Під час служби почали нагадувати про себе наслідки аварії — права рука втрачала функції. Звернувся до лікаря, мене відправили до шпиталю в Харкові, потім — до Києва. Після місяця перебування у шпиталі мене виключили з обліку.
Повернення до цивільного життя було шоком. Важко було бачити людей, які просто гуляють, сміються, граються. Питання, чому я там, а деякі чоловіки тут, не зникає.
Складно було повертатися до роботи. Складно тому, що треба перемикатися на щось нове, адже світ не зупинився, зупинився тільки я на цей час. І попри те, що зараз я комісований, можу сказати, що армія не зникла, вона поруч, вона живе всередині мене, вона мені болить.
Я все одно продовжую служити, намагаюся бути корисним своїм побратимам.
Адаптуватися допомагає військова звичка — є наказ, і треба його виконати попри все. Також я дякую компанії Sigma Software за можливість долучитися до проєктів, адже я прекрасно розумію поточну ситуацію на ринку.
Хотів би зауважити наступне щодо ставлення до ветеранів в цивільному світі.
- Мені не потрібна додаткова увага, я не дуже люблю розповідати про те, що було, про те, що болить. Але не вистачає розуміння з боку людей, особливо якщо втратив частину здоров’я.
- Не хочу слухати: «А я тебе не посилав туди». Так, це моє було рішення, і думка інших з цього приводу мені не цікавить.
- Маємо законодавчі прогалини в багатьох питаннях. Щоби здобути те, що заслужив, треба витратити багато часу та зусиль.
- Психологічні зміни. Там, на фронті, усе простіше — є ти та побратими, є ворог, біле й чорне. Але в цивільному житті є набагато більше кольорів, і до розуміння цього важко повернутися одразу.
- Складно прибрати бажання схопитися за зброю, особливо коли бачиш неправду, зловживання, нахабство.
Проте моє життя не закінчилося, почався новий етап. Я не знаю, що чекає на мене в майбутньому, але знаю, що не відступлю й не змінюся.