Україна за рік сплатила 324 млн грн за електроенергію сонячних станцій під окупацією рф. Вони, ймовірно, не мали зв’язку з енергосистемою країни
Хто збагатився на «зеленому» тарифі під час повномасштабної війни.
Хто збагатився на «зеленому» тарифі під час повномасштабної війни.
З липня 2022-го по липень 2023-го Україна сплатила близько 324 млн грн за сонячні станції під окупацією росії, повідомляє Bihus.Info.
Після повномасштабного вторгнення рф кілька десятків «зелених» станцій потрапили під окупацію. Серед них — сонячні станції ТОВ «КД Енерджі 2», ПП «Нацпрод», ТОВ «Відновлювальна Енергія Запоріжжя», ТОВ «Грін Енерджі Токмак» і ТОВ «Грандпауєр ЛЛС», розташовані у Запорізькій області.
Співвласником ТОВ «КД Енерджі 2» і ТОВ «Відновлювальна Енергія Запоріжжя» є брат заступника голови ОП Ростислава Шурми Олег Шурма. Станція ПП «Нацпрод» також згадується серед реалізованих проєктів на корпоративному сайті, де зібрані «зелені» проєкти Олега Шурми і партнерів.
«Для „КД Енерджі 2“, „Нацпрод“ і „Відновлювальна Енергія Запоріжжя“ з проплат неможливо виокремити розрахунки за боргами попередніх періодів, якщо такі відбувались», — кажуть розслідувачі.
Водночас співвласником ТОВ «Грін Енерджі Токмак» і ТОВ «Грандпауєр ЛЛС» є Руслан Божко, колишній підлеглий Ростислава Шурми, якого вважають близькою до нього людиною, пояснюють журналісти.
Зазначається, що оплату за «зеленим тарифом» в окупації також отримували низка інших виробників: зокрема, СЕС компаній «Скіфія-Солар-1» і «Скіфія-Солар-2» бізнесмена Василя Хмельницького та партнерів, а також низка інших, менш відомих виробників.
Співвласник компаній «КД Енерджі 2» і «Нацпрод» Сергій Дядечко сказав, що, за його даними, електроенергія з цих двох СЕС і зараз йде в енергосистему України. При цьому представник ТОВ «Грін Енерджі Токмак» і «Грандпауєр ЛЛС», який попросив не називати його ім’я, заявив, що компанії не мають технічної можливості визначити, в яку енергосистему йшла електроенергія.
Питання про те, що робити з оплаченими грошима, наразі залишається не вирішеним. «Його потрібно врегулювати окремим рішенням на рівні закону. Можливо, як виключення, на рівні РНБО або Кабінету Міністрів», — сказав директор Департаменту енергоринку Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Ілля Сідоров.