У рф нібито є бойові дельфіни. Як їх можуть використати у війні
Розповідаємо про виникнення, розвиток і використання такої військової одиниці, як бойовий дельфін.
Розповідаємо про виникнення, розвиток і використання такої військової одиниці, як бойовий дельфін.
Розповідаємо про виникнення, розвиток і використання такої військової одиниці, як бойовий дельфін.
У квітні 2022-го року стало відомо, що росія перекинула загони дресованих дельфінів до військової бази у тимчасово окупованому Криму за кілька тижнів до початку повномасштабної війни в Україні. Ймовірно, їх відправили для захисту флоту в Севастопольській бухті від підводного нападу.
Американська спецструктура проаналізувала супутникові знімки морських військових баз у Севастополі. На них фахівці помітили два загони дельфінів. Спеціалісти Військово-морського інституту США припускають, що багато російських кораблів, які стоять там на якорі поза зоною дії ракет, потенційно вразливі до підводних атак.
У червні 2023-го з’явилася інформація, що росіяни нібито збільшили кількість дельфінів для захисту бухти Севастополя. Супутникові знімки, продемонстровані британським Міноборони, показують, що кількість загонів для дельфінів у Севастопольській бухті подвоїлася.
Вперше ідею використання дельфінів для потреб флоту запропонував російський флотський підприємець Еммануїл Нобель наприкінці XIX століття, але його ідею швидко забули. Під час Першої світової війни, у 1915-му році, в Головний штаб морського флоту російської імперії звернувся дресувальник Володимир Дуров, який запропонував використовувати тюленів для пошуку морських мін.
Вирішили провести експеримент. За три місяці в Балаклавській бухті Севастополя підготували двадцять тюленів, яких завезли у Чорне море. Тварин навчили знаходити під водою муляжі мін і позначати їх буями. З цим завданням вони гарно справлялися. Застосувати тюленів в бойових умовах так і не вдалося, практично усе поголів’я тварин, яких готували до війни, отруїли.
До втілення ідеї повернулися майже через 50 років вже за часів СРСР і періоду «Холодної війни» проти США. У 1965 році секретною постановою Ради міністрів СРСР і директивою Головнокомандувача ВМФ СРСР № 802/00970 ухвалили рішення про створення в Севастополі 184-ої науково-дослідної експериментальної бази ВМФ (військова частина 13132-К), яка пізніше стала науково-дослідним центром «Державним Океанаріумом».
Український «Державний Океанаріум» існував у Козачій бухті (це за 15 кілометрів від центру Севастополя). Вчені, які працювали на його базі, займалися зокрема вивченням морських біотехнічних систем. Вивчалася можливість застосування морських ссавців у пошуково-рятувальних операціях, підйомі підводних об’єктів, зборі екологічних і гідрологічних даних за допомогою встановлених на них приладів, наданню допомоги водолазам при проведенні різноманітних підводних робіт.
Спецпрограма підготовки бойових дельфінів в інтересах Військово-Морських Сил вже в незалежній Україні не припинялася, хоча і не афішувалася. У 2012 році було офіційно заявлено, що в «Державному океанаріумі» готують десять дельфінів-афалін для виконання спецзавдань військового флоту України, а в акваторії Севастополя українські військові регулярно проводять тренування тварин з пошуку предметів на дні моря.
Тоді ж здійснювалося навчання дельфінів протидії атакам підводних диверсантів з метою захисту кораблів у бухтах і на рейді. Після російської анексії Криму, «Державний Океанаріум» був перенесений в Одесу, де проводить дослідження й по сьогодні. Бойові дельфіни, яких українські військові готували до морських операцій в Криму, ймовірно, загинули. Повідомлялося, що вони відмовлялися від їжі, яку давали російські загарбники та голодували.
Бойових дельфінів заведено відносити до напряму «підводної біотехнічної системи» (ПБТС). Це значить використання спеціально навчених морських ссавців. Як правило ПБТС працює у зв’язці «тварина — технічний засіб» чи «людина — тварина — технічний засіб». Крім дельфінів, у війську також можуть використовувати тюленів.
Під час роботи «Океанаріуму» в українському Криму, пошукові дельфіни досягли неймовірного майстерства. Вони змогли опанувати підводне фотографування. Для цього спеціально був розроблений фотоапарат, який витримував глибини понад 100 метрів. Тварин навчали спрямовувати об’єктив на ціль, завмирати й тільки потім спускати затвор.
Сьогодні, найімовірніше, в клітках біля Севастополя росіяни утримують афалінів — вид дельфінів, що населяють Чорне море. Поголів’я тренованих дельфінів, ймовірно, збільшилося з 3–4 до 6–7. росія має історію навчання дельфінів для військових цілей, зокрема у Сирії та Тартусі. Вона використовувала водних ссавців для вилучення об’єктів або стримування ворожих водолазів.
З 1975-го року тривалий час бойові дельфіни несли цілодобову вахту на вході в Севастопольську бухту. Окрім цього, їх використовували для пошуку та підйому на поверхню затонулих об’єктів. Морські ссавці виявляли диверсантів у 80% випадків. В нічний час дельфіни давали 28-60% успішного результату, не виходячи з прибережного вольєра. У відкритому морі ймовірність виявлення наближалася до 100%.
В 1987-му році у Перській затоці американський флот уперше у світі використав бойових дельфінів з військовою метою — для пошуку морських мін. Всього залучили близько 75 морських ссавців. Під час війни в Іраку тільки в акваторії порту Умм-Каср дельфіни знешкодили понад 100 мін. У 2007-му році США витратили $14 млн на використання морських ссавців з військовою метою. Дельфінів і морських левів розділили на п’ять команд. Одна спеціалізується на виявленні моряків, три — на виявленні мін, ще одна — на виявленні інших об'єктів. Обидва види ссавців утримуються на базі в Сан-Дієго, штат Каліфорнія.
Дельфіни діють там, де пошук іншими способами був неможливий чи малоефективний. Вони можуть знаходити предмети при складному профілі ґрунту, малій видимості під водою, на мілководді, під шаром ґрунту і мулу. Ефективність використання тварин проти морських дронів-камікадзе, які сьогодні неодноразово проходили у бухту тимчасово окупованого Севастополя, залишається невідомою. Також не існує офіційних даних щодо використання бойових дельфінів під час сьогоднішньої російсько-української війни.