зате коли роки та інвестиції спрацюють — це буде фактично світова монополія. І ось тоді почнуться справді колосальні надприбутки, які кратно компенсують усі довгі роки очікування. Це називається „довгострокове планування“, в яке нелохи/недурачки не вміють», — додає експерт.
Він не вважає, що роботу терміналів Starlink в Україні буде припинено — це все ж таки бізнес для Маска, живі гроші. «Показовим є свіжий випадок з Карлосом Слімом, коли внаслідок свого образливого твіту Ілончик збіднів на $7 млрд. Але за останні три роки трапилося багато чого такого, що більшість вважала малоймовірним. Тому завжди корисно мати „план В“. А ще краще — і „план С“», — вважає фахівець.
«У США тестувальник може отримувати $100 000 і навіть $500 000 на рік». Історія релокейту дніпровської IT-родини, де чоловік працює в EPAM, а дружина влаштувалася в Tesla
Марк і Вікторія Терещенки — IT-подружжя. Він працює на позиції Lead Test Automation Engineer у компанії EPAM, вона — Software QA Engineer у Tesla. У серпні 2021 року пара разом з 1-річним сином здійснила релокейт до США за L візою. Ми зв’язалися з українською родиною та поговорили про труднощі переїзду, зарплату в Америці та специфіку роботи в компанії Ілона Маска.
Product Designer задонатив ЗСУ особистий Starlink. Як він це зробив
Арсеній Фещенко працює на позиції Product Designer платформи по оренді квартир у Києві та Лондоні bird. Нещодавно хлопець задонатив на потреби ЗСУ особистий Starlink. Розповідаємо, як це вдалося зробити.
Хочете повідомити важливу новину? Пишіть у Telegram-бот
Головні події та корисні посилання в нашому Telegram-каналі