💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Наталя ХандусенкоСтартап
11 листопада 2024, 12:08
2024-11-11
Українською ШІ-платформою Receptor.AI для розробки ліків користуються гіганти фарміндустрії з усього світу. Як працює стартап, який у 2024 році вже заробив 2,5 млн євро
Доктор комп’ютерних наук Алан Нафієв помітив перспективи ШІ в медицині ще під час навчання в КПІ, коли досліджував зразки вірусів за допомогою ШІ. Спочатку він хотів створити стартап, що лікуватиме людей завдяки перепрограмуванню ДНК, але ідея провалилась. Натомість пізніше запустив стартап Receptor.AI, який за допомогою штучного інтелекту розробляє ліки для фармгігантів з США та Європи.
Стартап Receptor.AI заснував у 2021 році доктор комп’ютерних наук з фокусом на обчислювальну хімію та біологію Алан Нафієв разом із медичними хіміками Сергієм Старосилом і Семеном Єсилевським.
Це платформа для розробки ліків, яка складається з близько 50 ШІ-моделей, серед яких власноруч розроблені та кастомні програми на основі готових рішень. Її основне завдання — пошук нових молекул.
Розробляли продукт на $500 000 інвестицій від ангельського інвестора, чиє ім’я Нафієв не розкриває. Згодом він вклав у стартап ще на 1 млн євро. У грудні 2022 стартап отримав $100 000 від Google for Startups Ukraine Support Fund. Про це розповів Алан Нафієв в інтерв’ю для Forbes Ukraine.
Але операційні витрати фінансуються переважно завдяки власним доходам, запевняє Нафієв.
Стартап обслуговує понад 40 клієнтів, із яких 15 було залучено у 2024 році. Серед них такі гіганти фарміндустрії, як-от американські Pfizer і Lubrizol, данська Novo Nordisk і японська Ono Pharma.
Виторг у першому півріччі 2024-го — €2,5 млн. Це майже вдвічі більше ніж за повний 2023 рік.
Як працює стартап
Стартап пропонує фармацевтичним компаніям річну підписку на софт для розробки ліків за допомогою ШІ вартістю $50 000–100 000, залежно від клієнта.
Також займається пошуком молекул для створення ліків у співпраці з фармкомпаніями. У цьому випадку стартап продає компаніям ліцензію на молекулу. За це компанія отримує $2–5 млн авансу, $5 млн за успішні доклінічні випробування, $10 млн за початок клінічних досліджень та до $200 млн у разі клінічного успіху препарату.
«Фактична точність наших ШІ-моделей 90%, — говорить Нафієв. — Але одна модель не охоплює всі можливі випадки, тому для мінімізування ризиків використовуємо кілька одночасно».
Розробка нового препарату займає близько десяти років і коштує $1–2 млрд, зазначає Нафієв. «При цьому ймовірність невдачі становить 96%», — додає він. Мета Receptor AI — збільшити шанси на успіх.
Вас також кусають комарі? Розповідаємо про пристрій від українських стартаперів, який може цьому зарадити
Як зауважив нещодавно один військовий, якой побажав залишитись невідомим, орки, може, й не поцілять, а комарі точно зʼїдять. І від них потерпають зараз багато українців.
Позбавитись від комарів назавжди ефективно й екологічно допоможе гаджет Mosqitter. Цей стартап заснували дві українки — Анастасія Романова та Ольга Дьячук.
Ми вирішили нагадати, що може Mosqitter, про принципи його роботи та особливості, на злобу дня.
(текст від 21 жовтня 2021 року)
Кнопка здоров'я. Українці розробили систему, яка рятує пацієнтів стаціонару від смерті. Вони - переможці IT Arena Lviv 2022
Медичний психолог, який переїхав в Україну з Москви в 2014 році, Іван Осадчий, придумав систему, яка допомагає медсестрі і пацієнтові не втратити один одного в стаціонарі. Його стартап knopka вже працює в декількох лікарнях понад три роки не лише в Україні, а й у Польщі.
Повторюємо історію стартапу-переможця IT Arena Lviv 2022. Текст від 28 вересня 2022 року.