Суд заборонив TikTok-блогерці знімати дітей на відео за позовом їхньої матері
Барський районний суд Вінницької області заборонив TikTokерці знімати дітей у своїх відео за позовом їхньої матері.
Барський районний суд Вінницької області заборонив TikTokерці знімати дітей у своїх відео за позовом їхньої матері.
Матір 13-річної доньки та 9-річного сина подала позов до суду проти другої дружини свого колишнього чоловіка та батька дітей, оскільки та, як йдеться у матеріалах справи, примушувала дітей до зйомки відео, яке вона потім поширила у соціальній мережі ТікТок.
Позивачка вказала, що не давала дозволу на публікацію відео з її дітьми, і такі дії відповідача порушили право дітей на повагу до приватного життя. «Крім того, це відео зганьбило її та дітей, призвело до стресу, душевних і моральних страждань позивача від приниження честі та гідності. Мати переконана, що зміст відео негативно впливає на соціально-психічний, духовний і культурний розвиток дітей», — йдеться в матеріалах справи.
Матір вважає, що оскільки батько дітей не надавав згоди на зйомку відео, то відповідачка свідомо порушила права дітей. Крім того, дії відповідача спричинили погіршення стосунків між позивачем і батьком дітей, що також впливає на психологічний стан дітей.
Матір просила суд заборонити відповідачці поширювати в мережі Інтернет фото- та відеоматеріали стосовно дітей без отримання дозволу він неї та зобов`язати блогерку видалити зі своїх сторінок у соціальних мережах Інтернету фото- та відеоматеріали з зображенням дітей. Також матір вимагала стягнути з відповідачки моральну шкоду у розмірі 5000 грн і судові витрати.
Батько дітей, що нині є чоловіком блогерки, позовні вимоги щодо заборони поширювати у соціальних мережах фото- та відеозображення дітей без отримання дозволу матері підтримав. Він зазначив, що спірне відео було видалено з соцмережі ще у серпні 2021 до подачі позову до суду, а тому вимога щодо зобов`язання відповідача видалити відео є недоречною. Крім того, на його думку, вимога про стягнення моральної шкоди є безпідставною, оскільки відповідачка відзняла відео в ігровій формі, виключно для розваги дітей, і без намірів нашкодити дітям чи принизити їх. За словами батька дітей, відео перебувало у соціальній мережі понад рік до того моменту, коли його побачила позивачка.
Відповідачка-блогерка у судовому засіданні пояснила, що дітей до зйомок відео не примушувала, його знято в ігровій формі, це була ідея дітей, яку відповідачка підтримала з метою їх заохочення і налагодження спілкування із ними. Вона зобов`язалася більше не публікувати в Інтернеті жодних фото чи відео із зображенням дітей позивачки.
На відеозаписі, долученому до справи, зображено, як голос за кадром ставить питання, у відповідь на які відповідачка, тримаючи дітей за голови, своїми рукам почергово опускає голови дітей у посудину з водою, частково занурюючи обличчя кожної дитини у воду. Діти виглядають веселими, при цьому посміхаються.
На думку матері, занурення обличчя дітей у воду несло потенційну небезпеку для їх здоров`я, оскільки могло бути перекрито дихання, і такі дії відповідачки демонструють зневажливе ставлення до дітей, ганьблять честь і гідність дітей і позивачки. Крім того, оскільки відповідачка у такий спосіб відповідає на певні питання, то поширено й інформацію про приватне життя дітей.
Суд задовольнив позов матері частково. Блогерці заборонили поширювати у мережі фотоматеріали та відеоматеріали із зображенням дітей без отримання дозволу від матері.
Також суд стягнув з тіктокерки на користь матері, яка діє в інтересах неповнолітніх, моральну шкоду у розмірі 1 000 грн.
Відповідачка також має сплатити на користь позивачки, яка понеса всі судові витрати, 908 грн.