«Якщо командири думатимуть лише про рейтинги, то нам всім п*зда». Начштабу «Азову» розкритикував ідею щодо цифрового рейтингу бойової ефективності від Міноборони
Начштабу «Азову» Богдан «Тавр» Кротевич «залетів» у коментарі до замісниці міністра оборони з цифровізації Катерини Черногоренко та вступив з чиновницею в дискусію. Ось аргументи сторін.
Начальник штабу 12 бригади Національної гвардії України «Азов» Богдан Кротевич розкритикував ідею щодо впровадження цифрового рейтингу бойової ефективності, про яку Міноборони повідомило днями.
«Втрати противника на напрямку залежать від багатьох чинників. Так, один з них — це рішення командира. І якби це був єдиний фактор, тоді окей, можна було б зробити статистику втрат противника і втрат своїх сил», — зазначив військовий.
Він наводить із десяток причин, які впливають на бойові втрати: від комплектації особовим складом та часу підготовки особового складу до морального стану, часу перебування на лінії бойового зіткнення, інтенсивності бойових дій тощо.
Кротевич задається питанням, на що будуть впливати подібні рейтинги?
«На те, що згідно з рейтингом будуть розподілятись озброєння та техніка, або призначатись комбриги на посади? Так статистика існує, вона не публічна і Генштаб її має, вона просто не працює. Є безліч способів „у*бати“ FPV в один той самий танк, та подати один танк як 10 — з різних ракурсів, різними підрозділами», — пояснює він.
Начштабу «Азову» додає, що статистика повинна не заохочувати або карати, і що вона існує для аналізу. «Кожне питання треба вивчати окремо, чому так відбулось, чому там виходить, а тут не працює — і робити висновки. Може, людина не та, може, умови не ті, може, йому задачі такі ставили генерали «вперед-вперед», — пише військовий.
Богдан Кротевич прийшов в коментарі в соцмережі «X» до замісниці міністра оборони з цифровізації Катерини Черногоренко.
«Чи не подумали ви, що в погоні за «результатами» командири можуть влаштовувати неадекватні операції коштом життя особового складу. І цей весь ваш «рейтинг» взагалі до одного місця, бо не буде оприлюднення результатів втрат свого особового складу. Вже зараз йде повний піздець із «домалюванням» різними підрозділами собі здобутків, а також брехні стосовно втрат позицій тільки тому, що є «статистика», — запитав військовий.
На що Катерина Черногоренко відповіла, що до цього моменту звіти подавалися у паперовій формі, тому інформацію з них було важко перевірити. У Міноборони хочуть зробити їх цифровими й набагато швидшими.
Дані з цих звітів можна буде перевірити через бойову систему DELTA із фото, відео, координатами тощо. Ці дані даватимуть реальну картинку того, що відбувається на фронті
«Імітувати результат не вийде, бо будуть необхідні підтвердження. Ми готові чути, реагувати на пропозиції. Але час для дашбордів і даних, а не гіпотез на основі незрозуміло чого. Це запустить процеси, що прозвучали у вашому питанні. Крім цього, це дасть розуміння як краще використовувати техніку. Наприклад, чи ефективні ті або інші снаряди або у якій частині дня найкраще запускати певні типи безпілотників», — зазначила чиновниця.
Нагадаємо, що 3-го січня Міноборони оголосило, що запускає цифровий дашборд ефективності підрозділів. На першому етапі підрозділи ЗСУ та Нацгвардії отримають можливість подавати щоденні звіти про ураження ворога через застосунок «Армія+».
У міністерстві вважають, що нова функція дасть змогу:
— Вести об’єктивний облік підтверджених втрат ворога.
— Мати можливість постійно оцінювати ефективність командирів і підрозділів за чіткими критеріями.
— Аналізувати результативності різних видів зброї та боєприпасів на полі бою.
— Оптимізувати виробництво та постачання найефективнішого озброєння.
У межах пілотного проєкту звітність про ураження буде доступна лише для окремих підрозділів. У разі успішної реалізації планується розширення проєкту на всі частини Сил оборони.