💳 Кожен. Повинен. Мати. Trustee Plus: криптогаманець і європейська платіжна картка з лімітом 50к євро 👉
Марія БровінськаУвійти в ІТ
26 березня 2024, 12:11
2024-03-26
«Сьогодні на одну вакансію джуна — 100 кандидатів». Як увійти в фронтенд у 2024 і чи дійсно ментор кращий за ШІ
Владислав Єрмолін, Frontend Engineer — General Frontend Community Lead у Master of Code Global, який має понад 5 років досвіду у фронтенді, розповідає читачам dev.ua, чому ввійти в ІТ зараз складніше, ніж 5 років тому, коли це робив він. А також, що може допомогти, а що завадити на цьому шляху.
Якщо подивитися на карту розвитку для фронтенд розробника (на кшталт такої), то можна трохи розгубитися. Особливо якщо ти початківець.
Ще й всі ці новини про занепад ринку не додають оптимізму. В середньому на 1 вакансію початківця приходиться до 100 відгуків (аналітика від djinni).
Плюс, в описі майже будь-якої вакансії фронтенд розробника-початківця є, крім бази та того самого сакрального min 1 year of experience (який незрозуміло де брати), ще й знання фреймворка (React, Angular, Vue) або платформи (Wordpress, Shopify).
Чому так? Тому що бізнесу потрібна людина, яка за мінімальний час зможе інтегруватися в процеси та почне приносити цінність.
Якщо в тебе є той рік досвіду, ти приблизно знаєш, як працювати в команді, як спілкуватися, як організувати свою роботу продуктивно. Якщо ти знаєш фреймворк або платформу, тобі банально буде потрібно менше часу, щоб почати приносити користь.
Тому краще зі старту вчити не умовний React, а те, як реалізувати бізнес-задачу в умовах, наближених до робочих. Для цього класно підходять курси від IT-компаній, на кшталт курсу з фронтенду. У нас ви не тільки познайомитесь із тим, як зверстати сторінку на React та додати логіку, а й дізнаєтесь, що таке отримати креди, як розгорнути проєкт локально, як пройти кодревʼю та побачити результат своєї роботи на продакшені. Ще й інвестуєте у спільну перемогу України, задонатив на ЗСУ. (А досвідченим розробникам можна долучитися до проєкту та стати ментором курсу разом зі мною).
База для старту кар’єри у frontend
Все, що ми бачимо в Інтернеті на різних сайтах, відображається браузером, який будує фінальну картинку з трьох основних блоків:
HTML (структура)
CSS (відображення)
JavaScript (взаємодія).
Це актуально навіть у 2024 році.
Тож, на мою думку, ці знання — must have для всіх фронтенд-початківців.
Саме тому перша частина нашого курсу починається з цієї бази. Як розмітити картку товара? Як розкласти блоки по сторінці? Як обробити введення тексту в полі пошуку форми, щоб показати тільки ті картки, в назві яких є цей текст.
Фреймворки
Всі вони вирішують одну задачу — як робити типові сторінки швидко. Тобто швидко додавати нові сторінки або редагувати ті, що вже є.
В тебе не болить голова, як саме привʼязати форму введення тексту з попереднього абзацу до відображення карток. Умовний Реакт може вирішити це за тебе.
Але цей додатковий рівень абстракції між твоїм кодом і результатом на сторінці потребує неабиякого часу на дослідження. Це ніби вивчити ще одну мову програмування. Потрібно пройти свій шлях спроб і помилок, а іноді доведеться битися головою об клавіатуру з питанням «Чому воно не працює?!».
І тут ми поступово наближаємось до пояснення клікбейтної частини заголовка цієї статті — хто краще тобі допоможе, ментор чи штучний інтелект.
Ментор vs Штучний інтелект
Зараз багато людей в своїх відгуках про штучний інтелект роблять із нього такий silver bullet, відповідь на всі питання. «Та я в одному сервісі генерую дизайн, в іншому — код на цей дизайн, в третьому — контент, за допомогою четвертого публікую це все, і вуаля — в мене є готовий сайт, без допомоги професіоналів!».
На жаль, всі такі райдужні мрії розбиваються об намагання реалізації чогось конкретного. Коли тобі знадобиться не «якийсь» сайт за умовну годину, а щось конкретне, то ця година перетвориться у 2–3–4–5. І не факт, що в результаті ти отримаєш саме те, що хотів.
Наприклад, в мене було багато сподівань на те, що ChatGPT напише цю статтю за мене :) Але те, що він згенерував, було настільки шаблонним і далеким від того, що я хотів написати, що довелось писати самому.
Так само і з допомогою в навчанні. Дуже багато було статей на тему «штучний інтелект як твій персональний ментор». Нібито він тобі й програму згенерує, і відповість на всі питання, і перевіре, чому твій код не працює.
Але.
Контекст — якщо сам не знаєш, як має бути, складно оцінити відповідь ChatGPT на твоє питання. Ментор, з іншого боку, більш-менш розуміє контекст та зможе не тільки відповісти на питання, а й пояснити, чому саме так, та поділитися своїм досвідом.
Мотивація — штучний інтелект не пояснить тобі, що в тебе не вдається не тому, що ти тупий, а тому що задача складна.
Галюцинації — скільки разів мені умовний ChatGPT або Copilot підсовував код, який банально не працює. Або працює не зовсім так, як треба. Наприклад, потрібно було розпарсити URL сторінки та відобразити ціну товара з параметрів. Розпарсити він розпарсив, але відобразив через innerHTML. XSS? Ні, не чули :) Звісно, штучний інтелект навчається на тих самих прикладах зі Stackoverflow.
А ще штучний інтелект не розповість тобі про типові задачі джуна на проєкті впродовж трансляції на Twitch, як це роблю я з нашими студентами.
З іншого боку, штучний інтелект є доволі потужним інструментом, який допомагає тобі витрачати менше часу не те, що ти б і сам зробив, але довше. Саме тому на нашому курсі ми постійно показуємо, як користуватися цим інструментом. Навіть описали флоу запитання до менторів та додали в нього ШІ:
Сформулюй проблему: що ти намагаєшся зробити, що не вдається, як ти пробував це вирішити.
Як ти шукав в гуглі та що знайшов.
Що ти питав у ChatGPT/Gemini та що вони відповіли (з прикладом запита)
Додаткове, бажане — англійська.
Як написав на початку 2023 року співзасновник OpenAI Андрей Карпати, «найгарячіша нова мова програмування — англійська». Дуже влучний вираз. Знання англійської стане твоєю конкурентною перевагою в тих обставинах, коли твій відгук — один із 40 на вакансію.
І тут, до речі, штучний інтелект може допомогти. Як із перекладом, так і з покращенням того, що ви написали. Мій фаворит — Grammarly. Перевіряє граматику, радить, як можна перефразувати, дуже спрощує життя.
З іншого боку, якщо з англійською не дуже, завжди можна орієнтуватися на український ринок, де вона потрібна на рівні розуміння документації. Середня зарплата там, звісно, менше, а проєкти не такі цікаві, але така опція є.
М — Мотивація
Ну і наостанок, хочу поговорити, про те, як не розгубитися в цьому океані корисної та цікавої інфи. Тікток, Ютуб, Інстаграм, Тележка з новинами — всі хочуть отримати від тебе трохи найдорожчої валюти сьогодення, твоєї уваги. Як тут змусити себе переключитися на навчання, особливо, якщо ти десь застряг і не можеш розв’язати якусь проблему.
Моя відповідь на це — дедлайни. Вони дуже приємно підігрівають твою пʼяту точку та буквально змушують відірватися від приємного та зайнятися корисним. В нас на курсі, до речі, дедлайни є, як і на реальних проєктах.
І що тепер робити?
Увійти у світ фронтенд розробки у 2024 році нелегко, але маючи ментора, володіючи англійською мовою та мотивацією, ви можете досягти значних успіхів. Людські поради та підтримка важливіші за штучний інтелект.
#Всратівакансії. ТОП-5 пропозицій про роботу, над якими глузують айтішники
Кількість вакансій в IT з початком війни скоротилася, та шедеврів серед них не поменшало. dev.ua зазвичай попросить дизайнерку Анну Лазурко, яка регулярно публікує у своєму LinkedIn вакансії з дивними та кострубатими описами та вимогами, робити добірку з таких «шедеврів». Ось тут можна почитати першу, другу та третю таку добірку.
Цьоготижнева добірка створена dev.ua за допомогою добре відомого у LinkedIn хештегу #всратівакансії. Насолоджуйтеся!
Мануал для джуна. Що треба знати новачку у frontend-розробці перед співбесідою на проєкт мрії: запитання для інтерв'ю та приклади тестових
Створювати ІТ-продукти можна на різних рівнях і вдосконалювати їх як зсередини, (backend), так і ззовні (frontend). Візьмемо, наприклад, сайт. Спеціаліст може працювати із завданнями «під капотом», а може розвивати інтерфейс сайту, застосунку чи спеціальне програмне забезпечення для бізнесу, щоб вони були зручними, зрозумілими та функціональними.
Останнім якраз займається frontend-інженер. Що ще треба знати джунам про frontend-розробку, що не варто робити перед співбесідою та на які запитання відповісти, щоби бути готовим на 100% — Frontend Engineer у Levi9 Олексій Горбунов розклав все по поличках у цьому матеріалі.
Мануал для джуна. Що треба знати початківцю, аби влаштуватися маркетологом в IT-компанію: 30 запитань і поради від досвідченого фахівця
Джунів, які шукають роботу, проходять купу співбесід та отримують відмови замість оферів, під час війни побільшало. А все тому, що до співбесід необхідно ретельно готуватися. dev.ua розпочинає серію матеріалів про те, що треба знати джунам для проходження співбесіди та отримання омріяного оферу від першого роботодавця. Маркетинг спеціаліст IT-компанії Universe Катерина Скрипка розповіла, що треба знати та як вдало пройти співбесіду в IT-компанію маркетологам-початківцям.
«Я вигоріла настільки, що вже не могла дивитися на комп'ютер». Історія QA-інженерки про великі гроші, безглузді купівлі, вигорання та дауншифтинг
Хмельничанка Олена Шеліна ― айтішниця, яка настільки вигоріла на роботі, що вирішила покинути IT-сферу та докорінно змінити своє життя. За 9 років роботи в IT дівчина пройшла всі ступені кар’єрного зростання, змінила кілька компаній і навіть напрямів. Та прокинувшись одного ранку, вирішила, що більше не зможе виконувати свою роботу якісно. Дівчина переїхала в село, завела господарство та повністю змінила професію. Розповідаємо її історію.